واقعیت مسکن خلاف گفته ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۷۹۶۳۵۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
پروین‌پور کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دولت مسکن را به حال خود رها کرده است، گفت: واقعیت این است که بازار مسکن در کشور ما مقطعی کنترل می شود و دولت کنترلی در سوداگری مسکن ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "افشین پروین‌پور" در گفتگو با "تیتر امشب" گفت: حوزه "مسکن"، "خودرو" و "ارز" از طرف حاکمیت رها شده و راهکاری برای ساماندهی آن ندارد. هر سال در این زمان بطور مقطعی به مسکن پرداخته می‌شود و پس از مدتی رها می‌شود.

کارشناس اقتصاد مسکن افزود: بخش زمین و مسکن در ردیف اول اقتصاد و مستعد سوداگری است که سوداگران کنترل بازار را بدست می‌گیرند.

او با بیان اینکه مسکن باید کالای مصرفی در کشور باشد گفت: مسکن یک کالای سرمایه‌ای در کشور شده است که ۷۰ درصد بازار مسکن را بدست گرفته و تقاضا ایجاد می‌کنند. واقعیت خلاف گفته ها دولت است.
او با بیان اینکه تحلیل های غلط از بازار و واقعیت باعث ایجاد مشکلات و حل نشدنِ مسکن می شود، گفت: اگر صحبت ها بر مبنی واقعیت بود این افزایش روزانه قیمت بوجود نمی آمد.
 
افشین پروین‌پور با نقدی بر ایده ورود ساخت و ساز مسکن به بورس و خرید متری مسکن گفت: بجای ورود زمین و مسکن  به بورس؛ صندوق جمع آوری سرمایه تشکیل شود. فروش متری مسکن هم که ایده آن از زمان دولت اصلاحات شکل گرفته است از بنیان غلط است. کسی که توان خرید یک متر مسکن را ندارد با افزایش قیمت مسکن و درآمد ثابت سال ها باید منتظر خانه دار شدن بماند. باید به ریشه مشکل مسکن پرداخت.
"همایون دارابی" کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه "کمبود سرمایه" و "کاهش تولید" دو علت اصلی آشفتگی بازار مسکن است گفت: اگر مسکن به بازار سرمایه و بورس وارد شود هر دو مشکل حل خواهد شد. تامین سرمایه در بورس نیاز یک میلیون واحد مسکونی در سال را برطرف می کند.
او گفت: مرجع قیمت گذاری مسکن در کشور مشخص نیست.
دارابی اقسام مختلف تامین مالی در بخش مسکن ارائه کرد و افزود: اگر قیمت مسکن بکمک بورس شفاف شود گلوگاه های مسکن مشخص می شود.
"مهدی روانشادنیا"، کارشناس اقتصاد مسکن به طرح "جامع مسکن ملی" اشاره کرد و گفت: علت بی تاثیر بودن طرح های مختلف در کاهش قیمت مسکن، فاصله مطرح شدن طرح ها تا عرضه آن به متقاضیان است. 
او در ارتباط تصویری افزود: شرایط امروز مسکن رضایت نسبی را بوجود نیاورده است. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۷.۹۹°