قطعنامه هیچ الزامی برای همکاری با آژانس ایجاد نمی‌کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:32 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۷۴۶
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
نماینده ایران در آژانس گفت: قطعنامه شورای حکام هیچ الزام حقوقی برای ایران برای همکاری با آژانس درباره دو درخواست دسترسی ایجاد نمی‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کاظم غریب‌آبادی درباره تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس به خبرنگار ما گفت: حدود دو هفته است سه کشور اروپایی تصمیم به ارائه یک پیش نویس قطعنامه به شورای حکام گرفتند.
 
او گفت: سابقه موضوع این است که آژانس چند ماه گذشته دو درخواست دسترسی از ایران داشت که ما به دلیل اینکه آژانس هیچگونه مستندات و دلایل منطقی را به ایران ارائه نکرد و فاقد مبانی حقوقی بود، این دسترسی را تاکنون به آژانس ندادیم.

غریب‌آبادی در عین حال عنوان کرد: در حالی که ایران همکاری‌های بسیار گسترده‌ای با آژانس دارد و ما در سال ۳۰ دسترسی تکمیلی به آژانس اهدا می‌کنیم.

او اضافه کرد: سه کشور پیش نویس قطعنامه‌ای را به نشست هفته جاری شورای حکام ارائه کردند که محور اصلی این قطعنامه این است که از ایران می‌خواهد با آژانس همکاری و این دو دسترسی را اعطا کند و محور قطعنامه درباره این دو دسترسی است.

پیش بینی می‌کردند قطعنامه را با اجماع تصویب کنند
نماینده ایران افزود: آن‌ها پیش بینی می‌کردند بتوانند قطعنامه را با اجماع تصویب کنند، بالاخره قطعنامه‌ای نبود که بخواهد وضعیت را به شورای امنیت گزارش کند و احتمال می‌دادند، چون بحث همکاری‌ها با آژانس است بتوانند حمایت همه اعضا را بگیرند.
 
او اعلام کرد: این قطعنامه امروز با اجماع تصویب نشد، ۹ کشور یا مخالفت کرده یا رای ممتنع دادند و همین از نظر ما یک شکست برای نظام پادمانی آژانس است که کشور‌ها دیدگاه‌های متفاوت دارند، یعنی این درخواست‌هایی که مطرح می‌شود چه از سوی آژانس و چه از سوی برخی کشور‌های خاص حمایت می‌شود، ضرورتا مواضع اصولی همه کشور‌ها تلقی نمی‌شود و کشور‌ها در این زمینه اختلاف نظر دارند.

محتوای قطعنامه برای ایران فرقی نمی کند
او گفت: برای جمهوری اسلامی ایران اینکه این قطعنامه از چه محتوایی برخوردار باشد، محتوای نرم باشد یا سخت باشد، فرقی نمی‌کند. سه کشور اروپایی به ما گفتند که هدفشان از این قطعنامه این است که ایران همکاری کند و این دو درخواست را ارائه کند، به هیچ وجه بحث شورای امنیت در میان نیست که این موضوع بخواهد به شورای امنیت ارجاع شود و قصدشان این است که در چارچوب آژانس به این موضوع رسیدگی شود و قطعنامه نرم و ملایمی است.

غریب‌آبادی اضافه کرد: به آن‌ها گفتم که محتوای قطعنامه برای ما مهم نیست و این کار شما را اقدام مخرب و غیرسازنده تلقی می‌کنیم، چون فعلا ایران تنها کشوری است که بیشترین بازرسی‌های آژانس را می‌پذیرد و بیشترین شفافیت را در همکاری‌های خود با آژانس دارد و نفس اینکه شما به خاطر دو دسترسی که مربوط به ادعا‌هایی است که مربوط به بیش از دو دهه قبل است و هیچ چیزی هم اثبات نشده و دشمن ما رژیم صهیونیستی آن را ارائه کرده است، بخواهید قطعنامه بدهید طبیعتا برای ایران قابل پذیرش نیست.


او افزود: مشخص و روشن به آن‌ها گفته‌ایم این یک دام آمریکایی و اسرائیلی هم هست و صرفا تحرک سه کشور اروپایی نیست و آن‌ها در دام آمریکا و رژیم صهیونیستی افتادند و هدفشان این است که زمینه را برای تخریب کامل برجام فراهم کنند و زمینه را برای سوء استفاده در محافل دیگر فراهم کنند و همچنین ضربه‌های دیگری را به چند جانبه‌گرایی در وین وارد کنند.

این قطعنامه الزام حقوقی برای همکاری ایران با آژانس ایجاد نمی کند

غریب‌آبادی اضافه کرد: در ژنو و نیویورک آمریکا تمام اقدامات تخریبی خودش را علیه چند جانبه‌گرایی انجام داده است، وین مسدود مانده که با این کار آخرین ضربه‌ها را به چندجانبه‌گرایی در وین وارد می‌:ند.

او افزود: موضع اصولی ما هم رد این قطعنامه است و به صراحت اعلام کردم ما این قطعنامه را به هیچ وجه قابل پذیرش نمی‌بینیم و این قطعنامه نمی‌تواند هیچ الزام حقوقی برای ایران برای همکاری با آژانس درباره دو درخواست دسترسی ایجاد کند. قطعنامه‌های شورای حکام فاقد جنبه الزام آوری از منظر حقوق بین‌الملل هستند یعنی برای کشور‌ها لازم الاجرا نیستند.

در پی تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بهانه ارائه نشدن دو دسترسی تکمیلی به آژانس، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با قرائت بیانیه‌ای، مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در این رابطه تشریح کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°