خشونت پلیس آمریکا برابر معترضان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:06 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۶۷۱۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
با گذشت ۲۳ روز از اعتراض‌ها در آمریکا، سرکوب معترضان در حالی ادامه دارد که قتل سیاهپوست دیگری به پرونده‌های پلیس آمریکا اضافه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اعتراضات ضدنژادپرستی و ضدبی عدالتی در سرتاسر آمریکا شدت گرفته است و معترضان با واکنش تهاجمی‌تر و وحشیانه‌تر پلیس و گارد ملی مواجه شده اند.

در برخی کشور‌های اروپایی نیز مانند فرانسه، انگلیس، اتریش و آلمان تظاهرات ضدنژادپرستی ادامه دارد.

همه انسان‌ها از جمله کودکان و نوجوانان واکنش‌های دنیا را به مرگ جورج فلوید، مرد سیاهپوست آفریقایی - آمریکایی که در شهر مینیاپولیس به دست پلیس به قتل رسید، تماشا می‌کنند.

به گزارش رویترز، رویدادی که روز ۲۵ ماه مه اتفاق افتاد و تصویر آن ثبت و ضبط شد اعتراض‌های گسترده‌ای را در آمریکا و دیگر کشور‌های دنیا رقم زد.

کارشناسان پزشکی این رویداد را قتل نفس تایید کردند و درک چاوین، افسر پلیسی که در این رویداد نقش داشت به قتل عمد درجه‌ی دوم متهم شد.

بحران تبعیض نژادی آمریکا به موضوع بحث شورای حقوق بشر سازمان ملل هم تبدیل شد.
شرکت کنندگان در این نشست اعلام کردند قتل سیاهپوستان در آمریکا اتفاق نبوده و نشان از نژادپرستی ریشه دار و طولانی مدت، خشونت پلیس و نابرابری در این کشور دارد.

معترضان هم خود را به خیابان‌های اطراف مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس رساندند؛ با پیراهن‌هایی که شعار نوشته " نمی‌توانم نفس بکشم" روی آن‌ها حک شده و اجرای نماد دیگر معترضان، یعنی "زانو زدن".

بسیاری از کودکان ابراز غم و اندوه کردند؛ از جمله دکستر واکر اسمیت ۱۱ ساله گفت: «واقعا خشمگین و آزرده خاطر شدم - نمی‌تونم باور کنم که فردی با دیگران چنین رفتاری داشته باشد فقط به خاطر اینکه رنگ پوست آن‌ها متفاوت است. افسران پلیس دارند از قدرت خود سوء استفاده می‌کنند! من اگر ببینم شخصی دارد با انسان دیگری با تعصب و نژادپرستی رفتار می‌کند در برابر او می‌ایستم و ساکت نمی‌نشینم. برای هم سن و سال‌های خود الگو خواهم بود و به آن‌ها نشان خواهم داد که همه‌ی ما یکسان هستیم و قلب‌های ما در سینه هامان یکسان می‌تپد. امیدوارم در آینده مردم این لحظات را درک کنند؛ از این اعتراض‌ها درس بگیرند و با آگاهی گام بردارند و از هوش و ذکاوت شان بهره بگیرند نه اینکه از غفلت شان بهانه تراشی کنند.»

رایس واگار ۶ ساله گفت: «غمگین است» و در پاسخ به این پرسش که چرا غمگین هستی گفت، چونکه آن‌ها (پلیس) جورج فلوید را خفه کردند و هر چه درخواست کمک کرد رهایش نکردند. قانون باید تغییر کند و حقوق برابر برای همه ایجاد بشود، برای همه‌ی مردم دنیا، برای همه سیاهپوستان. با همه‌ی مردم باید یکسان رفتار بشود مثل سفیدپوستان.»

کارولین اُ، ۸ ساله، اهل تگزاس هم گفت: «احساس غم و اندوه دارم، زیرا افسران پلیس، جان فردی بیگناه را گرفتند. خیلی هم نگرانم، چونکه این رویداد می‌تواند برای هر شخصی اتفاق بیافتد. فکر می‌کنم سفیدپوست‌ها باید بایستند و یکصدا بگویند نژادپرستی اشتباه است. باید رئیس جمهوری داشته باشیم که برای برقراری برابری بجنگد. امیدوارم در آینده همه‌ی مردم به گونه‌ای با دیگران رفتار کنند که دوست دارند با خودشان برخورد شود و همه‌ی مردم از نژاد‌های مختلف دست به دست هم بدهند و با آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند.»

لوکاس ریتچی شاتز ۱۶ ساله، نوجوان اهل بروکلین و دوستانش دارند از رسانه‌های اجتماعی برای جمع آوری کمک مالی برای معترضان استفاده می‌کنند. ریتچی شاتز گفت: «احساس می‌کنم اتفاقی که برای جورج فلوید افتاد بسیار هولناک بود و فکر می‌کنم نباید با هیچ کس چنین رفتاری داشته باشیم. من به همراه دیگر دوستانم که هنرمند هستند حسابی در اینستاگرام ایجاد کردیم به نام هنرمندان حامی جورج فلوید. داریم در پشتیبانی از اعتراض ها، کار‌های تبلیغاتی می‌کنیم و در حمایت صندوق‌های حقوقی، کمک متقابل و تامین وثیقه در معرض فروش می‌گذاریم. اما درباره اینکه در آینده چه امیدی دارم؛ همانطور که گفتم خیلی مطمئن نیستم که در آینده چه پیش خواهد آمد. نمی‌دانم. اما حدس می‌زنم و امیدوارم مردم بفهمند؛ امیدوارم مردم به قدرت خودشان در این کشور پی ببرند و به این نظامی که در کشور حاکم است خشنود و راضی نباشند.»

کودکان دارند از هدایا و اسباب بازی‌های خود برای اعتراض استفاده می‌کنند. برای نمونه، آینس شلاگ ۹ ساله گفت: «اسم من آینس هست، ۹ ساله هستم، می‌خواهم از صدای خودم برای آموزش دادن و محافظت از دیگران استفاده و تفاوت ایجاد کنم. به سیاهپوست‌ها می‌گویم: می‌دانم که آزرده خاطر و غمگین هستید، اما این را بدانید که تنهایتان نمی‌گذاریم و در کنارتان می‌ایستیم.».

اما گرن ۱۲ ساله گفت: «در پاسخ به این پرسش که چه باید کرد؟ فکر می‌کنم مردم باید تبعیض نژادی به خاطر رنگ پوست افراد را کنار بگذارند. فکر می‌کنم در نهایت همه‌ی ما باید تلاش کنیم و همه‌ی افراد را به یک چشم بنگریم. زیرا اگر در آینده به گذشته‌ی خود بازگردیم و بگوییم باورم نمی‌شود که من چنین کردم! زیرا همه‌ی ما از یک نژادیم و همه‌ی ما انسانیم و بجز رنگ پوست مان هیچ تفاوتی با یکدیگر نداریم.»

بازیکنان باشگاه استون ویلا و شفیلد یونایتد در آغاز مسابقه لیگ برتر انگلیس به همراه داور این مسابقه (به نشان احترام به اعتراضات ضد نژادپرستی) روی زمین زانو زدند.


رئیس پلیس ریچموند مجبور به استعفا شد‌ای بی سی نیوز نوشت: در پی چند هفته اعتراض سراسری به دنبال مرگ جورج فلوید، رئیس پلیس مرکز ایالت ویرجینیا مجبور شد از سمت خود کناره گیری کند.
این شبکه خبری آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم مورگان وینسور افزود: لوار استونی، شهردار ریچموند، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ویلیام اسمیت به درخواست وی از سمت خود به عنوان رئیس پلیس شهر کناره گیری کرده است.
استونی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: پس از چند هفته اخیر یک موضوع مشخص است و آن اینکه ریچموند برای درپیش گرفتن رویکردی جدید به منظور تامین امنیت مردم آماده است.
وی افزود: کار‌هایی باید انجام شود و ما آمادگی داریم آن‌ها را انجام دهیم.
اعلام خبر برکناری رئیس پلیس ریچموند در پی برگزاری تظاهرات گسترده و تکرار درگیری‌ها بین معترضان و نیرو‌های پلیس انجام شد.

پلیس ریچموند به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و گلوله‌های پلاستیکی برای سرکوب معترضان هدف انتقاد‌های زیادی قرار گرفته است.

میشل باشله کشته شدن جورج فلوید را نماد نژادپرستی سیستماتیک دانست
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی را در برخورد خشونت بار نیرو‌های پلیس آمریکا نماد نژادپرستی سیستماتیک دانست.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°