نقدینگی پاشنه آشیل طرح های نیمه تمام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:50 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۱۴۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۷
مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت: طرح های نیمه تمام تاکنون 169 هزار میلیارد تومان تامین مالی شده است و برای تکمیل 10 هزار میلیارد تومان دیگر منابع مالی نیاز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علیرضا هادی مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت گفت: از 69 هزار و 900 طرح نیمه تمام  28 هزار طرح پیشرفت فیزیکی داشته اند مابقی فقط مجوز دارند که از این تعداد 12 هزار و 700 طرح دارای پیشرفت فیزیکی 60 درصد و 3 هزار و 900 طرح دارای پیشرفت 80 درصد داشته اند.

او افزود: بر اساس اثر بخشی راه اندازی و تکمیل، طرح ها دسته بندی ملی و مهم می شوند. برخی طرح ها به دلیل اثر گذاری در حوزه اقتصادی،سرمایه گذاری، کاهش واردات و اشتغال اهمیت دارند.

نقدینگی پاشنه آشیل تکمیل طرح های نیمه تمام

مدیر کل دفتر امور طرح های وزارت صمت گفت: از این تعداد طرح 200 طرح با شاخص های تامین نیاز داخل و کاهش واردات انتخاب شده اند. بعلت اهمیت تکمیل زنجیره ارزش، طرح هایی که در نقاط کلیدی و گلوگاهی زنجیره ارزش واقع شده اند مشخص می شوند. 

او افزود: با تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام از خام فروشی به تدریج فاصله می گیریم. بر همین اساس در سال 96 حدود 66 و 6 دهم درصد صادارت صنعتی داشته ایم و 4 و 6 دهم درصد مربوط به صادرات معدن و در سال 98 این صادارات به 88 درصد رسیده که نشان از رشد ارزش افزوده دارد ولی صادرات مواد خام کاهش یافته به طوریکه در سال 99 این شیب کاهشی بیشتر محسوس خواهد بود. 

آقای هادی در ادامه درباره 200 طرح انتخابی از مجموع 70 هزار طرح گفت: این طرح ها به طور کامل در بخش خصوصی است و هیچ کدام اعتبارات دولتی ندارند و در مجموع 96 درصد این طرح ها با سرمایه گذاری مردم است.

3هزار و 900 طرح متوسط طرح ها بالای  86 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند که سرمایه گذاری طرح ها نیز  169 هزار میلیارد تومان بوده است البته برای تکمیل و بهره برداری این طرح ها به طور کامل به 10هزار میلیارد تومان منابع مالی نیازدارد.

او افزود: وقتی طرح ها بین 3 تا 4 سال زمان می برد با تغییر مولفه ها براورد مالی نیز تغییر می کند و نیاز به تامین اعتبار دوباره دارد. 

آقای هادی افزود: طبق اصل 44 موظف به تسهیل کسب و کار در بخش خصوصی هستیم بنابراین برای طرح های نیمه تمام دولتی بخش صنعت و معدن 3900 طرح بالای 80 درصد داریم که در حال پایش هستند.

در تکمیل طرح های نیمه تمام در 2 سال گذشته، ساخت داخل را با تکیه بر نیروی داخلی و استفاده از پتانسیل شرکت های دانش بنیان در حوزه فولاد از 45 درصد به 70 درصد و در پتروشیمی از 65 به 85 درصد تکمیل رسیده ایم. در حوزه سیمان و کاشی نیز پیشرفت هایی داشته ایم.

نقدینگی پاشنه آشیل تکمیل طرح های نیمه تمام

محمدرضا انصاری نایب‌رئیس اتاق بازرگانی در ارتباط تلفنی گفت: از حدود 77 هزار پروژه نیمه تمام در کشور 7 هزار طرح پروژه ملی و 70 هزار طرح های استانی است.

او افزود: علت نیمه تمام بودن طرح ها کمبود بودجه بوده که به تدریج رسوب کرده اند به طوریکه طرح های نیمه تمام موجب بیکاری حدود 3 میلیون نفر در کشور است از طرف دیگر تا زمانی که طرح تکمیل نشده است ایجاد تورم نیز می کند. 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°