انتقاد تند همتی از کره جنوبی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:55 - چهارشنبه 09 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۶۳۲۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
رئیس کل بانک مرکزی گفت: منابع ما غیرقانونی در بانک‌های کره‌ای مسدود شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس کل بانک مرکزی در گفتگویی با خبرگزاری بلومبرگ به تشریح موضوعاتی اعم از مانع‌تراشی کره جنوبی در دسترسی به منابع ارزی موجود در آن کشور، تاثیر تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران و روند صادرات غیر‌نفتی کشور پرداخته است.

گزیده‌ای از این مصاحبه به شرح زیر است:
همتی گفته است: درآمد‌های حاصل از صادرات خود را در بانک‌های کره جنوبی دریافت کرده‌ایم، اما مسئله این است که منابع ما به طور غیرقانونی در بانک‌های کره‌ای مسدود شده است.

همتی افزوده است: قصد داریم از منابع خود در بانک‌های کره‌ای برای خرید مواد غذایی و پزشکی استفاده کنیم که صراحتا مشمول تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده نمی‌شوند.

او گفته است: مقامات کره‌ای و بانک‌ها باید به تعهدات خود نسبت به ما عمل کنند، اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی خود با ما پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین المللی به اقدامات قانونی روی آوریم و ما مقامات کره جنوبی را در این فرآیند مسئول می‌دانیم.

همتی افزود: بانک‌های کره‌ای با خیال راحت تعهدات خود را زیر پا می‌گذارند و به توافقات مالی بین المللی رایج عمل نمی‌کنند و تصمیم گرفته اند وارد بازی سیاست شوند.

او گفت: میلیارد‌ها دلار در کره جنوبی داریم، این منابع متعلق به ماست و ما حق ویژه داریم که آن‌ها را برای واردات دارو و مواد غذایی استفاده کنیم.

همتی افزود: آمریکا قصد داشت با اعمال فشار‌های اقتصادی و سیاسی ایران را خرد کند، این امر هیچ گاه اتفاق نیفتاد و قمار نتیجه‌ای نداشت؛ آنچه آن‌ها فشار حداکثری می‌نامند اهداف آمریکا را محقق نساخت و با وجود اینکه موانعی بر سر راه رشد اقتصادی ما ایجاد کرد نتوانست آنگونه که آن‌ها در رویای خود انتظار داشتند، اقتصاد ما را از مسیر خارج کند.

او گفت: ما یکی از نخستین کشور‌هایی بودیم که از ویروس آسیب دید، ولی اقتصاد ایران در حال بازگشت به مسیر خود است و نشانه‌هایی از فعالیت‌های اقتصادی محکم به چشم می‌خورد؛ من اطمینان دارم که با وجود هزینه سنگین انسانی ناشی از ویروس کرونا، با حضور قهرمانان افسانه‌ای مان در خط مقدم مقابله با این ویروس قادر خواهیم بود کاستی‌های اقتصادی را مدیریت کنیم.

همتی افزود: بخش غیرنفتی محرک اصلی اقتصاد کشور است. در گذشته بودجه دولت به درآمد‌های نفتی متکی بود، ولی اقدامات اصلاحی را برای رفع این مشکل به صورت یکبار برای همیشه در پیش گرفته ایم.

او گفت: باوجود افت اندکی که در صادرات غیرنفتی و تبادل ارزی در دو ماه اول شیوع کرونا ایجاد شد، موضوع به تدریج مدیریت شد؛ روند صادرات غیرنفتی خوب است و پیش بینی می‌شود به حالت اول و حتی بهتر از گذشته باز گردد.

همتی افزود: تلاش‌های خود را برای هدایت اقتصاد، ثبات اقتصادی و کمک به پیشرفت ملت خود ادامه می‌دهیم؛ تاریخ طولانی این کشور گواهی بر آن است که ایران رشد می‌کند؛ ما با فشار‌ها قدرتمندتر، متحدتر و مقاوم‌تر می‌شویم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۲°