دو حوزه برق و آب پیش نیاز‌های اصلی توسعه هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۶۸۱۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر می‌خواهیم توسعه در کشور سرعت پیدا کند باید کاری کنیم که دو صنعت برق و آب، پیشتاز سایر بخش‌ها باشند تا توسعه شکل بگیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  اسحاق جهانگیری بعداز ظهر امروز (دوشنبه) در نشست با مدیران ارشد وزارت نیرو با اشاره به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه کشورمان تاکید کرد: این جلسات و قطعنامه‌هایی که در ادامه آن صادر می‌شود، نقش تعیین کننده‌ای ندارند و کشور ما که سخت‌ترین فشار‌های ناشی از تحریم‌ها را در ابعاد مختلف انرژی، تجارت، حمل و نقل و بانکی تحمل کرده ارزشی برای آن قائل نیست و این قطعنامه‌ها تأثیر جدی بر شرایط کشور نخواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور در عین حال با بیان اینکه باید همواره واقعیت‌ها را به مردم اطلاع داد، گفت: شرایط کشور سخت، پیچیده و دشوار است، اما به معنای بن بست نیست و ما می‌توانیم از این مرحله به فضل الهی با سربلندی عبور کنیم.

وی با اشاره به شیوع کرونا به عنوان بیماری عالم گیر در سطح جهانی و ناشناخته بودن ابعاد آن با وجود گذشت ماه‌ها از زمان شیوع آن، گفت: درگیر شدن چین به عنوان کشور مبداء این بیماری برای بار دوم با کرونا و تداوم پیامد‌های منفی آن در همه کشور‌ها نشان می‌دهد که آثار این بیماری فراتر از چیزی است که تصور می‌شد و همانگونه که بسیاری از کشور‌های جهان با کرونا و پیامد‌های آن روبرو هستند، کشور ما نیز با تبعات منفی این بیماری مواجه است. البته ما شاهد حوادث طبیعی و غیرمترقبه‌ای در کشور نظیر زلزله، خشکسالی‌های دراز مدت چندین ساله و مسائلی از این دست نیز هستیم که علاوه بر اینکه رنج بسیاری برای مردم ایجاد کرده، دستگاه‌های مدیریتی کشور را نیز با چالش‌های جدی روبرو ساخته است.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه دو حوزه برق و آب پیش نیاز‌های اصلی توسعه هستند، گفت: اگر می‌خواهیم توسعه در کشور سرعت پیدا کند باید کاری کنیم که دو صنعت برق و آب، پیشتاز سایر بخش‌ها باشند تا توسعه شکل بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: برق و آب مسئله امروز و فردای ایران در این دولت و دولت‌های دیگر است و نمی‌توان از آن غفلت کرد، زیرا مردم با برق و آب زندگی می‌کنند و باید برای تأمین آن تلاش شود و مسائل فردای کشور و مردم نیز به نگاه ما به این دو صنعت گره خورده است.

وی در ادامه با تشبیه بیماری‌های مزمن تاریخی اقتصاد کشور نظیر تورم دو رقمی در ۴، ۵ دهه گذشته و رشد متناوب و پایین اقتصاد در سال‌های گذشته، گفت: این مسئله در صنعت برق و آب نمود بیشتری پیدا کرده است به طوری که با وجود تولید ۸۳ هزار مگاوات برق همچنان دغدغه مسئولان کشور و وزارت نیرو جلوگیری از خاموشی در پیک مصرف و تأمین آب شرب مورد نیاز مردم است.

جهانگیری با قدردانی از تلاش دست‌اندرکاران وزارت نیرو که در سال‌های اخیر با مدیریت صحیح مانع از وقوع خاموشی در کشور شدند، گفت: باید راجع به اقتصاد آب، بهای تمام شده آن و قیمت دریافت شده از مصرف کننده فکر اساسی کرد، زیرا متأسفانه کسی برای آب ارزش واقعی را قائل نیست و فکر می‌شود که منابع آب فراوان است و می‌توان هر اندازه که می‌خواهیم آن را مصرف کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود به همراه وزیر سابق نیرو در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید از سد‌های اطراف تهران، گفت: وضعیت سد‌ها در آن مقطع بسیار نگران کننده بود و ما درباره تأمین آب شرب مردم تهران دغدغه داشتیم. امروز به فضل الهی سد‌های کشور لبریز از آب است، اما در آن مقطع، آب با پمپ از سطح سد‌ها به کانال‌ها انتقال پیدا می‌کرد. البته ما در آن مقطع به مردم اطمینان می‌دادیم که آب مورد نیاز تأمین خواهد شد.

وی با اشاره به سیلاب‌های مخرب در فروردین سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، گفت: وزارت نیرو در سال‌های اخیر بخاطر تحریم‌ها، بیماری کرونا، خشکسالی و سیلاب‌ها تحت فشار فوق‌العاده‌ای بوده است و با این وجود توانسته اقدامات مؤثر و ارزشمندی در خدمت به مردم انجام دهد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید با نوآوری و همفکری به دنبال خلق فرصت‌ها از دل تهدید‌ها باشیم، گفت: ما به عنوان مدیران جمهوری اسلامی ایران باید از دل تهدید‌ها افق‌های تازه‌ای را پیش روی مردم بگشاییم تا دشمنان موفق نشوند مردم را نسبت به آینده کشور مأیوس کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش یکی از معاونین وزیر نیرو در خصوص دستاورد‌های حاصل شده در بخش فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک در این وزارتخانه، خاطر نشان کرد: خوشبختانه ارائه خدمات نظیر درخواست انشعاب از طریق فضای مجازی و دولت الکترونیک به خوبی قابل انجام است و تلاش وزارت نیرو این است که رفت و آمد‌های مردم به وزارتخانه و نیز مراجعات مردم از استان‌ها به مرکز را به حداقل و در صورت امکان به صفر برسانند که جای تقدیر دارد.

