زندگی، کار و حرکت اجتماعی، استراتژی جدید دولت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:26 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۶۲۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
سخنگوی دولت گفت: موضوع استاندارد سازی زندگی و کار و حرکت اجتماعی مبتنی بر بهداشت و سلامت، استراتژی اساسی و جدید ستاد ملی مقابله با کرونا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ربیعی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، ضمن اشاره به اینکه کماکان اصلی‌ترین مسئله دولت مبارزه با کروناست، افزود: آثار اقتصادی کرونا بر رشد اقتصادی جهان و کشور‌ها و مسئله بیکاری و فقر همچنان در بیشتر کشور‌ها حتی در کشور‌های با اقتصاد پویا و با نشاط هم خودش را نشان داده است.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا در ایران از طرف دولت به سرعت اعلام شد و خوشبختانه با اتخاذ سیاست‌های مناسب دولت کارنامه خوبی در مقابله با کرونا دارد، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از تحریم که همه می‌گفتند تحریم و کرونا جامعه ایران را فرو خواهد پاشید، مردم و دولت توانستند کارنامه قابل قبولی پیش روی جهان قرار دهند.

سخنگوی دولت ادامه داد: اقدامات پیشینی که در نظام سلامت انجام شده بود و همین طور تمرکز به موقع بخش درمان کشور در مواجهه با شوک اولیه، از عوامل موفقیت ما در مقابله با کرونا بوده است.
 
ربیعی افزود: سیاست‌های محدود کننده در ماه اسفند و فروردین و همین طور سیاست فاصله گذاری هوشمند باعث شد که از تبعات نگران کننده و وخامت اقتصادی پیشگیری کنیم و بتوانیم سیاست حفظ جان و معیشت را توأمان در مقابل این بیماری جلو ببریم.

وی گفت: ستاد مقابله با کرونا در آخرین جلساتش با توجه به اینکه چشم انداز نزدیکی از پایان بیماری کووید ۱۹ ندارند (به این نتیجه رسید) که باید هم چرخ زندگی مردم بچرخد و هم سلامت مردم حفظ شود.

سخنگوی دولت گفت: موضوع استانداردسازی زندگی و کار و حرکت اجتماعی مبتنی بر بهداشت و سلامت استراتژی اساسی و جدید ستاد مقابله با کرونا است.

تصمیم به بازگشایی ها، به مثابه عادی شدن اوضاع نیست

سخنگوی دولت گفت: معتقدیم با گسترش آموزش و فرهنگ سازی و نیز همکاری مردم و سیاست گذاری‌های به موقع، با کمترین آسیبی کشور را از مرحله کرونایی و آسیب‌های ناشی از آن عبور خواهیم داد.

ربیعی در ادامه نشست خبری تصریح کرد: بازگشایی مراکز فرهنگی،​ سینماها، ​کنسرت ها، مراکز تفریحی، کلاس‌های آموزشی، آموزشگاه‌های تخصصی، آموزشگاه‌های خصوصی، مهدکودک ها، مراکز مذهبی، آژانس ها، تور‌های گردشگری از جمله اقدامات بوده است.

ربیعی گفت:​ آنچه که مهم است به سمت فاصله گذاری فیزیکی هوشمند که عنوان استراتژی ما بود حرکت کردیم، پروتکل‌های سختگیرانه لازمه این مرحله است، با نظارت سختگیرانه الزامات سیاست‌هایی است که در این دوره اتخاذ کردیم و آن‌ها را دنبال خواهیم کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این تصمیم گیری‌ها به مثابه عادی شدن اوضاع نیست، بلکه ما در مرحله جدیدی از مبارزه با کرونا، سیاست‌های سختگیرانه نظارتی و کنترلی را همراه با راه اندازی معیشت و زندگی اقتصادی در دستور کار خود داریم.

