گسترش کتابخوانی و اقتصاد نشر از دستاورد‌های ارشاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:07 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۵۲۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گسترش کتابخوانی و اقتصاد نشر را از دستاورد‌های وزارتخانه متبوعش دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سید عباس صالحی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش خود از وضعیت فرهنگی کشور، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه‌های متنوعی فعالیت می‌کند؛ نخست حوزه فرهنگ بوده که کتابخانه‌های عمومی یکی از اصلی‌ترین محور این حوزه است. حدود ۳۶۵ کتابخانه از جمله ۵ کتابخانه مرکزی طی چند سال اخیر ساخته شده، همچنین صد‌ها نشست و مسابقات کتابخوانی از جمله مسابقه کتابخانه رضوی با بیش از یک میلیون شرکت کننده برگزار شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نهاد کتابخانه‌ها ۳۵ پروژه ناتمام در دست اقدام دارد که ۳۳ پروژه از آن بیش از ۶۵ درصد پیشرفت داشته که در صورت همراهی مجلس می‌توان به تکمیل این پروژه‌ها امید داشت.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌ها با بیش از ۷۴۰۰ پرسنل در سال ۹۹ باید بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت کند، گفت: بودجه کمکی دولت حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است و اعتبار به دست آمده از نیم درصد شهرداری‌ها نیز کمتر از ۲۰۰ میلیارد است، بنابراین مجموع این اعتبارات تکافوی پرداخت حقوق پرسنل نهاد کتابخانه‌ها را نمی‌دهد.

صالحی با بیان اینکه در صورت کمک مجلس می‌توان دغدغه پرسنل نهاد کتابخانه‌ها را برای تامین هزینه‌های معیشتی رفع کرد، افزود: تعامل مجلس و وزارت فرهنگ برای افزایش حقوق این قشر بسیار موثر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گسترش کتابخوانی و اقتصاد نشر را یکی دیگر از دستاورد‌های وزارتخانه متبوعش دانست و گفت: حدود ۳۰ هزار باشگاه کتابخوانی در کشور با ۳۰۰ هزار عضو در کشور در حال فعالیت است که پرداخت یارانه‌های فصلی به کتابفروشان یکی از راهکار‌ها برای گسترش کتابخوانی در کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در پایان شهریورماه، از ۳۶ خدمت این وزارتخانه در حوزه هوشمندسازی رونمایی خواهیم کرد.

وی در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس، با بیان اینکه سازمان اوقاف و حج و زیارت، معاون قرآن و عترت و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در حوزه دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال فعالیت هستند، گفت: ۵۵ جشنواره ملی و بین المللی قرآنی و ۶۰۰ جشنواره استانی و ۲۴۰۰ موسسه قرآنی و دبیرخانه ستاد ترویج قرآنی در کشور فعالیت می‌کنند که در صورت حمایت بیشتر می‌توان این فعالیت‌ها را گسترش داد.


صالحی افزود: ۲۵ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد با بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار عضو ثابت در حال فعالیت است که اسامی این افراد در پرتال مساجد وجود دارد. اساسنامه کانون فرهنگی و هنری مساجد شورای انقلاب فرهنگی تصویب و به قرارگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شد.

وی با اشاره به تعامل سازمان اوقاف با شرکت‌های دانش بنیان گفت: این ارتباط منجر به احیای موقوفات شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه اربعین بیش از ۲ میلیون ثبت نام در سامانه سماح انجام شد، همچنین در حوزه عتبات عالیات نیز فعالیت‌های بسیار خوبی در این وزارتخانه صورت گرفت.

