استقبال وزارت امور خارجه از انتخاب اعضای جدید شورای امنیت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:33 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۷۲۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
وزارت امور خارجه از انتخاب اعضای جدید غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، جمهوری اسلامی ایران از انتخاب هند، ایرلند، مکزیک و نروژ به عنوان اعضای جدید غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال می‌کند.

همزمان با آنکه دستورکار کلیدی شورای امنیت برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۱ باید حمایت کارآمد از چندجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل برابر ایدئولوژی‌ها و حکومت‌های بدطینت باشد، ایران آماده همکاری با اعضای جدید است.

شورای امنیت از پانزده عضو تشکیل شده که پنج عضو آن دائمی و ده عضو غیر دائمی هستند. اعضای دائمی شورای امنیت عبارتند از چین، فرانسه، روسیه، انگلستان و آمریکا. ده عضو غیر دائمی شورای امنیت را مجمع عمومی با توجه به مشارکت اعضای سازمان ملل متحد در حفظ صلح و امنیت بین­ المللی و دیگر اهداف سازمان و همچنین بر مبنای توزیع عادلانه جغرافیایی انتخاب می­‌کند.

اعضای غیر دائم شورای امنیت برای یک دوره­ ۲ ساله انتخاب می­‌شوند. برخی از کشور‌ها مانند برزیل، آلمان، هندوستان و ژاپن بار‌ها تقاضای اصلاح منشور و اضافه شدن به جمع اعضای دائمی شورای امنیت را مطرح کرده­ اند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته(چهارشنبه) فرایند انتخاب ۵ عضو غیردائم شورای امنیت را برای مدت دو سال (۲۰۲۱ و ۲۰۲۲) آغاز کرد و جیبوتی و کنیا نامزد برای کسب یک کرسی؛ کانادا، نروژ و ایرلند نامزد برای دو کرسی و برای گروه آسیا-پاسیفیک و آمریکای لاتین و کارائیب نیز به ترتیب هند و مکزیک تنها نامزد‌های این شورا شدند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°