قبل از اعزام نفتکش‌ها به ونزوئلا پولش را گرفتیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:53 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۳۸۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
محسن رضایی؛
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ونزوئلا متحد و دوست ما که بدترین تحریم‌ها را متحمل شده است و در تولید بنزین با مشکل روبرو شده بودند، قبل از اعزام نفتکش‌ها پولش را به ما دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "محسن رضایی" امروز(پنجشنبه)در جمع اعضای اجلاس سی و دوم شورای عالی استان‌ها با اشاره به موضوع اعزام نفتکش‌های ایران به ونزوئلا گفت: ونزوئلا متحد و دوست ماست که نفت خیز است و بدترین تحریم‌ها را متحمل شده است و در تولید بنزین با مشکل روبرو شده بودند.
 
 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  افزود: تصمیم گرفتیم که به کمک آن‌ها برویم و آن‌ها هم قبل از اعزام نفتکش‌ها پولش را به ما دادند. هم برادری بود و هم منفعت. برخلاف آن‌ها که اقتصاد و استعمارگری را ترکیب می‌کنند ما برادری و اقتصاد را با هم دنبال می‌کنیم. در رابطه با عراق و سوریه هم همین طور است. کشتی‌های ما که راهی ونزوئلا شدند، در میانه راه، عده‌ای در داخل گفتند که بگویید نفتکش‌ها برگردند. جنگ می‌شود! آمریکایی‌ها تهدید کرده اند و ناو‌های آمریکا هم راه افتاده اند. مدیریت الهی فرمان داد که به بچه‌های سپاه بگویید که بروید بالای سر کشتی‌های آمریکایی و یک دوری بزنید و به آن‌ها نشان بدهید که اگر در مسیر نفتکش‌ها مانع شوید، همین جا یقه شما را خواهیم گرفت.

رضایی گفت: با ناخدای نفتکش‌های ما تماس گرفتند که به شما پول می‌دهیم که محموله را به مقصد نرسانید.
رضایی با اشاره به سردرگمی ترامپ از تصمیم ایران برای ارسال بنزین به ونزوئلا گفت: بحرانی در کاخ سفید شکل گرفت و حتی آمدند با ناخدای نفتکش‌های ما تماس گرفتند که به شما پول می‌دهیم که محموله را به مقصد نرسانید. به فضل پروردگار کشتی‌های حامل سوخت در اوج قدرتنمایی سوخت را به بنادر ونزوئلا رساندند و برگشتند. چرا نباید این اراده را در فرهنگ و اقتصاد کشور شاهد باشیم؟ در نظام ما هم عقلانیت وجود دارد و هم توکل و شجاعت. اگر این‌ها در اقتصاد ما هم بود، نباید خودروی ملی ما به این وضعیت می‌بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به اعضای شورای شهر گفت: شما نماد اراده مردم در شهر‌های خود هستید. ما تلاش خواهیم کرد که در تدوین سیاست‌های کلی به موضوعاتی که اشاره کردید، توجه کنیم و تحول بزرگتری را در همه ابعاد مدیریت شهر و استان شاهد باشیم. شما هم امور و وظایف قانونی خود را پیگیری کنید تا به نتیجه مطلوب برسد.

رضایی گفت: ما نیاز به یک تحول در ساختار مدیریت کشور داریم. همه هم باید دست به دست هم بدهند تا این اتفاق روی دهد. ساختار و مدیریت کشور در فرهنگ و اقتصاد کشور باید متحول شود. در سیاست، دفاع و امنیت این تحول به وجود آمده است و شاهد تحول عظیمی در امنیت و دفاع و در امور سیاست کشور هستیم. حکمرانی مردمی به طور واقعی و ملموس در این بخش‌ها انجام شده است. اما حکمرانی مردمی را در فرهنگ و اقتصاد در شهر و استان و ایالت کشور نداریم. حکمرانی یک مدتی جناحی بود و این سال‌ها متاسفانه محفلی شده است. به عبارتی ما یک پله تنزل کردیم و به جای اینکه جلو بیاییم و پیشرفت کنیم، عقب‌تر رفته ایم و باید مراقبت کنیم که حکمرانی محفلی، شخصی نشود و انگیزه‌های شخصی در حکمرانی نمو نکند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در همین ساختمان که شما نشسته اید، ده‌ها شهید از پیشکسوتان انقلاب، روی این صندلی‌ها می‌نشستند و ما که میراث دار آن شهدای بزرگ هستیم باید کاری بکنیم که جمهوری اسلامی بیش از گذشته پایبند به آن ارزش‌ها و فرهنگ باشد. باید همه بسیج شویم و فکر کنیم. ما نیازمند حکمرانی مردمی در فرهنگ و اقتصاد و در مدیریت شهر و روستا داریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) افزود: متاسفانه برخی فلسفه مدیریت در جمهوری اسلامی را با فلسفه غربی‌ها برابر می‌دانند. جمهوری اسلامی یک پدیده جدید است و فلسفه خاص خودش را دارد. جمهوری اسلامی آمده است تا هم اراده خدا و هم اراده مردم را در اداره جامعه نقش بدهد. خیلی‌ها در غرب ارتباط اراده خدا با اداره جامعه را قطع کردند. پیش از آن عده‌ای در غرب، اراده مردم را اداره جامعه قطع کرده بودند. جمهوری اسلامی آمده تا این دو اراده در کنار یکدیگر در اداره جامعه باشد. جمهوری اسلامی از طریق مردم سالاری دینی، دنبال این است که در شهر و روستا، ولایت متکی به مردم سالاری دینی را نقش بدهد. فلسفه جدیدی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حضور دین خدا و احکام الهی، معنویت و ارزش‌های الهی از یکطرف باید در اداره جامعه باشد، از طرف دیگر اراده و تصمیم مردم، خواست مردم باید در اداره جامعه نقش داشته باشد. هنوز عده‌ای در کشور ما، چه در بین سیاستمداران ما و چه در بین دانشگاهیان ما وجود دارند که این فلسفه را یا درک نکرده اند و یا اگر درک کرده اند، اعتقاداتی که در ذهنشان شکل گرفته اجازه نمی‌دهد فلسفه ذاتی جمهوری اسلامی تحقق پیدا کند.

