شنبه، پخش مصاحبه تلویزیونی رئیس قوه قضائیه از رسانه ملی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:39 - دوشنبه 10 آذر 1399
کد خبر : ۷۹۶۶۱۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴
معاون اول قوه قضائیه با اعلام برنامه‌های گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: روز شنبه ۳۱ خرداد مصاحبه تلویزیونی رئیس قوه قضائیه از رسانه ملی پخش خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین اژه‌ای در نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه با گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر و همچنین شهدای سرافراز اسلام از جمله شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سیدالشهدا شهید بهشتی افزود: از خداوند می‌خواهیم رهروان خوبی برای ادامه راه شهدا باشیم.

وی گفت: هر سال به مناسبت‌هایی هم هفته دولت و هم هفته قوه قضائیه داریم که هفته دولت به مناسبت شهادت شهید رجایی رئیس جمهور وقت و شهید باهنر نخست وزیر وقت در شهریور ۱۳۶۰ نامگذاری شده است و برنامه‌هایی را در این هفته به نام دولت تدارک می‌بینند و به مناسبت شهادت شهید بهشتی و یارانش در هفتم تیر ۱۳۶۰ که به دست عوامل و مزدوران آمریکا به شهادت رسیدند؛ از اول هفته تا هفتم تیر به نام هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

وی گفت: سیاست‌ها، برنامه‌ها و عملکرد‌های قوه قضائیه در این هفته با مردم در میان گذاشته و از نظر نخبگان نیز استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: البته امسال قدری با سال‌های قبل متفاوت شده که دلیل آن نیز شرایط کرونایی و رعایت دستور‌های بهداشتی است و با سال‌های قبل متفاوت شده است.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه گفت: امسال همایش قوه قضائیه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: هر سال یک همایش سراسری به مناسبت هفته قوه قضائیه داشتیم که از مسئولان لشکری و کشوری و از روسای قوه برای شرکت در این همایش دعوت می‌شد، اما امسال برگزاری این همایش به صورت فیزیکی مقدور نیست و بر اساس مصوبه‌های ستاد ملی کرونا این همایش به صورت ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: هر سال به مناسبت هفته قوه قضائیه با مقام معظم رهبری نیز دیدار داشتیم و گزارش مختصری از فعالیت‌های قوه قضائیه و مقام معظم رهبری ارائه می‌کردیم و از رهنمود‌های ایشان نیز بهره می‌بردیم، امسال این حضور امکانپذیر نیست، اما قرار است در همایشی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود پیام رهبر انقلاب و رهنمود‌های ایشان برای اعضای شرکت کننده ارائه شود.
 

حجت الاسلام اژه‌ای گفت: روز‌های هفته قوه قضائیه از اول تیر تا هفت تیر نامگذاری و برای هر روز برنامه‌ای در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه گفت: روز یکشنبه که اول تیر است به نام مبارزه با مفاسد و احیای حقوق عامه نامگذاری شده و برنامه‌هایی برای همین منظور در نظر گرفته شده است. روز دوشنبه به نام روز حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی نامگذاری شده است که برنامه‌هایی نیز برای آن روز در نظر داریم. سه شنبه سومین روز هفته قوه روز کرامت مردم و حقوق بشر، چهارشنبه روز عدالت الکترونیک و فناوری‌های نوین، پنجشنبه روز نظارت و پیبشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی نامگذاری شده است.

وی گفت: همچنین جمعه ششم تیر به نام ترویج کار جهادی و فرهنگ صلح و سازش و روز شنبه هفتم تیر نیز ارتقاء سلامت قوه قضائیه، عزت و کرامت قضات و کارکنان نامگذاری شده است.

حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای افزود: روز یکشنبه مراسم تجدید میثاق رئیس قوه قضائیه و معاونان در مرقد امام و مزار شهدای هفت تیر و شهید باهنر و رجایی برگزار خواهد شد.
 
 
اقدامات گسترده قوه قضائیه در مقابله با فساد

معاون اول قوه قضاییه در ادامه گفت: در سال گذشته ۱۲۵ قاضی سلب صلاحیت و ۶ هزار و ۴۰۹ قاضی تشویق شدند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری تبیین برنامه‌های هفته قوه قضاییه افزود:​ ادراک فساد در قوه قضاییه بیشتر از فساد واقعی بود، اما آن طور که در آخرین جلسه مسئولان عالی قوه قضاییه مطرح شد ما کمتر از یک درصد تخلف قضات را داشته ایم.