صالحی گفت: در حوزه هنر نیز وزارتخانه اقدامات قابل قبولی به لحاظ کیفیت و کمیت در حوزه معاونت هنری و معاونت سینمایی داشته است که خلق شبکه‌های خلاق در استان‌ها یکی از اقدامات مهم در این حوزه است که به واسطه آن هر شهری می‌تواند در یک یا چند رشته هنری همچون خوشنویسی، گرافیک و انیمیشن جایگاه خودش را پیدا کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه سینما افزود: خوشبختانه در این حوزه هم شاهد اتفاقات بسیار خوبی بودیم، بهبود وضعیت اقتصاد سینمایی، زیرساخت‌ها و حضور در همایش‌های بین المللی از جمله این دستاورد‌ها است که منجر به کسب ۲۰۵ جایزه بین المللی برای اهالی سینما شده است همچنین به زیرساخت‌های سینما در مناطق محروم توجه ویژه‌ای شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت‌های وزارتخانه متبوع خود در حوزه رسانه و مطبوعات، گفت: با بهبود وضعیت رسانه و مطبوعات در سال‌های اخیر شاهد فعالیت‌های مطلوب این حوزه به عنوان مکمل امنیت و سلامت بودیم. ۴ کارگروه در معاونت مطبوعات به شکل منظم تشکیل جلسه می‌دادند. فعالیت‌های اصحاب رسانه در زمان شیوع کرونا به همکاری با کادر درمانی از جمله اقدامات مثبت رسانه‌ها در سال اخیر بود.

وزیر دولت یازدهم با اشاره به افزایش بیمه خبرنگاران و کاهش زمان تمدید مجوزها، تصریح کرد: خبرگزاری ایرنا به عنوان یک سازمان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه‌های مختلف رسانه‌ای تلاش‌های قابل توجهی داشته است.

وی با اشاره به فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه فضای مجازی، افزود: این وزارتخانه جزو اولین وزارتخانه‌هایی بود که برنامه خودش را در حوزه فضای مجازی به مرکز ملی فضای مجازی ارائه کرد. از طرفی این وزارتخانه ۷۲ اقدام موثر در حوزه زیرساختی و محتوایی داشت. همچنین حمایت از استارت آپ‌های حوزه فرهنگ و هنر در فضای مجازی از اقدامات دیگر این وزارتخانه بود.

صالحی گفت: در حوزه بین المللی نیز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۷۰ الی ۸۰ رایزنی، ثبت قرارداد داشت، همچنین ۳۷ برنامه معادله فرهنگی با کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به منظور بهبود روابط بین کشور‌ها تدوین شد. از طرفی در سال گذشته بیش از ۸۰ گفتگوی دینی با مجموعه‌های مختلف برگزار کردیم. همچنین در حوزه پژوهش‌های انجام شده در پژوهشگاه فرهنگ و هنر نیز اتفاقات بسیار خوبی را شاهد بودیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: از ۴۵ هزار میلیارد تسهیلاتی که دولت برای بنگاه‌ها و مجموعه‌های اقتصادی بعد از شیوع کرونا در نظر گرفته، ما بیش از ۳ میلیارد اعتبار برای اصحاب هنر در نظر گرفته ایم.

وی گفت: سهم وزارت فرهنگ و ارشاد از کل بودجه عمومی ۱.۹۷ درصدی تنها ۸ درصد است و سهم وزارت فرهنگ و ارشاد از بودجه عمومی کل کشور هم ۲۵/. درصد یعنی یک چهارم درصد است که این مسائل تاثیراتی را در بحث حمایتی از نظر فرهنگ و ارشاد در تمام کشور داشته است و نیازمند همکاری همگرایانه‌ای میان دولت و مجلس و موسسات فرهنگی هستیم تا شرایط برای امسال و به صورت جدی‌تر سال‌های آینده بهتر پیش برود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنان برخی نمایندگان درباره نیاز به فضا و مکان‌های فرهنگی در حوزه‌های انتخابیه آن ها، افزود: در این دوره طی ۶ سال، ۶۰۰ کتابخانه ساخته، تکمیل یا تجهیز شده اند. همچنین ده‌ها پروژه فرهنگی طی ۳ سال گذشته افتتاح و ساخته شده اند.