ربیعی افزود: هدف کلی در مبارزه با کرونا، حفظ جان مردم در مقابل بیماری، افزایش ظرفیت مراکز درمانی و راه اندازی اقتصاد و مقابله با بیکاری‌های ناشی از کرونا بوده است.

وی ادامه داد:​ ما پنج وظیفه را دنبال کردیم که در تمام جلسات دولت و ستاد کرونا این وظایف در حال پیگیری است.

سخنگوی دولت، تامین نیاز‌های بهداشتی درمانی را اقدام اول دولت ذکر کرد و گفت: در این زمینه گسترش آزمایشگاه‌ها کماکان در دستور ما است، ما از هزار و ۲۰۰ آزمایشگاه به سمت دو هزار آزمایشگاه برنامه ریزی کردیم و حرکت خواهیم کرد.

ربیعی همچنین با اشاره به اینکه در روز‌های اوایل اسفند آزمایشگاه‌های مربوط به تست کرونا به تعداد انگشتان دست هم نبود، افزود:​ تولیدات مربوط به سلامت با همکاری شرکت‌های دانش بنیان، کماکان ادامه خواهد داشت و موانع تولید در بخش سلامت در هر جلسه بررسی و برداشته می‌شود.

وی همچنین گسترش امکانات زیرساختی از جمله تخت‌های آی سی یو و سی تی اسکن‌ها را از جمله اقدامات دولت دانست که در تمام استان‌ها در حال پیگیری است.

سخنگوی دولت همچنین گفت: خوشبختانه وجود ۵۰ هزار متخصص و فوق تخصص و اعزام سه هزار متخصص به مناطق محروم و تقویت شبکه‌های بهداشت، از راهبرد‌های اساسی ما به شمار می‌رود که دنبال خواهد شد.

ربیعی افزود:​ این زیرساخت‌ها ما را در مواجهه با موج‌های جدید کرونا و با بیماری‌های ناشناخته آینده هم کمک خواهد کرد.

وی گفت: غربالگری وارد مراحل جدیدتری شده و بیماریابی فعال به سطح خانواده‌ها خواهد رسید و غربالگری و تست هوشمند برنامه مداوم نظام سلامت خواهد بود.

خدمات اصلی به جامعه دچار کاستی نخواهد شد

سخنگوی دولت گفت:​ با وجود کرونا به هیچ عنوان خدمات اصلی جامعه دچار کاستی نخواهد شد، بلکه رو به تقویت خواهد رفت.
 
ربیعی در ادامه سخنانش در نشست خبری، با اشاره به تامین کالا‌های ضروری توسط دولت، گفت: با محاسباتی که دولت انجام داد با میزان ارزی که پیش بینی شده است، ما حمایت غذایی را با تامین کالا‌های اساسی برای کل جامعه همچنین اقشاری که بیشتر نیازمند کالا‌های اساسی هستند، دنبال خواهیم کرد.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به آخرین جمع بندی ستاد مبارزه با کرونا که چشم انداز پایان کرونا را به ما نشان نمی‌دهد، گفت: همه تلاش ما در جهت پیشگیری از غافل گیری مقابل به وجود آمدن موج‌های جدید کرونا خواهد بود.

وی افزود: برنامه ریزی برای این اقدام به نحوی خواهد بود که ظرفیت‌های بهداشتی، بیمارستانی و درمانی همواره اگر در صورت کسر قرار بگیرند، باید موقع شیوع دوباره کرونا این کسر بزرگتر از یک باشد.
 
ربیعی همچنین گفت: خوشبختانه امروز به رغم افزایش عددی مبتلایان که ناشی از اجرای طرح غربالگری و بیماریابی فعال و همچنین فرهنگ سازی و آموزش و ایجاد حساسیت بین مردم بوده، اما آن چه که مهم است در پایان خط مبارزه با کرونا می‌باشد و کاهش مرگ و میر مبتلایان با یک شیب رو به پایین کماکان رو به کاهش است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°