محققان ایرانی دستگاه ضدعفونی بر پایه ازن تولید کردند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۷۹۶۱۱۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید و ساخت دستگاه «ازنایزر» برای ضدعفونی کردن امکان مختلف شدند که بدون نیاز به مواد شیمیایی، از اکسیژن موجود در هوای پیرامون، گاز ازن تولید می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز شنبه اعلام کرد که شرکت دانش بنیان شاره فراز پایدار مستقر در برج علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه فناوری‌های مبتنی بر پلاسما، نفت، گاز، پتروشیمی فعالیت می‌کند. این شرکت با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت ضدعفونی کردن نقاط پرخطر کشور، توان خود برای عرضه انواع ازنایزر و دستگا‌های ضدعفونی کننده متمرکز کرد تا بتواند رسالت خود را برای حفظ سلامت هموطنان ایفا کند.

ازن به عنوان یک اکسیدکننده قوی توانایی از بین بردن میکروارگانیسم‌هایی مانند انواع باکتری، قارچ و ویروس را دارد.

ازنایزر‌های ضدعفونی هوا برای ضدعفونی بیمارستان‌ها، ادارات، اتاق جلسات و کنفرانس، مجلس، بانک‌ها، هوای منزل یا محل کار، هتل ها، اماکن عمومی، قطار و پایانه‌های مسافربری و مانند آن‌ها مناسب است.

همچنین ازنایزر آب ازنیت نیز این امکان را برای مصرف کننده فراهم می‌آورد که همیشه از وجود مخزن ذخیره از آب ازنیت با قابلیت ضدعفونی کنندگی بالا اطمینان خاطر داشته باشد.

امکان ضدعفونی مواردی مانند سطوح، تجهیزات، منسوجات، موادغذایی و جامعه انسانی را با اسپری آب ازنیت می‌توان فراهم آورد. محفظه استریل می‌تواند جایگزین اتوکلاو‌های بیمارستانی باشد و در راستای استریل ماسک‌های پزشکی، البسه و وسایل آزمایشگاهی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

برای مصارف خانگی می‌توان البسه، موادغذایی، میوه و سبزیجات و هر مورد مشکوک به آلودگی را در این محفظه قرار داد که پس از مدت زمان قید شده در دستورالعمل دستگاه، محتویات محفظه ضدعفونی می‌شود.

تونل و کابین‌های ضدعفونی با پاشش آب ازنیت توانایی ضدعفونی کالا و جامعه انسانی در گیت‌های ورودی مراکز درمانی، ادارات، وزارتخانه‌ها، کارخانه‌ها، هتل ها، زندان‌ها و مجتمع‌های مسکونی را دارند.

مزایای ضد عفونی با ازن
دستگاه «ازنایزر» با وزن کم و بدون نیازمندی به مواد شیمیایی، از اکسیژن موجود در هوای پیرامون، گاز ازن را به صورت آنسایت تولید می‌کند. ازن در مقایسه با ضدعفونی کننده‌های رایج که با پاشش روی سطوح باقی می‌مانند و اثرات خوردگی و هدر رفت سرمایه را در بلند مدت موجب می‌شوند، روی سطوح ذخیره نمی‌شود.

با توجه به زمان نیمه عمر پایین ازن، این مولکول پس از مدت کوتاهی دوباره تبدیل به اکسیژن می‌شود و هیچ گونه اثرات جانبی پس از ضدعفونی را ندارد. همچنین نداشتن تاثیر مخرب و ایجاد لک روی سطوح و البسه از دیگر مزایای ضدعفونی با ازن است.

سهولت استفاده از ازنایزر و پوشش کامل تمامی نواحی، ریسک خطای نیروی انسانی را در انجام عملیات ضدعفونی به حداقل رسانیده و اثربخشی عملیات ضدعفونی را تضمین می‌کند. در واقع گاز ازن می‌تواند به تمامی سطوح، منافذ، ترک ها، فیلتر‌های تهویه و ... برسد و آن‌ها را ضدعفونی کند. قدرت اکسایش بالا، سرعت بالای ضدعفونی و یکنواختی ضدعفونی از دیگر مزایای استفاده از ازن است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۶.۹۹°