ظرفیت های کشور در توسعه فناوری نانو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:11 - جمعه 14 آذر 1399
کد خبر : ۷۹۶۳۴۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۱
معاون ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد : ایران در زمینه نانو پتانسیل بالایی دارد و رتبه چهارم جهان را در تولیدات علمی از نظر کیفی و کمی داراست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی‌اصغر نجیمی در گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت: فناوری نانو هنر است و فناوری دستکاری اتمی و مولکولی محصولات است تا بتوانیم محصولاتی با کیفیت بالاتر داشته باشیم یا کیفیت را بهبود دهیم. این فناوری در زندگی و صنعت می‌تواند نقش داشته باشد و صنعتی وجود ندارد که به کمک این فناوری متحول نشود.

او گفت: در ایران ۳۰۰ شرکت دانش بنیان نانو داریم که ۷۰۰ محصول مختلف در زمینه فناوری نانو در صنایع بهداشت و دارویی، ارایش، ساختمان، نساجی، نفت، گاز، صنایع غذایی، خودرو و ... تولید کرده اند و در کشور ظرفیت بالایی از محصولات نانو ایجاد شده است.

ظرفیت های کشور در توسعه فناوری نانو

او درباره مهمترین علت پیشرفت در فناوری نانو گفت: ایران در زمان مناسبی به این فناوری ورود کرد. ما در سال ۱۳۸۲ به صورت رسمی در این حوزه ورود کردیم البته این فناوری جوان است.

آقای نجیمی افزود: اصلی‌ترین سرمایه کشور ما نیرو‌های جوان و نخبه هستند بنابراین تنها راه برون رفت کشور از مشکلات مالی پرداختن به فناوری و نانوست.

او افزود: برای سرمایه گذاری در فناوری نانو باید در رشته‌هایی سرمایه گذاری شود که بتوانند بدون رانت با محصولات کشور‌های رقیب رقابت کنند.

علی‌اصغر نجیمی معاون ستاد توسعه فناوری نانو گفت: در خصوص تامین مالی، صندوق شکوفایی منابعی را در اختیار شرکت‌ها قرار داده است.

او افزود: ایران در زمینه نانو پتانسیل بالا و خوبی دارد و رتبه ما در تولیدات علمی از نظر کیفی و کمی چهارم جهان است که از توان علمی با ظرفیت بالا در کشور حکایت دارد.

 

ظرفیت های کشور در توسعه فناوری نانو

فریدی تولید کننده محصولات نانو در ارتباط تصویری گفت: نانو می‌تواند زیرساخت‌های بسیاری از علوم را متحول کند، به طور مثال ماسک امروزه به مقوله اصلی کشور‌ها و دنیا تبدیل شده بنابراین در زمینه مقابله با کرونا با تولید ماسک ان ۹۵ با استفاده از یک لایه نانو فیبر توانسته ایم از پارچه‌هایی که ۴۰ درصد کیفیت داشته اند ماسک ان ۹۵ تولید کنیم که در این زمینه هم توانسته ایم کشور را خودکفا کنیم.

او افزود: سال گذشته قبل از کرونا دستگاه‌های نانو فیبر صادر می‌شد، اما به دلیل کرونا دستگاه‌های تولیدی نگه داشته شد و با کمک صندوق نو اوری شکوفایی و حمایت‌ها توانستیم صادرات را از سربگیریم.

ظرفیت های کشور در توسعه فناوری نانو

قمی تولید کننده محصولات نانو در ارتباط تصویری گفت: شرکت‌های دانش بنیانی که زیرمجموعه فناوری ریاست جمهوری هستند سعی کرده اند در شرایط تحریم مشکلات خود را مرتفع کنند. به خصوص در زمینه دارو شرکت‌های کوچک دانش بنیان توانسته اند با استفاده از ۵۰ نیروی متخصص خلاء‌ها را بر طرف کنند و صنعت را روی پا نگهدارند.

خانم قمی گفت: ستاد نانو در توسعه و معرفی محصولات به خارج کشور کمک کرده و با حمایت‌های این ستاد توانسته ایم در صادرات موفق باشیم و نقش خود را در ارتقای سلامت جامعه ایفا کنیم.

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۱°