نقش طرح رهگیری سیگار در مبارزه با قاچاق دخانیات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۶۲۹۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳
پرهام فر مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا: طرح رهگیری سیگار در تمامی لایه های تولید امکان قاچاق را کاهش می دهد و میزان زنجیره تامین کالا نیز با اجرای این طرح کاملا شفاف خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

امیرمحمد پرهام فر مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ارتباط تلفنی با برنامه روی خط خبر شبکه خبر گفت: بخشی از سیگار قاچاق سیگارهای تقلبی است و در سال 98 بیشترین پرونده های متشکله قاچاق مربوط به قاچاق سیگار است.

او درباره این حجم قاچاق در کشور گفت: وقتی صحبت از مصرف می شود باید برای میزان مصرف برنامه ریزی داشته باشیم و آمار مشخص باشد اما با پایین آمدن سن مصرف دخانیات و سیگار از سیگارهای قاچاق نیز استفاده میشود.

نقش طرح رهگیری سیگار در مبارزه با قاچاق دخانیات

پرهام فر گفت: با توجه به محدود بودن تولید کنندگان سیگار آمار تولید مشخص است اما با توجه به فاصله بین مصرف و تولید مشخص است که قاچاق این فاصله را پر می کند.

او افزود: در سال 97 برای کل سیگار های تولیدی کشور ثبت در تمام لایه های توزیع از تولید کننده، مراکز توزیع استانی و کشور و مراکز خرده فروشی اجبار شد اما برای رصد بیشتر و نظارت طرح رهگیری رونمایی شد. موضوع رهگیری سیگار در تمامی لایه های تولید امکان قاچاق را کاهش می دهد و ثبت در سامانه نیز عامل بازدارنده قاچاق دخانیات خواهد بود.

طبق قانون جامع دخانیات کلیه عوامل دخیل در دخانیات حتی خرده فروشان مکلف به دریافت مجوز خواهند بود و باید در سامانه جامع تجارت ثبت نام کنند و میزان ورودی و خروجی شان مشخص شود که اگر میزان خروجی تفاوت داشته باشد باید پاسخگو باشند.

پرهام فر افزود: گام بعدی در این حوزه برندهای محرز قاچاق است که برخورد خواهد شد.

عطاء‌الله معروفخانی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور درباره مصرف و تولید دخانیات در کشور گفت: در سال 96 حدود 49 میلیارد نخ در سال 97 حدود 47 میلیارد نخ ولی در سال 98 تولید داخل کشور افت پیدا کرد و به 55 میلیارد نخ رسید. میزان مصرف سالانه بین 65 تا 75 میلیارد نخ برآورد شده است که مازاد آن به صورت قاچاق وارد کشور میشود.

او گفت: از میزان 55 میلیارد نخ سیگاری که در سال 98 تولید شده، 22 هزار میلیارد تومان ارزش ریالی قاچاق در این حوزه است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در ادامه گفت: درطرح رهگیری سیگار موضوع قاچاق رونمایی شد ولی برای اجرا و عملیاتی شدن با وقفه مواجه شده است که از ماه آینده عملیاتی خواهد شد.

نقش طرح رهگیری سیگار در مبارزه با قاچاق دخانیات

معروفخانی گفت: در طرح رهگیری با نظارتی که انجام خواهد شد امکان سواستفاده وجود نخواهد داشت. این طرح در سامانه ثبت می شود و عاملین استانی در رده خرده فروشی معرفی می شوند که با این کار تولید سیگار رسمی و قانونی مشخص می شود.

او افزود: در ده سال اخیر آمار مصرف دخانیات و سیگار افزایش یافته است و مازاد آن به صورت قاچاق تامین می شود. در قاچاق سیگار هیچ نظارتی در تولید مواد مورد استفاده در سیگار انجام نمی شود و ممکن است از مواد مخدر نیز در آن استفاده شود که خطرناک است. 

وقتی مصرف وجود دارد اگر تولید بالا نرود میزان افزایش مصرف باید با قاچاق کامل شود که مخالف آن هستیم.

معروفخانی گفت: با توجه به اینکه مصرف مواد دخانی بین نوجوانان، بانوان و سنین پایین وجود دارد اگر تولید بالا نرود قاچاق این فاصله را پرخواهد کرد. در تولید مواد دخانی مواد اولیه کنترل و نظارت می شود. 

او افزود: برنامه ریزی های لازم درباره جمع اوری برندهای محرز قاچاق انجام شده است و با شروع طرح رهگیری شاهد کاهش قاچاق دخانیات و سیگار خواهیم بود.

 

برچسب ها: دخانیات ، سیگار
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °