اخبار مشروح ۱۳ چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۹
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۷۹۶۳۲۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
سخنان رئیس جمهور در جلسه دولت: پایانی برای کرونا متصور نیست، پروتکل های بهداشتی همچنان رعایت شود، دستگاه های مسئول، نظارت کنند؛ گزارش وزیران نیرو و راه و شهرسازی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ نشست مشترک رئیس مجلس شورای اسلامی با اعضای شورای نگهبان و... آمریکا: معترضان به بی عدالتی، همچنان پای کار؛ عناوین مهمترین اخبار مشروح ۱۳ امروز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مشروح اخبار ۱۳ امروز به این شرح است:
 
*وزیر نیرو و راه و شهرسازی امروز میهمان نمایندگان در خانه ملت بودند. در این نشست آقایان اردکانیان و اسلامی درباره اقدامات انجام شده در حوزه کاری خود به نمایندگان گزارش دادند.

*گسترش اعتراض‌های مردمی ضد تبعیض و بی عدالتی در امریکا، خشونت پلیس ضد معترضان، به مهمترین خبر رسانه‌های جهان تبدیل شده.

از شهر‌های مختلف امریکا خبر می‌رسد مردم معترض به نژاد پرستی، نماد‌های برده داری و نژاد پرستی را به زیر می‌کشند.

خشونت پلیس، گارد ملی و نیرو‌هایی که دولت آمریکا برای سرکوب اعتارضات روانه خیابان‌ها کرده، گویی تمامی ندارد.
مثلا اینجا در اوکلند.

یا اینجا در در فلوریدا، پلیس، با خیالی راحت، سرِ یک معترض را، بدون هیچ دلیلی، هدف قرار میدهد.

در مینیاپولیس، که اعتراضات سراسری آمریکا از آنجا آغاز شد نیز، مردم همچنان در خیابان‌ها هستند و پلیس هم همچنان سرکوب میکند.

خشونت ضد معترضان، از شهر‌های مختلف آمریکا؛ همچنان گزارش می‌شود. مانند اینجا در اورلاندو، که پلیس آمریکا، دوبن تغییر رویه، با همان سبک خشونت آمیز خودش، یک معترض را دستگیر می‌کند.

شمارمعترضان بازداشت شد هم در حال افزایش است. پلیس هم معترضان را بازداشت می کند.

در خیایان‌های نیویورک هم، اعترضات مردمی ادامه دارد؛ تظاهرات کنندگان، به تبعیض و بی عدالتی نهادینه شده در آمریکا معترضند.

در واشنگتن، در خیابان‌های منتهی به کاخ سفید نیز، همچنان به اعتراضات خود ادامه میدهند.

در واشنگتن، قطار خودرو‌های نظامی، که راهی کاخ سفید می‌شوند، حالا به رخدادی ثابت برای این روز‌های آمریکا تبدیل شده.

خودرو‌هایی که به اینجا میروند، تا شاید مانع حضور معترضان شوند. اما مردم، خود را به همین حصار‌ها میرسانند و اعتراضاتشان را روی آن‌ها نصب می‌کنند.

یکی از کار‌های نیرو‌های امنیتی و پلیس آمریکا، شده همین؛ هرشب، پلاکارد‌های اعتراضی مردم را جمع کنند، غافل از اینکه، فردا دوباره روز از نو، اعتراضات از نو.

هیئت حاکمه آمریکا، قصد ندارد، صدای معترضان را بشوند. دلیلش، همین روانه کردن نیرو‌های نظامی به سطح شهر‌ها، مانند اینجا در سیاتل. یا بستن خیابان‌ها با موانع.

مردم آمریکا، معترضند، اما نه فقط به یک کشتار، به تبعیض و بی عدالتی که حالا در آمریکا نهادینه شده. نشانه‌ی این اعتراض با ریشه‌ی چندصدساله، سرنگون کردن و انداختن مجسمه‌ کریستف کلمپ، کاشف قاره‌ آمریکاست، به دورن فاضلاب شهری در ریچموند.

حالا، یکی از کار‌های روزانه مسئولان آمریکایی؛ شده جمع آوری نماد‌های نژادپرستی. نماد‌هایی که روزی با افتخار آن‌ها را در میادین شهر‌ها نصب کرده بودند و حالا، از بیم معترضان و تحریک بیشتر افکار عمومی، در حال جمع آوری آن هستند.
 
مثلا، در جکسون ویلِ فلوریدا، و همچنین، در ایندیاناپولیس که مجسمه‌های سربازان جنگ داخلی آمریکا ضدرنگین پوستان را جمع آوری میکنند.

یا اینجا در ریچموند، که مجسه‌ی رابرت لی بره دار مشهور آمریکایی را جمع می‌شود.

اعتراض‌ها به نژادپرستی و خشونت در آمریکا، در کشور‌های دیگر ابعاد تازه تری یافته است.
قشر‌های مختلف مردم به ویژه در شهر‌های اروپایی با حضور در تظاهرات علیه بی عدالتی شعار می‌دهند و توقف خشونت و رفتار‌های نژادپرستانه را خواستارند.

پس از سرنگونی مجسمه نماد برده داری در شهر بریستول انگلیس و انداختن آن به رودخانه، تظاهراتی مقابل دانشگاه اکسفورد برگزارشد. معترضان درخواست برچیده شدن مجسمه "سسیل رودز تاجر برده قرن ۱۹ " را از سر در یکی از دانشکده‌های آکسفورد خواستار شدند. در لندن هم گروهی از معترضان با حمله به مجسمه رابرت میلیگان برده دار اسکاتلندی به آن آسیب رساندند.

معترضان به نژادپرستی در بلژیک، ضمن برگزاری تظاهرات، مجسمه‌های لئوپولد دوم، پادشاه بلژیک را در دوران استعمار تخریب کردند.

*در سوییس و دانمارک هم تظاهرات در محکومیت تبعیض نژادی و خشونت برگزار شد. در دانمارک این تظاهرات به خشونت کشیده شد.

*شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اعلام کرد: نماز جمعه از اول تیر در مناطق زرد اقامه می‌شود.

بر اساس اطلاعیه شورا، پایگاه‌های نماز جمعه که آمادگی لازم را برای اجرای دقیق دستورالعمل بهداشتی دارند می‌توانند ۲۳ و ۳۰ خرداد مراسم نماز جمعه را برگزار کنند.
 
در مناطقی که بر اساس تشخیص تخصصی، اجماع برای بازگشایی وجود ندارد، تاریخ قطعی اقامه نمازجمعه، ۶ تیر خواهد بود. در مناطق قرمز، اقامه نمازجمعه تا اطلاع بعدی متوقف خواهد ماند. زمان برگزاری نماز جمعه شهر تهران هم در اطلاعیه بعدی اعلام خواهد شد.
 
نمازجمعه این هفته در همه شهرستان‌های استان تهران با رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی اقامه می‌شود. تاکید شده است: نمازگزاران ماسک، سجاده، مهر و لوازم شخصی، همراه داشته باشند.
 
چند استان از جمله کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و کرمانشاه، دیروز بیشترین مواردء بستری بیماران مبتلا به کرونا را داشتند. با گذشت زمان، ظاهرا برخی هموطنان احتیاط های بهداشتی را کمتر رعایت می کنند.

*دبیرکل سازمان ملل درباره بحران غذایی در جهان و تشدید آن به علت شیوع ویروس کووید ۱۹ هشدار داد.
«آنتونیو گوترش» با اشاره به وجود بیش از ۸۲۰ میلیون گرسنه در سراسر جهان گفت: کرونا در سال ۲۰۲۰ باعث افزایش ۴۹ میلیون گرسنه می‌شود. گوترش افزود: «با شرایط اضطراری و بدون اقدام فوری با صد‌ها میلیون کودک و بزرگسال گرسنه مواجه خواهیم شد.

*معاون امور بشردوستانه دبیرکل سازمان ملل هم درباره اوج گیری شیوع ویروس کرونا در یمن، افغانستان، پاکستان، کلمبیا، نیجریه، فیلیپین و اوکراین در ۳ تا ۶ ماه آینده هشدار داد. مارک لوکوک گفت: مردم در این کشور‌ها نه فقط از تاثیرات مستقیم ویروس کرونا بلکه از اختلال مداوم در ارائه خدمات بهداشتی مناسب برای نجات افراد رنج خواهند برد.

*از زمان اعلام همه گیری کرونا در چین تاکنون، بیش از هفت میلیون و سیصد هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند که البته بیش از نیمی از این تعداد بهبود یافته اند. کرونا تاکنون بیش از چهار صدو سیزده هزار قربانی داشته است.

*آمریکا همچنان بیشترین تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ و قربانیان ناشی از این ویروس را دارد. آمار مبتلایان از دو میلیون و تعداد فوتی‌ها از صدو چهار ده هزار نفر فراتر رفته است.
 
کارشناسان درباره افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در روز‌های آینده از نظر تعداد مبتلایان برزیل و روسیه به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم و از نظر تعداد قربانیان انگلیس و برزیل به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. رئیس جمهور برزیل که به ترامپ این کشور معروف است، تلاش کرد موضوع کرونا را کم اهمیت جلوه دهد و آن را «یک آنفولانزای کوچک» نامیده است.
 
بولسونارو از فرمانداران ایالت‌ها خواسته سریعتر تعطیلی‌ها و قرنطینه را لغو کنند. همزمان دیوان عالی این کشور، دولت را به انتشار جزئیات ابتلا به ویروس کرونا و شمار مرگ‌ومیر ناشی از آن مجبور کرد. حکم دیوان عالی برزیل پس از فشار جریان‌های سیاسی و ایراد اتهام‌هایی علیه دولت "ژائیر بولسونارو" درخصوص پنهان‌کاری درباره شیوع کرونا صادر شد. آمار مبتلایان به کرونا در این کشور به بیش از ۷۴۰ هزار و امار جان باختگان به حدود سی و هشت هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.

