میزان آمادگی نهاد‌های امدادی برای مواجهه با زلزله احتمالی تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۷۹۶۲۰۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
پنجمین جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران به بررسی میزان آمادگی دستگاه‌های مختلف این استان برای مواجهه با زلزله احتمالی اختصاص یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 زلزله ۵.۱ ریشتری ۱۹ اردیبهشت در تهران، مسئولان حاضر در پایتخت را در سطوح مختلف ملی، استانی و شهری به این تکاپو انداخت که پیش از مواجهه با بحران، علاج واقعه قبل از وقوع کنند.

از همین رو طی یک ماه گذشته برای سومین بار، جلسه‌ای را با موضوع زلزله تهران برگزار کرد تا میزان آمادگی این استان برای مواجهه با چنین رویداد طبیعی را بسنجد.

استانداری، مدیریت بحران، شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی، شرکت آب و فاضلاب، شرکت آب منطقه‌ای و هلال احمر از جمله دستگاه‌هایی بودند که در این نشست به بیان میزان آمادگی وضعیت و عملکرد خود پرداخته و چالش‌های پیش رو را بررسی کنند.

وضعیت ویژه‌ تهران در مقایسه با سایر کشورها
استاندار تهران در ابتدای جلسه اعلام کرد: ایران نسبت به دیگر کشور‌های جهان وضعیت ویژه‌ای دارد و در این میان پایتخت نیز به سبب برخورداری از جمعیت قابل توجه، زیر ساخت‌های اساسی و اهمیت سیاسی آن در موقعیت خاصی قرار گرفته است.

انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه در قانون جدید مدیریت بحران کشور، وظایف تمامی دستگاه‌ها به دقت مشخص شده است و از این پس می‌توان متناسب با آن سراغ بخش‌های مسئول رفت، تاکید کرد: در جریان مقابله و مدیریت ویروس کرونا، ثابت شد که ایران از نظر علمی و نیرو‌های انسانی کمبودی نسبت به دیگر کشور‌های پیشرفته ندارد و می‌تواند با مدیریت درست و هم افزایی همه بخش‌ها به نتایج قابل قبولی دست یابد.

جستجو و نجات مهمترین چالش پیش روی پایتخت
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران نیز در ادامه همین جلسه مهمترین چالش پیش روی این استان برای مواجهه با حادثه‌ای همچون زلزله را جستجو و نجات اعلام کرد و گفت: از سوی دیگر باید متوجه بود که آنچه که برای این موقعیت بحرانی نیاز دارید بسیار فراتر از آن اقلام ذخیره شده کنونی است.

شاهین فتحی یکی دیگر از مسئولیت‌های این سازمان را ارائه آموزش همگانی برای آمادگی در برابر بلایای طبیعی برشمرد و به آگاهی پایین شهروندان تهرانی نسبت به مخاطرات و نحوه مواجهه با آن اشاره کرد.

اصغر عطایی مدیرکل خدمات شهری تهران نیز در ادامه به فعالیت‌های تخصصی دستگاه‌های زیر مجموعه این دستگاه اشاره کرد و از آماده بودن ۲۵ هزار قطعه قبر در مواقع بحرانی خبر داد.

او به آمادگی نیرو‌های این سازمان با ۲۰۰ دستگاه آمبولانس، آماده سازی ۲ سوله به مساحت ۲ هزار و ۵۸۲ متر مربع اشاره کرد و افزود: نیرو‌های آتش نشانی تهران نیز علاوه بر آماده باش ۲۴ ساعته، از تجهیزات روز برخوردار هستند و چندین مانور بزرگ شبانه را نیز سپری کرده اند.
 
نصب دستگاه‌های شتاب نگار برای واکنش سریع در مواقع بحرانی
سید مجتبی حسینی معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران نیز در ادامه به نصب دستگاه‌های قطع آنلاین شبگه گاز شهری پایتخت اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های شتاب نگار برای واکنش سریع در مواقع بحرانی نیز نصب شده اند که می‌تواند به سرعت به محض مواجهه با حادثه‌ای همچون زلزله، در اسرع وقت نسبت به متوقف سازی قطار‌های مترو در نخستین ایستگاه، اعلام آماده باش به ۱۳۱ ایستگاه آتش نشانی و قطع شبکه گاز شهری اقدام کند.

او این نوید را نیز داد که آماده عقد قرارداد همکاری با موسسه ژئوفیزیک برای به روز رسانی دستگاه‌های شتاب نگار هستند تا به این طریق ایران با برخورداری از چنین فناوری، به جمع ۱۰ کشور دارنده این تکنولوژی در جهان اضافه شود.

