حمایت بانک مرکزی از بنگاه های تولیدی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:43 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۴۳۳
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها ضروری است، اما این امر به هیچ وجه نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:

۱-نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانکها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما این امربه هیچ وجه نبایستی منجربه تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آن‌ها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

۲-بانک‌ها به موجب قوانین ومقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقدامای که منجربه تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً پرهیز کنند.

۳- بانک مرکزی بیشترین تأکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی ودرجهت تحقق شعار رونق وجهش تولید، انجام داده وتلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس ومجمع تشخیص) و آخرین تصمیم، که مساعدت در امهال واحد‌های تولیدی با دریافت صرفاً ۷.۵ درصدطلب و امهال ۵ ساله آن بود، که به تصویب شورای پول واعتبار رسید. ازبانک‌ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجراکنند.

۴-حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌هایی سالم، باثبات، مستحکم است. تسهیلات اعطایی بانک‌ها متعلق به سپرده گذاران است. لذا، برگشت به موقع این منابع، بانک‌ها را درتأمین مالی تولید یاری می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°