نحوه اعمال معافیت مالیاتی صادرکنندگان در سال 98
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:25 - چهارشنبه 09 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۶۲۴۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور: معافیت مالیاتی برای صادرکننده هایی که تا پایان تیرماه ارز خود را بازنگردانند، متناسب با میزان بازگشت ارز محاسبه خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   "علی رستم پور" در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: تا قبل از عملکرد سال ۱۳۹۷ صادر کنندگان کالا از پرداخت مالیات بردرآمد بصورت مطلق معاف بودند و اعتبار مالیات بر ارزش افزوده در فرآیند خرید کالاهایشان برای صادرات پرداخت کرده بودند، حداکثر بعد ازیک ماه قابل استرداد بود.

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از سال ۹۷ به بعد با توجه به قوانین بالا دستی ابلاغی منجمله احکام مندرج در قانون بودجه سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ کل کشور، استرداد عوارض و مالیات پرداختی صادر کنندگان مشروط شد و مقرر شد اعمال معافیت ماده ۱۴۱ قانون به بازگشت ارز توسط صادرکنندگان و شیوه‌های آن را بانک مرکزی اعلام کند.

رستم پور افزود: در پایان سال ۹۸ جلساتی برای عملکرد ۱۳۹۸ برگزار شد و در سال ۱۳۹۹ بسته‌های سیاستی نحوه بازگشت ارز و چگونگی رفع تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی به سازمان امورمالیاتی ابلاغ شد و متعاقبا سازمان دستور عمل را ابلاغ کرد.

او گفت: بر اساس حکم قانون بودجه ۱۳۹۹ تغییری کرد که قبل از آن در عملکرد سال ۱۳۹۷ تمام صادرات کالا‌ها و خدمات مشمول بازگشت ارزبودند، اما در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ فرآورده‌های کشاورزی و صادرات خدمات فنی، مهندسی از تعهد بازکشت ارزشان مستثنی شدند.

رستم پور گفت: به لحاظ میزان بازگشت ارز تغییر اساسی در عملکرد سال ۱۳۹۷ بوجود آمد و بر اساس آن صادرکنندگان باید ۷۰ درصد از ارزش کالا‌های صادراتی خود طبق روش‌های اعلام شد بانک مرکزی به چرخه اقتصادی بازگردانند که این عدد قبل ۵۶ درصد بود.رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگوی تلفنی با برنامه گفت: امیدوار هستیم با اجرایی شدن قانون جدید و پرداخت ۸۰ درصدی علی الحساب به صادرکنندگان، آن‌ها بتواند بعد از یکسال استرداد مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنند.

محمد لاهوتی با بیان اینکه زمان تعیین شده برای استرداد ارز صادرکنندگان تمدید نمی‌شود، افزود: مشکلی که در قانون جدید وجود دارد، طبق قانون رفع موانع تولید ماده ۳۴ قانون بالا دستی کشور تاکید شده است بر استرداد مالیات بر ارزش افزوده ظرف ۳۰ روز از زمان صدور، ولی با تصمیم گیری‌های اخیر این موضوع مشروط شده است به برگشت ارز حاصل از صادرات که عملا با توجه به زمانی که برای بازگشت ارز در نظر گرفته شده و همکاری بانک مرکزی برای برگشت ارز با صادرکنندگان دارد، عملا این موضوع را تبدیل کرده است به بازه زمانی حداقل اگر در بهترین شرایط فکر کنیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۲°