آینده تحولات سیاسی و پیامد اعتراضات در امریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:46 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۶۰۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
کوهکن کارشناس مسائل بین‌الملل: آمریکایی ها پیامد این اعتراضات را نتیجه ای در انتخابات می دانند به نحوی که ادامه اعتراضات ممکن است به نفع جوبایدن و حزب دموکرات تمام شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علیرضا کوهکن کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اعتراضات و حوادث اخیر امریکا معلول یک سری حوادث است و خواست معترضان پاسخ و واکنش به این اتفاقات است.

 او افزود: نژاد پرستی،کرونا و مشکلات اقتصادی و قتل فجیع فروید است بنابراین شعارها معطوف به فقر، تبعیض اجتماعی و پلیسی است که این قتل را مرتکب شده است. 

آینده تحولات سیاسی و پیامد اعتراضات در امریکا

 کوهکن افزود: سیاست هویت در امریکا به اینگونه معنی می شود که مهاجرین در فرهنگ امریکا هضم می شوند و شاهد هستیم این سیاست در سالهای اخیر به تدریج عملکرد خود را از دست داده است همچنین رقبای خارجی آمریکا نیز به تدریج شکل گرفته و موجب از بین رفتن یکپارچگی هویتی در امریکا شده است. 

در ایالت متحده زبان اصلی به زودی انگلیسی نخواهد بود که این ها نشان از شکاف هویتی در آمریکاست و عملکرد سیستم نیز به عمیق تر شدن شکاف هویتی کمک می کند. 

کارشناس مسائل بین الملل در ادامه گفت: کسانی که زندگی در غرب را تجربه کرده اند می دانند که زندگی بر اساس ساختار امنیتی و ترس از نیروهای امنیتی همچنین آزادی عمل به نیروهای امنیتی است؛ آقای ترامپ نیز در اعتراضات از خشونت بیشتر استفاده کرد که این سیاست استفاده از خشونت برای آقای ترامپ حرکت روی لبه تیغ است.

کوهکن در ادامه درباره سکوت دولت های اروپا گفت: سیاست سکوت اروپای غربی، دولت کانادا و برخی متحدین ایالت متحده در شرق آسیا در قبال اتفاقات اخیر در آمریکا استاندارد دوگانه از نژاد پرستی است که نوعی نژاد پرستی ملی یا هویتی است.

 او در ادامه گفت: عامل اصلی فروپاشی مشکلات هویتی است و اینکه ساختار یکپارچکی نداشته باشد بنابراین با توجه به اینکه رهبر دنیای آزاد (آقای ترامپ) توان حل مدیریت داخلی را از دست داده  همچنین گسترش بحران و طولانی شدن سبب بالا آمدن رقبای بین المللی ایالات متحده در منازعه قدرت و به تدریج جای آمریکا را بگیرند.

او گفت: مردم امریکا این اعتراضات را نتیجه ای در انتخابات می دانند؛ در شکل فعلی دو حزب تلاش کرده اند ارای خود را مستحکم تر کنند اما ادامه اعتراضات شاید موجب قوی تر شدن حزب آقای بایدن شود اما واقعیت این است دولتمردان آمریکا هیچ نگاه بلندمدتی برای تغییر ساختار سیاسی و تبعیض نژادی ندارند که می تواند پاشنه آشیل برای تکرار این اعتراضات در آینده نزدیک باشد.

آینده تحولات سیاسی و پیامد اعتراضات در امریکا

حنیف غفاری کارشناس مسائل آمریکا در ارتباط تلفنی گفت: این نژاد پرستی نهادینه و سیستماتیک از 400 سال قبل در امریکا وجود داشته و دوران پر فراز و نشیبی را تا امروز طی کرده است.

او افزود: همبستگی مطلق معترضین در احقاق حقوق حقه و اولیه رنگین پوستان و سیاه پوستان است که بخشی از سفید پوستان نیز از این وضعیت به ستوه آمده اند و از خشونت عریانی که علیه سیاه پوستان در امریکا انجام می شود و خبرنگاران و مردم از این خشونت پرده برداری می کنند.

در سال 2014 دو اعتراض بعلت قتل مایکل فرانس( نوجوانی که در فرگوسن به وسیله پلیس به قتل رسید) و اعتراضات قتل اریک گارنر (دست فروش در امریکا ) شکل گرفت و اکنون نیز این سیکل تکرار شده است که معترضین متوجه شده اند اگر در مقابل نهادهای امنیتی و پلیس کوتاه بیایند این ماجرا در آینده نزدیک نیز تکرار خواهدشد.

او درباره رویکرد ترامپ در مقابل معترضین گفت: ترامپ به صورت آشکار با جامعه چند فرهنگی از در جنگ وارد شد  و امریکا را مولد نظام ملی گرایی در نظام بین الملل قرار داد و نژاد پرستی را به بدنه جامعه تزریق و به نظام بین الملل تسری می دهد که این ساختار در دهه های مختلف از طرف گروه های مختلف سیاسی در آمریکا تقویت شده است اما ترامپ نقطه آشکار ساز تقویت و ترویج این سیاست بوده است.

او افزود: با توجه به دیدار جوبایدن نامزد حزب دموکرات با سران سیاه پوست و تسلیت به خانواده فلوید نشان میدهد که دموکرات ها برای پیروزی در انتخابات احتیاج به آرای اقلیت های سیاه پوست و مخالفان دارند که حمایت فعلی از سیاه پوستان معلول همان هدف انتخاباتی است.

او افزود: در ترویج ساختار نژاد پرستی در امریکا هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه هم افزایی کرده اند و در وقایع اخیر نقش دارند اما هریک از این اعتراضات (از اعتراضات فرگوسن تا اعتراضات اخیر ) حکم کاتالیزور و عوامل تسریع کننده ای را دارند که محصول استمرار آنها گذار ساختار تدریجی در آمریکا خواهد بود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °