ضرورت دارد ایران و روسیه دائم در مشورت باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:01 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۶۲۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
وزیر خارجه ایران اعلام کرد: شرایط ویژه بین المللی در زمان کنونی باعث می‌شود که ضرورت برای رایزنی‌های ایران و روسیه دو چندان شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمد جواد ظریف در بدو ورود به مسکو در فرودگاه ونوکووا در جمع خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما گفت: روابط ایران و روسیه به عنوان دو همسایه، روابطی راهبردی است و ضرورت دارد که ما با همدیگر دائم در مشورت باشیم.

وی افزود: شرایط ویژه بین المللی در زمان کنونی باعث می‌شود که این ضرورت دو چندان شود.

وزیر امور خارجه ایران گفت: آمریکا و برخی کشور‌های غربی، هم در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و هم در شورای امنیت مشغول تلاش‌هایی برای برهم زدن موازین و مبانی بین المللی هستند.

ظریف با اشاره به روند خروج آمریکا از توافق‌های بین المللی اظهار کرد: آخرین مورد از این نوع اقدامات آمریکا را در مورد سازمان بهداشت جهانی شاهد بودیم که سازمان کاملا تخصصی است و همه کشور‌های جهان با آن رابطه فعال دارند.

وی افزود:، اما آمریکا روابط با آن سازمان را برای پوشاندن ضعف‌های داخلی خود به بحث‌های سیاسی کشاند. باید با این سیاست آمریکا از همه جهات مقابله کرد.

ظریف با اشاره به تلاش آمریکا برای طولانی‌تر کردن محدودیت‌های تسلیحاتی خاطرنشان کرد: این یک جزء مهم برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و دستاورد‌های مهمی که دربرجام به دست آمده و مقام‌های آمریکایی در آن زمان پذیرفتند، اما با تغییر رژیم این کشور، واشنگتن از تعهدات خود سر باز می‌زند.

وزیر خارجه گفت: مواضع ما، روسیه و چین و برخی کشور‌های دیگر در این مساله کاملا همسان است. اروپایی‌ها تا حدود زیادی همراهی دارند، اما در برابر آمریکا نتوانستند سیاست مستقلی را دنبال کنند و لذا ضرورت دارد به مشورت‌ها ادامه بدهیم.

ظریف خاطرنشان کرد: روابط ایران و روسیه به این مسائل محدود نمی‌شود و همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور جریان دارد و پروژه‌های اقتصادی مشترک با مشارکت پیمانکاران روس در ایران اجرا می‌شود.

وی با اشاره به همکاری ایران و روسیه در حوزه منطقه‌ای هم گفت: دو کشور در مساله سوریه با یکدیگر همکاری می‌کنند. در مساله سوریه نیاز به برگزاری فوری اجلاس سران آستانه برای رسیدگی به شرایط وخیم در برخی نقاط این کشور در رابطه با فعالیت تروریست‌ها وجود دارد.

وی افزود: مسائل یمن و افغانستان موضوعاتی است که نیاز به همکاری و همفکری وجود دارد.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی در مورد بازگشایی مرز‌ها در دوره پساکرونا خاطرنشان کرد که این موضوع بررسی می‌شود. تجارت بین ایران و روسیه در دوره شیوع کرونا ادامه داشته است.

ظریف درباره روابط ایران و سوریه نیز گفت که دو کشور روابط اقتصادی خوبی دارند و یک خط اعتباری سوریه در ایران وجود دارد.

وی افزود: با سایر دوستان، در توسعه اقتصادی و همکاری‌های اقتصادی در سوریه فعال خواهیم بود.

ظریف همچنین گفت که اجلاس سران آستانه در اولین فرصت برگزار خواهد شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°