اقتصاد و فرهنگ ما باید متحول شوند و اداره شهر و روستا‌ها و اداره استان‌های ما باید متحول شوند
وی افزود: حکمرانی مردمی که از طریق مردم سالاری دینی شکل می‌گیرد، باید در فرهنگ و اقتصاد تحقق پیدا کند که یک نمونه‌ی آن شورا‌ها است که نمادی از حکمرانی مردمی هستند. البته باید موانع را یافت. چرا برخی از نهاد‌ها نمی‌خواهند این اراده‌ای که در شورا‌های شهر و روستا وجود دارد را بپذیرند و عملیاتی کنند در حالی که با شورا‌ها است که بار بزرگی از اداره کشور به مردم منتقل می‌شود. مشکلی که اینجا وجود دارد این است که این حکمرانی مردمی هنوز در باور و رفتار کسانی که در مسئولیت‌های کشور قرار می‌گیرند، سرایت نکرده یا ابهام دارند. در سخن از شورا‌ها تعریف می‌کنند و شعار می‌دهند، اما در مقام عمل، سستی می‌کنند. یکی از وظایفی که بر دوش شماست این است که بر تصمیم گیری‌های استانی نظارت کنید. مشکلات بر سر راه شما به دلیل فرهنگ و رفتار غلطی است که از غرب وارد این کشور شده است. بخشی از کشور در جریان انقلاب اسلامی متحول شده است همانطور که مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) فرمودند: این تحولات باید در اداره کشور ادامه پیدا کند. نباید به برخی تحولات اکتفا کنیم. اقتصاد و فرهنگ ما باید متحول شوند و اداره شهر و روستا‌ها و اداره استان‌های ما باید متحول شوند.

رضایی با تاکید بر این نکته که تحول در این است که مردم نقش واقعی پیدا کنند، گفت: آن زمانی مردم نقش اساسی خود را می‌بینند که از سوی دولت مرکزی به استان‌ها و شورا‌ها مسئولیت اعطا کند. حالا می‌خواهند اسمش را ایالت‌های اقتصادی بگذارند. چه اشکالی دارد؟ من هم معتقد به تشکیل ایالت‌های اقتصادی هستم و ایالت‌های کامل در کشورمان را به مصلحت نمی‌دانم. یا اصلا اسمش را مدیریت محلی شورا‌های شهر و روستا بگذارند. چه اشکالی دارد؟ مدیریت محلی و ایالت‌های اقتصادی از اولین تحولاتی است که باید در اداره کشور به وجود بیاید تا مردم نقش واقعی پیدا کنند. هم مسئولیت به آن‌ها داده شود و هم اختیارات لازم را و طوری نشود که حکومت مرکزی در کار آن‌ها مشکل ایجاد کند. اگر بخواهیم در کشورمان تحول بزرگی را به وجود بیاوریم جز از طریق واگذاری مسئولیت و اختیارات متناسب انجام نمی‌شود وگر نه همین الان به شما بگوییم که بروید و کار‌ها را انجام دهید، اما اختیاراتی نداشته باشید، چه کاری می‌توانید صورت دهید؟

وی افزود: در کنار مسئولیت و اختیارات متناسب، دولت مرکزی باید برای درآمد پایدار هم کمک کند. نه اینکه گداپروری بشود. ایالت‌های اقتصادی و مدیریت‌های محلی دو رکن است که باید به دولت مرکزی اضافه شوند و به آن‌ها منابع پایدار اختصاص داد. هیچ شهر و روستایی نیست که منابع عظیم بالقوه نداشته باشد. مردم هم از استعداد‌های فوق العاده‌ای برخوردار هستند. انقلاب و جنگ تحمیلی این را به ما نشان داده است. دفاع مقدس به ما نشان داد که سربازان گمنامی مثل قاسم سلیمانی‌ها از روستا‌ها و شهر‌های دور افتاده آمدند و قهرمانان بزرگ تبدیل شدند. در اقتصاد هم همین نکته وجود دارد. چه کسانی و چه تفکری مانع تحول در اقتصاد است؟ این تحول با کار اداری ساده امکان پذیر نیست. باید به نتیجه برسیم که مدیریت و ساختار اداره کشور در فرهنگ و اقتصاد باید متحول شود. دو نماد این تحول مدیریت محلی و منطقه‌ای است.

رضایی گفت: وقتی شخص رهبر انقلاب، در چهاردهم خرداد فرمودند که این تحولات باید ادامه پیدا کند و روی موضوع عدالت تاکید می‌کنند که کم کاری‌هایی صورت گرفته است و اشاره می‌کنند که در برخی نقاط ما پیشرفت نکرده ایم، شما برادران عزیز که فرزندان انقلاب و دلسوز مردم هستید، باید تلاش خودتان را مضاعف کنید تا دستاورد‌های مدیریت ملی را در مدیریت منطقه‌ای و محلی دنبال کنید و آن را متحول کنید.
برچسب ها: نفتکش ، شورا ، محسن رضایی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°