سه کشور اروپایی نشان دادند غیرقابل اعتماد هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:22 - يکشنبه 04 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۶۷۹۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
سخنگوی وزارت خارجه، قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان را اقدامی از سوی انگلیس، آلمان و فرانسه برای گریز از مسئولیت برجامی آنان در قبال ایران دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید عباس موسوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، با اشاره به رفتار‌های دوگانه سه کشور اروپایی عضو برجام، گفت:صدور قطعنامه سیاسی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدامی غیر‌قابل پذیرش است و این سه دولت اروپایی (انگلیس آلمان و فرانسه) که در اجرای تعهدات برجامی خود کاملا عاجز مانده اند، با این اقدام قصد فرار به جلو و گریز از مسئولیت‌های برجامی خود در قبال ایران دارند.
 
سه کشور اروپایی عضو برجام، نشان دادند غیرقابل اعتماد هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به رفتار‌های دوگانه سه کشور اروپایی عضو برجام، گفت: صدور قطعنامه سیاسی شورای حکام غیر قابل پذیرش است.
آقای سیدعباس موسوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما، با اشاره به صدور قطعنامه سیاسی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان، افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در فضای مجازی (توئیتر) توسط شخص وزیر امور خارجه به صراحت بیان شد، همچنین نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز مصاحبه‌ای در این باره داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: آنچه مسلم است، اقدام شورای حکام آژانس، برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل قبول است، چرا که جمهوری اسلامی ایران بالاترین و شفاف‌ترین همکاری را در چارچوب پادمان با شورای حکام و آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است.
آقای موسوی ادامه داد: با توجه به همکاری‌های مستمر ایران، این قطعنامه برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل قبول است.
وی در ادامه اعضای شورای حکام را به هوشیاری در برابر تلاش‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بازگشایی یک پرونده جعلی و قدیمی و بی اساس که پیش از آن نیز اثبات شده، دعوت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: آن‌ها می‌دانند ما دولت و ملتی نیستیم که تحت فشار زیادخواهی بخواهد تن به کاری دهد، مبنای همکاری ما مشخص است، بنابر این این قطعنامه غیر سازنده است.
آقای موسوی تاکید کرد: رفتار دوگانه و عجیب سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه با اینکه عضو برجام هستند و شرایط را می‌دانند و گذشته این پرونده را نیز واقف هستند، غیر سازنده و خطرناک است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: سه کشور اروپایی عضو برجام بار دیگر نشان دادند که ناتوان هستند و روز به روز غیرقابل اعتماد بودن خود را به ملت ما نشان می‌دهند.
آقای موسوی با هشدار به روندی که این سه کشور اروپایی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیش گرفتند، تصریح کرد: عواقب صدور قطعنامه علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان حتماً متوجه کسانی است که بانی این قطعنامه هستند.


مقامات رومانی باید علت مرگ منصوری را به ایران گزارش کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به هشدار ایران درباره موضوع تحت تعقیب قضایی بودن قاضی منصوری گفت: به مقامات رومانی اعلام کردیم به طور صریح و شفاف علت و نحوه کشته شدن وی را گزارش کنند.

سیدعباس موسوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما در پاسخ به این سوال که پلیس رومانی اعلام کرده قاضی منصوری در هتل محل اقامتش خودکشی کرده است، افزود: هم سفارتخانه ایران در رومانی و هم پلیس اینترپل ایران در تماس نزدیک با همتایان خود در رومانی هستند.
وی گفت: ادعایی که در مرحله اول مطرح شده کشته شدن قاضی منصوری است که به خودکشی شباهت دارد و اعلام اولیه گویای این ادعاست.


سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: این موضوع هر آنچه بوده است با توجه به هشدار قبلی جمهوری اسلامی ایران به مقامات کشور رومانی که وی تحت تعقیب قضایی است و از طریق پلیس اینترپل موضوع را دنبال می‌کردیم از مقامات این کشور خواستیم صریح، دقیق و شفاف علت و نحوه حادثه را به ما گزارش کنند تا بتوانیم سایر اقدامات را انجام دهیم.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان، فردا در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی، اقتصادی، امنیتی در روز اول تیر به کشورمان خبر داد.
 
به گفته آقای موسوی این هیات در طول دو روز حضور خود در کشورمان ضمن ملاقات با وزیر امور خارجه و سایر مقامات کشورمان در موضوعات مختلف و در چارچوب کارگروه‌های سند همکاری‌های جامع ایران وافغانستان، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های مرزی، همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان، همکاری‌های رسانه ای، همکاری‌های امنیتی، همکاری‌های بهداشتی و کار گروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفتگو خواهند کرد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°