مشوق‌های مالیاتی برای تقویت بازار سرمایه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۹۶۶۱۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
وزیر اقتصاد از مشوق‌های مالیاتی برای سهولت پذیرش شرکت‌های بزرگ در بازار سرمایه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای دژپسند در حاشیه سیزدهمین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران همچنین گفت: مودیان خوش حسابی که مالیات سال بعد را زودتر پرداخت کنند تا 18 درصد پاداش خواهند گرفت.

آقای دژپسند با بیان اینکه افزایش درآمد مالیاتی از طریق فشار به مودیان خوش حساب محقق نخواهد شد افزود: در صورت پرداخت زودهنگام مالیات سال بعد توسط مودیان مالیاتی به ازای هر ماه یک و نیم درصد پاداش مالیاتی دریافت خواهند کرد که این میزان پاداش در مجموع یک سال 18 درصد می شود یعنی ۳ درصد از سود بانکی نیز بیشتر خواهد بود.

وی گفت: تأمین مالی یکی از بحث‌های جدی است که باید از دو مجرا کار را پیش ببریم، ضمن اینکه برآورد کسری بودجه، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است؛ در حالیکه این برآورد وزارت اقتصاد نیست، بلکه ما معتقدیم که کسری بودجه زمانی است که حساب دولت بسته شده و مصارف بر منابع پیشی بگیرد، اما پیش بینی عدم تحقق چیز دیگری است که اگر همزمان با طراحی منابع جدید و اصلاح ساختار برای مدیریت هزینه نشود، کسری بودجه را رقم می‌زند.

آقای دژپسند افزود: اطمینان خاطر می‌دهیم تا زمانی که در این مسند هستیم در برنامه جدی برای تأمین مالی بودجه، ابزار افزایش فشار مالیاتی نخواهد بود؛ به خصوص اینکه سال ۹۹ به نام سال جهش تولید نام گذاری شده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به آغاز به کار سامانه ملی برای صدور مجوزهای شروع کسب و کار گفت: فعالان اقتصادی موانع، ایستگاه‌ها و مزاحم‌ها را به وزارت اقتصاد گزارش کنند و اگر دستگاهی هم مطالبه غیرمنطقی داشت، فعالان اقتصادی آن‌ها را معرفی کنند.

آقای دژپسند گفت: تا پایان تیر در ۴ استان پنجره واحد ایجاد خواهد شد؛ ضمن اینکه تا دهه فجر نیز، پنجره واحد الکترونیکی شروع کسب و کارها را آغاز خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه عمق بازار سرمایه باید افزایش و برخی از مسیر تامین مالی بنگاه ها از سمت بانک‌ها به سمت بازار سرمایه تغییر یابد اضافه کرد: بازار سرمایه جایگزین بازار پول نخواهد شد، بلکه باید رابطه مکملی با هم داشته باشند و تامین مالی بانک ها باید در کنار بازار سرمایه صورت گیرد؛ البته بانک‌ها نیز با تولید راه خواهند آمد؛ بنابراین اگر بتوانیم منابع وام داده شده را به نظام بانکی برگردانیم این منابع به بخش‌های جدید واگذار خواهد شد.

وی افزود: بانک‌ها عزم جزم دارند که دارایی مازاد اعم از بنگاه و سهام را عرضه کنند، بر این اساس سامانه جدیدی برای این کار طراحی شده و در حالیکه ده ماه از زمان رونمایی آن می‌گذرد تنها ده درصد تقاضا برای خرید اموال مازاد بانک‌ها داشتیم از این رو درخواست ما این است فعالان اقتصادی بیایند و این اموال را بخرند، ما هم حاضریم که موانع را برطرف کنیم.

وزیر اقتصاد همچنین از پرداخت تسهیلات بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومانی بانک ها در سال گذشته خبر داد و گفت: از این رقم تنها ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید و بقیه آن تمدید و امهال مطالبات برای کمک به بخش خصوصی و تولید بود.


وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از دو برابر شدن ارزش واحد‌های خریداری شده نخستین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (Exchange-Traded Fund) یا همان ETF خبر داد.

اقای دژپسند افزود: عرضه واحد‌های صندوق ETF در اردیبهشت، نخستین تجربه ما در واگذاری این صندوق‌ها بود که از طریق آن بزرگ‌ترین صندوق ETF کشور شکل گرفت.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، واحد‌ها و یونیت‌های نخستین صندوق ETF را خریداری کردند گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا دو ماه آینده دومین صندوق‌ای تی اف را نیز در بازار سرمایه عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه باقیمانده سهام متعلق به دولت در بورس عرضه خواهد شد افزود: عرضه‌های اولیه در بورس ادامه خواهد یافت که با این عرضه، در صدد ایجاد تعادل در بازار سرمایه هستیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۹۹°    ۲۳.۹۹°