آمار مرگ و میر ناشی از "ویروس کرونا" در انگلیس روند افزایشی یافته است. با ثبت ۲۸۶ مورد مرگ دیگر، تعداد فوت شدگان به چهل هزارو ۸۸۳ نفر رسیده. حدود ۲۹۰ هزار نفر هم در این کشور به کرونا مبتلا شده اند.

در قاره آسیا، کرونا در هند روند افزایشی دارد. در بیست و چهار ساعت گذشته، حدود ده هزار نفر به مبتلایان افزوده شده و آمار به بیش از ۲۷۵ هزار نفر رسیده. مقامات هند درباره ابتلای ۵۰۰ هزار نفر به ویروس کرونا در دهلی نو تا پایان ماه جاری میلادی هشدار دادند. مسئولان بهداشتی هند می‌گویند: دهلی نو به ۸۰ هزار تخت بیمارستانی احتیاج خواهد داشت.

اما در روسیه تعداد زیادی از شهروندان پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی بعد از دو ماه برای کوتاه کردن مو‌های خود به سالن‌های آرایش مراجعه کردند. مقررات قرنطینه در مسکو از دیروز پس از حدود دو ماه لغو شد. روسیه با بیش از ۴۸۵ هزار مبتلا در رده سوم جهان از نظر تعداد مبتلایان قرار دارد.

در ژاپن روبات سالمندان در خدمت بهداشت کرونا قرار می‌گیرد. روبات "اوگو" به فناوری پاکسازی می‌تواند با تاباندن اشعه بر روی سطوح مانند دستگیره‌ها و دکمه آسانسور، آن‌ها را ضدعفونی کند و ویروس‌های احتمالی کرونا را از بین ببرد. این روبات را ماهیانه هزار دلار کرایه می‌دهند.

*وزیر اقتصاد با رد برخی اظهارات درخصوص کسری بودجه کشور گفت: مفهوم کسری بودجه زمانی موضوعیت پیدا می‌کند که بودجه اجرا شود و مصارف از منابع پیشی بگیرد. دژپسند با بیان این که درسال جاری به علت کاهش تقاضای جهانی نفت و کاهش درآمد‌های نفتی به علت شیوع بیماری کرونا افزود: سازمان برنامه به جد دنبال کاهش هزینه هاست.

وزیراقتصاد تصریح کرد: مولدسازی به معنای فروش دارایی‌ها برای تأمین منابع مالی دولت نیست و طیفی از اقدامات از جمله احیای برخی منابع و تبدیل دارایی‌ها به یک مجموعه موثر در رشد اقتصاد کشور است.
 
*وزیر نیرو با بیان اینکه امسال به دلیل آغاز زودهنگام گرما ، مصرف برق افزایش چشمگیری یافته است گفت: در خرداد امسال میزان مصرف در مقایسه با سال گذشته 12 درصد افزایش یافته است و اگر در مصرف برق صرفه جویی نشود، قطعا خاموشی مدیریت شده در کشور، برنامه‌ریزی می‌شود.
 
اردکانیان از مردم خواست تا دستگاه های سرمایشی را روی دمای ۲۴ الی ۲۵ تنظیم کنند و از ساعت ۱ تا ۵ بعد از ظهر و ۸ تا ۱۰ شب که اوج بار است از دستگاه های پرمصرف استفاده نکنند. وزیر نیرو درباره وضع آب هم گفت : در سال آبی کنونی 305 میلی متر بارش داشتیم که 30 درصد از میانگین دراز مدت بیشتر اما 8 درصد از پارسال کمتر است و اگر مردم همراهی کنند ، تابستان مشکل آب هم نخواهیم داشت.

*بارش‌های خوب امسال در سیستان و بلوچستان، سالی پر محصول را برای کشاورزان استان به ارمغان آورده است.
پیش بینی می‌شود امسال کشاورزان سیستانی ۲۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی برداشت کنند.

*نخست وزیرتشکیلات خودگردان از دولت امارات خواست کمک به فلسطینیان را، بهانه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نکند.

*یک فروند هواپیمای اماراتی بامداد امروز بی آنکه هویت خود را مخفی کند در فرودگاه بن گوریون تل آویو فرود آمد. ادعا شده این هواپیما حامل کمک‌های پزشکی به جنبش فتح است.
 
نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده: این تشکیلات اطلاعی از کمک‌های دولت امارات نداشته است و از طریق رسانه‌ها از این مسأله آگاه شده است.
 
اشتیه تاکید کرد: تشکیلات خودگردان فلسطین نمی‌پذیرد که پوششی برای عادی سازی روابط برخی کشور‌های عربی با اسرائیل باشد. مقامات رژیم صهیونیستی اعلام کردند با هماهنگی ابوظبی این هواپیما به تل اویو پرواز کرد.
 
این دومین هواپیمای اماراتی است که در هفته‌های اخیر در فرودگاه بن گوریون فرود می‌آید.
برچسب ها: اخبار مشروح ، 13 ، عناوین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۵۹°    ۲۷.۹۹°