خیزش اژد‌های زرد؛ کابوس غول‌های لیبرالیسم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:16 - دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۵۴۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
دیوید بارسامیان، نویسنده امریکایی معتقد است علت دامن زدن به چین هراسی در واشنگتن، هراس آن‌ها از قدرت گرفتن روز افزون اقتصاد چین است که کارشناسان غربی به آن لقب اژد‌های زرد داده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بارسامیان با انتقاد از عملکرد دولت امریکا در قبال فراگیری کرونا می‌گوید: اشغالگر کاخ سفید که ذاتا یک دروغگوست، بجای توضیح دادن عملکرد دولتش در مقابله با کرونا، مدام به چین حمله می‌کند و از این اوضاع برای پیش برد سیاست‌هایی مانند چین هراسی استفاده می‌کند.

او افزود: بر اساس نظر واشنگتن، عامل همه مشکلات مردم امریکا چین است و به گفته بسیاری از کارشناسان، امریکا دشمنی با چین را جایگزین دسمنی با روسیه کرده است.

به گفته بارسامیان دلیل این تغییر رویکرد امریکا، هراس صاحبان ثروت و قدرت در امریکا از رشد اقتصادی چین است، چرا که اقتصاد روسیه ضعیف‌تر از چین است و آن‌ها از اینکه چین جای امریکا را به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان بگیرد، وحشت دارند.

او می‌افزاید: چین اکنون دومین اقتصاد بزرگ دنیاست و بعید نیست جای امریکا را بگیرد، به همین علت مقامات امریکا احساس خطر کرده اند و با دامن زدن به چین هراسی، حتی از کرونا و بیماری مردم نیز برای توجیه این رویکرد خود استفاده می‌کنند.

این نویسنده امریکایی با اشاره به وجود اختلاف شدید طبقاتی در امریکا می‌گوید: ویروس کرونا باعث شد اختلاف طبقاتی و نابرابری اقتصادی در امریکا شفاف‌تر دیده شود. در امریکا همواره اقتصاد برای یک درصدی‌ها خوب بوده، اما هیچوقت این شکاف طبقاتی به این شدت نبوده است.

وی معتقد است که این شرایط از دهه ۸۰ و در دوره ریاست جمهوری ریگان اوج گرفته است و می‌گوید: با اجرای دکترین نئولیبرالیسم که مبتنی بر خصوصی سازی بیشتر، کاهش مالیات ثروتمندان و کاهش مقررات محدود کننده شرکت‌های بزرگ بود، بی عدالتی‌ها افزایش یافت.

بارسامیان ترامپ را یک دروغگوی ذاتی می‌داند و می‌گوید: ما شخصی را در کاخ سفید داریم که ذاتا دروغگوست. اشغالگر کاخ سفید هر روز یک نسخه جدید برای مردم می‌پیچد و بزرگترین خطایش بی توجهی به توصیه‌های متخصصان است.


 
برچسب ها: روایتگر ، مستند
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°