واکنش به خروج ائتلاف سعودی از فهرست ناقضان حقوق کودک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:46 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۶۵۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از خروج نام ائتلاف سعودی از فهرست نقض کنندگان حقوق کودکان از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد، اظهار تاسف کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سیدعباس موسوی ضمن اظهار تاسف از این رویکرد گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد، در حالی نام ائتلاف سعودی را از فهرست کودک کشان حذف کرده است که به اعتراف سازمان‌های بین المللی، جمع زیادی از کودکان و نوجوانان یمنی در فجایعی همچون بمباران اتوبوس حامل دانش آموزان، بمباران هوایی منازل مسکونی و مدارس و بیمارستان‌ها جان خود را از دست داده اند که اخبار و تصاویر دردناک مربوط به آن‌ها غیر قابل کتمان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: البته اینگونه اقدامات مسبوق به سابقه است؛ همچنانکه در سال ۲۰۱۵ نیز دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نام عربستان سعودی را از همین فهرست خارج و علت آن را تهدید مالی عربستان علیه سازمان ملل متحد عنوان کرد.

موسوی در ادامه گفت: متاسفانه برخی در سازمان ملل متحد با دلار‌های سعودی به دنبال تطهیر این کشور از جنایاتی هستند که علیه کودکان و زنان یمنی انجام می‌شود و این در حالی است که بر اساس اعلام دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل، در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی بر اثر پیامد‌های جنگ و محاصره‌ای که از سوی ائتلاف سعودی بر یمن تحمیل شده جان خود را از دست می‌دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: منطقی که بر پایه آن کشته شدن و آسیب دیدن "فقط ۲۲۲ کودک" در حملات نیرو‌های عربستان دلیلی برای خارج کردن این کشور از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک در مناقشات مسلحانه دانسته شود؟! شوک آور و منزجر کننده است.

وی افزود: نتیجه‌ای که منطقا حاصل می‌شود این است که کشته شدن و آسیب دیدن این تعداد کودک یا برای دبیرخانه این سازمان یک واقعیت غیر مهم است یا انجام آن توسط کشوری مانند عربستان در مقایسه با سوابق قبلی یک پیشرفت قابل تشویق! تلقی می‌شود که شاهدی دیگر بر مدعای گزینشی بودن رویکرد‌ها و استاندارد‌های دوگانه در موضوع حقوق بشر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۴°