آسیب ۱۵ درصدی کرونا به تولید ناخالص داخلی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:49 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۱۶۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بیماری کرونا ۱۵درصد به جی. دی. پی کشور(تولید ناخالص داخلی) آسیب زد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دژپسند افزود: برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد.

وی امروز یکشنبه در صحن علنی مجلس با تشریح شرایط اقتصادی کشور، با اشاره به تحریم صادرات نفت، افزود: حتی اگر صادرات نفت بدون تحریم و مشکل انجام شود، باز هم به همه منابع، دسترسی نخواهیم داشت، بنابراین امسال باید بودجه غیرنفتی را تجربه کنیم که ویژگی آن تکیه بر درآمد‌های مالیاتی است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: در سال گذشته، برخلاف سال‌های پیشین، بیشتر از مبلغ مورد انتظار، درآمد مالیاتی داشتیم در حالی که به علت کرونا، برخی امهال‌ها در نظر گرفته شد.

دژپسند با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی درآمد‌های مالیاتی گفت: از جمله تدابیر این بود که جریمه‌های تاخیر در پرداخت مالیات را بخشیدیم و ترغیب کردیم که افراد مالیات را بدهند که از طریق آن ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی دریافت شد.

وی با بیان اینکه به دنبال فشار به مودیان خوش حساب نیستیم، ادامه داد: نمی‌خواهیم مودیان مالیاتی گرفتار مشکلات شوند، بر این اساس، در شرایط شیوع کرونا برای مودیان درخواست امهال کردیم.

وزیر اقتصاد گفت: برای تحقق درآمد‌های تمیز و سالم مالیاتی، قصد نداریم که تولیدکنندگان و مودیان خوش حساب، تحت فشار قرار گیرند.

دژپسند درباره معافیت‌های مالیاتی نیز افزود: به دنبال کاهش و ساماندهی هوشمند معافیت‌های مالیاتی وی هستیم.

وی با تاکید بر پرهیز از استقراض از بانک مرکزی گفت: یک نگرانی وجود دارد که آیا دولت برای تامین مالی به استقراض از بانک مرکزی روی می‌آورد یا نه؟

وزیر اقتصاد تاکید کرد: برنامه جامعی داریم که متوسل به این امر نشویم. پس از موضوع مالیات و واگذاری‌ها، یک اجازه‌ای را نیز برای تامین مالی داریم که آن، استقراض از مردم و بخش خصوصی است.

دژپسند افزود: آثار استقراض از بانک مرکزی زیانبار است و لذا تمایل نداریم که به آن تن دهیم. بازار سرمایه امروز به بلوغ رسیده است که می‌توان از آن بهره گرفت.

وی یادآور شد: تجربه موفقی را به تازگی در واگذاری‌ها داشتیم که می‌توانیم تا پایان امسال از این تجربه استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به خسارت‌های کرونا به اقتصاد کشور گفت: بیماری کرونا ۱۵ درصد به جی. دی. پی کشور (تولید ناخالص داخلی) خسارت زد.

دژپسند یادآور شد: رشد اقتصادی کشور در سال گذشته با احتساب نفت، منفی بوده که برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد.

وزیر اقتصاد با برشماری راه‌های جایگزین درآمد‌های نفتی، گفت: خزانه داری کشور به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی پرداخت شود.

دژپسند اضافه کرد: همچنین باید تلاش کنیم که هزینه‌ها نیز مدیریت شود که البته راحت نیست، زیرا برخی هزینه ها، ساختاری است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۴°