وی گفت: همه تخلفات قضات، فساد نبوده و جرم هم نبوده است.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در سال گذشته ۱۲۵ قاضی سلب صلاحیت شدند که منظور ما از سلب صلاحیت به این معنا است که یا در دادگاه کیفری هم به تخلفاتشان رسیدگی شده و مرتکب جرم شده اند یا اینکه در دادگاه کیفری مجازات نشده اند، اما شرایط قاضی عادل از آن‌ها سلب شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: سلب صلاحیت این ۱۲۵ قاضی بر اثر مبارزه بی امان و بی وقفه قوه قضاییه با فساد در داخل قوه قضاییه حاصل شده است و البته این آمار به این معنا نیست که همه این ۱۲۵ قاضی در سال ۹۸ تخلف کرده اند بلکه به این معناست که در سال ۹۸ حکم سلب صلاحیت آن‌ها صادر شده است.
 
 

صدور بیش از ۹۷۰ حکم قطعی در دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی طی یک سال

معاون اول قوه قضاییه گفت: از اواخر سال ۹۷ و تا پایان سال ۹۸، بیش از ۹۷۰ حکم قطعی در دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی صادر شد که ۹ مورد حکم اعدام بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در نشست تبیین برنامه‌های هفته قوه قضاییه افزود:​ از این ۹۷۰ حکم برای ۹ مورد به عنوان اخلال در نظام اقتصادی حکم اعدام صادر شد که البته همه این ۹ حکم اجرا نشده است.

وی گفت: از میان این احکام قطعی ۴ مورد حبس ابد، ۴۴ مورد حبس ۲۰ تا ۳۰ سال، ۱۰۰ مورد حبس ۱۰ تا ۲۰ سال، ۷۳۰ مورد حبس زیر ۱۰ سال، ۱۱۶ مورد انفصال دائم از خدمات دولتی و ۱۷۲ مورد انفصال موقت صادر شد که احکام مربوط به شلاق و رد مال و جزای نقدی هم در میان این احکام صادر شده است.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه در دستگاه قضا به صورت پیدا و پنهان و با نظارت‌های چهارگانه با همه متخلفان درون قوه قضاییه اعم از قاضی، کارمند و پرسنل سازمان‌های وابسته از جمله ثبت اسناد، پزشکی قانونی، سازمان زندان‌ها و ستاد قوه قضاییه برخورده شده است، افزود: در کنار همه این ارزیابی‌ها از نیرو‌های خوب و متدین هم تجلیل شده است که از نظر ما کسانی که با ارباب رجوع رفتار خوب دارند و منضبط هستند و آرایشان متقن و قابل دفاع باشد، تشویق می‌شوند.
 
پرونده‌های معوقه ما در اعاده دادرسی به روز شده

معاون اول قوه قضائیه گفت: پرونده‌های معوقه ما در اعاده دادرسی معروف به (ماده ۴۷۷) به روز شده است.

حجت الاسلام محسنی اژه در ادامه نشست خبری افزود: بیش از ۹ هزار پرونده در راستای ماده ۴۷۷ یا اعاده دادرسی داشتیم که با اقدام فوق العاده به آن‌ها رسیدگی شد.

وی گفت: اگر به صورت عادی به این پرونده رسیدگی می‌شد مسلما زمان بر بود به ویژه که اعاده دادرسی در ماده ۴۷۷ مختص رئیس قوه است، اما با همت مرحوم حجت الاسلام خلفی و آقای حصاری در حوزه ریاست و همکارانشان با کار فوق العاده‌ای که در این حوزه شد این پرونده‌ها به روز به روز شده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: همچنین ما بیش از هزار پرونده استیذان داشتیم که قتل عمد کرده بودند و حکم قصاص در محاکم صادر و در دیوان عالی کشور ابرام شده بود و برای اجرای حکم قصاص نیاز به استیذان داشت که در این خصوص نیز با اجازه‌ای که برای بنده به عنوان معاون اول قوه قضائیه گرفته شد در بحث استیذان نیز اکنون به روز هستیم.

وی افزود: در این مدت هزار و ۱۱۹ پرونده قصاص را تعیین و تکلیف کردیم و بعد از استیذان و اجازه اجرای حکم نیز ۳۷۸ نفر از حق قصاص خود گذشت کردند. قصاص حق اولیای دم است و تنها آن‌ها هستند که می‌توانند ببخشند یا قصاص کنند.

محسنی اژه‌ای گفت: همچنین در پرونده‌های معوقه با عمر بیش از شش ماه، بیش از ۸۰۰ هزار پرونده داشتیم که در ۳ ماه ۵۳ درصد از این تعداد پرونده‌ها (بیش از ۸۰۰ هزار پرونده) تعیین تکلیف شد، یعنی بیش از ۴۸۰ هزار پرونده تعیین تکلیف شد که کار بسیار ارزشمندی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۱°