دیوان لاهه: تحریم‌های آمریکا دخالت در حاکمیت قانون است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۷۹۶۴۰۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲
دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) با رد تحریم‌های آمریکا علیه آن نهاد، اعلام کرد که این تحریم‌ها «تلاشی غیرقابل قبول برای دخالت در حاکمیت قانون» است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دیوان کیفری بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های آمریکا را تازه‌ترین حمله «بی‌سابقه» ایالات متحده علیه این دادگاه توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که «اوگون کووان» رییس دیوان کیفری بین‌المللی این تحریم‌ها را رد و اعلام کرد که این اقدام «تلاش مشترک ما برای مبارزه با مصونیت از مجازات و پاسخگویی در قبال جنایت‌های گسترده را تضعیف می‌کند.»

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه با امضای فرمانی مجوز تحریم دیوان کیفری بین‌المللی و کارکنان آن را صادر کرد.

این فرمان، دیوان کیفری بین‌المللی را تحت تحریم اقتصادی قرار داده است و سفر آن دسته از کارکنان دیوان کیفری بین‌المللی که بدون رضایت ایالات متحده، مستقیماً در تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی نظامیان و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا در افغانستان نقش دارند، با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود.

این تازه‌ترین اقدام ترامپ علیه پیمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی است. خروج از برجام، معاهده آب و هوایی پاریس، ۲ پیمان کنترل تسلیحاتی و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله پیمان‌شکنی‌های آمریکاست.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل هم با ابراز نگرانی از تحریم دیوان بین‌المللی کیفری گفت: هراقدامی باید در تطابق با توافقنامه مقر سازمان ملل باشد.

وزیر خارجه در فضای مجازی نوشت: دیوان کیفری بین‌المللی هدف باج‌گیریء دار و دسته قانون‌شکنی قرار گرفته که قیافه دیپلمات گرفته‌اند. آقای ظریف افزود: دیگر چه اتفاقی باید بیفتد تا جامعه بین‌المللی بیدار شود و تبعات سیاست مماشات با زورگویان را درک کند؟ چه فرد دیگری باید قربانی ترور آمریکا شود تا بفهمند شاید قربانی بعدی خودشان باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اقدام آمریکا را در تحریم دیوان کیفری بین‌المللی «مایه نگرانی جدی» دانست.

گرو ههای فلسطینی هم تحریم آمریکا علیه دیوان لاهه را، نشان دهنده قلدری این کشور دانستند و اعلام کردند: هدف آمریکا حمایت از سران رژیم صهیونیستی است که ضد فلسطینیان مرتکب جنایت جنگی شده اند.

رئیس جمهور آمریکا دیروز دیوان کیفری بین‌المللی و کارکنان آن را تحریم کرد. دیوان لاهه از دو سال پیش اعلام کرده درخصوص جنایت جنگی نظامیان آمریکا در افغانستان تحقیق می‌کند. این نهاد اخیرا هم گفته قصد دارد درباره جنایت رژیم صهیونیستی ضد فلسطینیان تحقیق کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °