ظریف: تروئیکای اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:26 - دوشنبه 05 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۶۷۶۴
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۳
وزیر امور خارجه گفت: سه کشور اروپایی پشت نقاب موجود ، همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به هیچ وجه در موضع توصیه به ایران نیستند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد جواد ظریف در توییتی در واکنش به بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان در برجام و اقدام اخیرش در به تصویب رساندن یک قطعنامه علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران در جلسه شورای حکام و پیشنهادش در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تا سال ۲۰۲۳ نوشت:

«سه کشور اروپایی باید از حفظ ظاهر نزد عموم دست بردارند و شجاعت به خرج داده و آنچه را که در ملاقات‌های خصوصی به آن اذعان دارند، علنا بیان کنند: ناتوانی از حتی عمل به وظایف خود در برجام به دلیل ناتوانی مطلق در مقاومت در برابر زورگویی ایالات متحده. پشت نقاب موجود، سه کشور اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به هیچ وجه در موضع توصیه به ایران نیستند.»

قطعنامه حکام اژانس بین المللی اتمی ضدکشورمان، مردود است

سخنگوی وزارت امور خارجه هم با اشاره به رفتار‌های دوگانه سه کشور اروپایی عضو برجام، گفت: صدور قطعنامه سیاسی شورای حکام غیر قابل پذیرش است.

آقای سیدعباس موسوی با اشاره به صدور قطعنامه سیاسی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان، افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در فضای مجازی (توئیتر) توسط شخص وزیر امور خارجه به صراحت بیان شد، همچنین نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز مصاحبه‌ای در این باره داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: آنچه مسلم است، اقدام شورای حکام آژانس، برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل قبول است، چرا که جمهوری اسلامی ایران بالاترین و شفاف‌ترین همکاری را در چارچوب پادمان با شورای حکام و آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است.

آقای موسوی ادامه داد: با توجه به همکاری‌های مستمر ایران، این قطعنامه برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل قبول است.

وی در ادامه اعضای شورای حکام را به هوشیاری در برابر تلاش‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بازگشایی یک پرونده جعلی و قدیمی و بی اساس که پیش از آن نیز اثبات شده، دعوت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: آن‌ها می‌دانند ما دولت و ملتی نیستیم که تحت فشار زیادخواهی بخواهد تن به کاری دهد، مبنای همکاری ما مشخص است، بنابر این این قطعنامه غیر سازنده است.

آقای موسوی تاکید کرد: رفتار دوگانه و عجیب سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه با اینکه عضو برجام هستند و شرایط را می‌دانند و گذشته این پرونده را نیز واقف هستند، غیر سازنده و خطرناک است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: سه کشور اروپایی عضو برجام بار دیگر نشان دادند که ناتوان هستند و روز به روز غیرقابل اعتماد بودن خود را به ملت ما نشان می‌دهند.

آقای موسوی با هشدار به روندی که این سه کشور اروپایی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیش گرفتند، تصریح کرد: عواقب صدور قطعنامه علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان حتماً متوجه کسانی است که بانی این قطعنامه هستند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز قطعنامه‌ی پیشنهادی انگلیس، فرانسه و آلمان را، برای فشار بیشتر به ایران تصویب کرد. این قطعنامه با اجماع تصویب نشد و ۹ کشور با آن مخالفت کردند یا رأی ممتنع دادند. وزرای خارجه سه کشور اروپایی که در قبال تعهدات برجامی خود هیچ اقدامی نکرده اند، پس از نشست شورای حکام نشستی در برلین برگزار کردند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°