صالحی تصریح کرد: اکنون بیش از ۲۷۸ فضای درحال احداث داریم که برخی از آن‌ها در مسیر تکمیل و اتمام هستند البته بودجه قابل توجهی برای آن‌ها نیاز داریم. همچنین شهر‌های بسیاری به مکان‌های بزرگ فرهنگی نیاز دارند و با توجه به جمعیت ایران حدود ۱۶ میلیون مترمربع فضا موردنیاز است.


وی افزود: ۲۷۸ فضا ساخته و ۶۲۰ فضای فرهنگی هم وجود دارد که با توجه به تمام این تعداد باز هم کمبود فضای فرهنگی داریم و به حدود ۱۴ میلیون مترمربع مجتمع فرهنگی در کشور نیاز است و برای رسیدن به این مهم مجلس باید همکاری کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نظر پست و سازمانی از سال ۱۳۷۰ کاهش جدی داشته، در صورتی که تعداد شهرستان‌ها از ۲۲۰ به ۴۳۳ عدد اضافه شده بنابراین ما طی جلسه‌ای که با سازمان اداری استخدامی داشتیم، نامه‌ای را به رئیس جمهور نوشتیم که با توجه به افزایش جمعیت شهرنشینی باید ساختار فرهنگ تقلیل پیدا نکند و در این قسمت هم نیازمند کمک‌های مجلس هستیم.

صالحی با اشاره به بحث حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان، گفت: در سال ۹۳ تنها ۲۳ هزار بیمه شده داشتیم که این عدد در سال ۹۸ به ۵۴ هزار بیمه شده افزایش یافت که این موضوع بیانگر افزایش ۲ برابری بیمه شدگان در حوزه رسانه، هنر و قرآن است.

وی درباره بحث حمایت این وزارتخانه بعد از شیوع کرونا از هنرمندان هم، افزود: حوزه فرهنگ و ارشاد در ۱۳ رسته شغلی قرار می‌گیرد که ما توانستیم ۳ ماه بیمه‌ای که هنرمندان شخصا پرداخت می‌کردند را برعهده گرفته و پرداخت کنیم. همچنین از ۴۵ هزار میلیاردی که دولت برای حمایت از بنگاه‌ها و مجموعه‌های اقتصادی بعد از شیوع کرونا در نظر داشت، بیش از ۳ میلیارد اعتبار برای هنرمندان در نظر گرفتیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بیمه بیکاری هنرمندان با توجه به وجود مشکلاتی پرداخت شده است، گفت: حتی بیمه هنرمندانی که به صورت خویش فرما بیمه‌های خود را پرداخت می‌کردند نیز پرداخت شده است.

صالحی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های انقلابی و ارزشی نظام، خود را متعهد دانسته و به صورت جدی فعالیت می‌کنند، گفت: ما با تشکل‌های گوناگون مانند بسیج هنرمندان، جشنواره عمار، جشنواره مقاومت، حوزه هنری، جشنواره کتاب مقدس، راهیان نور و ... ارتباط داریم و آن را به عنوان یک وظیفه اجتماعی و دینی پیش می‌بریم.


وی افزود: همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد رویداد‌های متعددی را مانند تئاتر مرصاد، تئاتر شهدای شرهانی، تئاتر مقاومت، جشنواره روح مقاومت که امسال برگزار می‌شود دنبال می‌کند و جایزه سردار سلیمانی را امسال برای اولین بار به جشنواره فیلم‌های سینمایی اضافه کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همچنین این وزارتخانه در حوزه محصولات فاخر و جدی در حوزه انقلاب، دفاع مقدس و ارزشی خود را مسئول دانسته و فعالیت می‌کند
و دستاورد‌هایی مانند فیلم‌های به وقت شام، تنگه ابوقریب و فیلشاه داشته است.
برچسب ها: فرهنگ ، ارشاد ، وزیر ، مجلس ، صالحی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۸°