حسینی به آماده سازی نقشه‌های راه‌های اضطراری پایتخت اشاره کرد و ادامه داد: خودرو‌های امدادرسان می‌توانند در شرایط اضطراری در این مسیر‌ها تردد کنند بدون آنکه معطل و گرفتار ترافیک سطح شهر باشند و در جریان زلزله ۱۹ اردیبهشت این مسیر‌ها در بزرگراه‌های همت و چمران نیز آزموده شد.

معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در خصوص اقدامات شهرداری برای بافت فرسوده گفت: ساکنان این مناطق به آسانی به سمت نوسازی این منازل مسکونی نمی‌روند از همین رو شهرداری اجرای برنامه مقاوم سازی ساختمان‌ها را در پیش گرفته است.
 
توزیع آب بزرگترین معضل پایتخت در زمان زلزله 
محمدرضا احمدی نصب قائم مقام شرکت آبفای استان تهران مسئول دیگری بود که در این جلسه سخن گفت و بزرگترین معضل پایتخت در زمان زلزله را موضوع توزیع آب اعلام کرد.

او افزود: مخازن آب در مناطق بالای خیابان انقلاب پیش بینی شده اند، اما برای پایین خیابان انقلاب که تراکم جمعیتی بیشتری را نیز دارد، چنین مخازنی را نداریم.

احمدی نصب از پیش بینی و شناسایی ۳۷۴ نقطه برای ایجاد مخازن ذخیره آب با همکاری شهرداری تهران خبر داد و خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز برای احداث این مخازن ۶۰۰ میلیارد تومان است که شهرداری پایتخت از مهر سال ۹۸، شروع به تامین اعتبارات مقتضی کرده است.

مقائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه در مجموع تا پایان امسال ۱۰۲ مخزن با ظرفیت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار لیتر آماده و اجرا می‌شود، گفت: تا سال ۱۴۰۳ ظرفیت آبرسانی اضطراری پایتخت را کامل می‌کنیم.

او به خرید سه دستگاه شیر قطع اضطراری از ژاپن اشاره کرد و اظهارداشت: با کمک شرکت‌های دانش بنیان توانستیم این فناوری را بومی سازی کنیم و اکنون بناست شیر‌های قطع اضطراری بومی بر روی شبکه آب شهری استان تهران نصب شود.

احمد علی قربانیان معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان تهران نیز این جلسه را با این نگرانی ادامه داد که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت کنونی مخازن سد‌های تهران است و این میزان آب برای بلند مدت پاسخگوی نیاز ساکنان این استان نیست.

او تاکید کرد: سد‌های این استان مقاومت لازم را طبق استاندارد‌های جهانی برای مواجهه با زلزله‌های بالای پنج ریشتر دارد.
 
۲۵۴ سایت استراتژیک بر روی گسل‌های تهران ساخته شد
دکتر علی بیت اللهی مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در ادامه این جلسه گفت: ۲۵۴ سایت استراتژیک در تهران بر روی گسل‌های موجود در استان تهران ساخته شده است.

بیت اللهی ۱۶ بیمارستان را یکی از این سایت‌های استراژیک اعلام کرد و ادامه داد: مهمترین اولویت ساختمان‌ها در استان تهران، مربوط به بافت فرسوده است با این وجود بیش از ۱۰۰ برج بالای ۵۰ طبقه و ۵۴ برج بالای ۱۲ طبقه وجود دارد که باید از نظر مصالح و استاندارد‌های آتش نشانی ارزیابی و بازنگری شوند.

او قنوات تهران را بدون صاحب معرفی کرد و خواستار ورود سازمان فضای سبز شهرداری برای نگهداری و صیانت از این قنوات شد.

بیت اللهی تصریح کرد: اطراف گسل مشا ۳۵۱ مورد ویلا سازی شده است که باید این مسابقه بی امان ویلاسازی به سرعت متوقف شود.

در نهایت استاندار تهران برای جمع بندی این جلسه مهمترین و موثرترین فاکتور در مدیریت بحران و زلزله احتمالی را همراه سازی مردم برشمرد و آنان را دارای مهمترین نقش برای مواجهه با هر نوع رویدادی معرفی کرد.

محسنی بندپی وجود سه هزار و ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن، مهمترین برنامه ساماندهی پیش از مواجهه با زلزله برشمرد و تاکید کرد: باید به همان میزان که به پایتخت برای ساماندهی در جریان بحران اهمیت می‌دهیم به شهرستان‌های تهران نیز که نزدیک به ۶ میلیون نفر ساکن دارند، اهمیت داد و برای آن‌ها برنامه ریزی کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۵.۹۹°