وی اظهار داشت: اقتصاد دیجیتال که در کشور شکل گرفته زمینه‌های جدیدی در تولید ثروت و سرمایه گذاری به خصوص برای قشر تحصیلکرده به وجود آورده که این نشان می‌دهد می‌توان از دل تهدید‌ها فرصت خلق کرد.

جهانگیری افزود: چه کسی تصور می‌کرد که می‌توان ساختار قدیمی و کهنه اعطای تسهیلات را تغییر داد. تا پیش از شرایط کرونا برای دریافت اندک مبلغ تسهیلات، متقاضیان باید بار‌ها به نظام بانکی مراجعه می‌کردند، اما در مدت اخیر برای ۲۰ میلیون خانوار بدون حتی یک بار مراجعه و ارائه وثیقه، یک میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ظرف مدتی کوتاه پرداخت شد.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از الزاماتی که شرایط کرونا پیش روی ما قرار می‌دهد تلاش برای اصلاح ساختارها، سازوکار‌های مدیریتی و حکمرانی بهتر است، تصریح کرد: در دوران پساکرونا هیچیک از تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دیگر همانند گذشته نخواهد بود و قطعاً با تحولات جدی روبرو هستیم و اینکه می‌گویند در شرایط پساکرونا همه مسائل جهانی متغیر می‌شود، یک موضوع جدی است که باید به آن توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دیگر نمی‌توان با روش‌ها و روند‌های قدیمی در تحولات پیش رو نقش ایفا کنیم، گفت: اگر به این ضرورت برسیم که باید روش‌ها و ساختار‌ها را اصلاح کنیم، حتماً در سطح سیاستگذاری، قانون گذاری، اجرا و نظارت باید تغییراتی ایجاد شود تا بتوانیم راهکار‌هایی جدید در پیش بگیریم و از دل سختی‌ها، آینده‌ای پر نشاط و پرامید برای کشور به ارمغان آوریم و البته پیش‌نیاز این اتفاق این است که همه بخش‌ها از جمله بخش‌های مختلف حکومت، نخبگان و دانشگاهیان به این ضرورت مهم باور داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جلسه اخیری که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور مدیران ارشد این وزارتخانه و رؤسای دانشگاه‌ها برگزار شد، اظهار داشت: در آن جلسه از رؤسای دانشگاه‌ها خواستم که دانشگاه‌ها موضوعاتی را که به پایان نامه‌ها و مقاله‌ها تبدیل می‌کنند، مسئله محور باشد به گونه‌ای که راهکار‌هایی برای حل چالش‌های اصلی کشور و تجزیه و تحلیل شرایط پس از کرونا ارائه دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بخش آب در دو سال اخیر به دلیل نزولات آسمانی وضعیت بهتری پیدا کرده‌ایم، تصریح کرد: سال ۹۳ در شورای عالی آب اعلام شد که ۵۷۰ شهر کشور دچار تنش آبی هستند که به فضل الهی امروز آن شرایط سخت را پشت سر گذاشته‌ایم.

جهانگیری همچنین با اشاره به ارائه گزارشی تصویری در یکی از جلسات شورای عالی آب در خصوص وضعیت نامطلوب آب شرب در برخی روستا‌های کشور خاطر نشان کرد: این گزارش تصویری در خصوص نحوه آبرسانی به ساکنین برخی روستا‌ها به قدری تکان دهنده و ناراحت کننده بود که اعضای جلسه را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال‌های گذشته ۶۰۰۰ روستا در شرایط سخت آبرسانی قرار داشتند و با تانکر به ساکنین این روستا‌ها آبرسانی می‌شد، اما خوشبختانه امروز شرایط تغییر کرده و وزارت نیرو کار‌های مهم و اساسی در حوزه آبرسانی به روستا‌ها به انجام رسانده است که جای تشکر و قدردانی دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید سیاست‌های مرتبط با نقش آب به مردم توضیح داده شود گفت: یکی از موضوعاتی که مردم باید بدانند این است که در ایران حتی در شرایط ترسالی نیز باید موضوع صرفه جویی در منابع آب جزو مهمترین برنامه‌ها باشد و این موضوعی است که بخش‌های فرهنگی و کسانی که نفوذ کلام دارند و نیز در بخش اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی باید برای آن وقت بگذارند.

جهانگیری با یادآوری اینکه ۹۰ درصد میزان مصرف آب در بخش کشاورزی است، ایجاد کمیته سازگاری با خشکسالی را یکی از اقدامات مفید و مؤثر توصیف کرد و گفت: این کمیته با حضور وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو و سایر دستگاه‌های مرتبط برگزار می‌شود و بر اساس گزارش‌های اعلام شده برنامه سازگاری با خشکسالی برای ۱۵ استان تهیه و تدوین شده است که باید اجرایی شوند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین تدوین الگوی کشت را از برنامه‌های در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: بر اساس این برنامه باید طرح‌ها و پروژه‌هایی که با میزان آب کمتر و بازدهی بیشتر همراه هستند در دستور کار باشند. البته دولت نیز در این بخش کمک‌های خوبی را ارائه کرده به گونه‌ای که در برخی طرح‌ها به دلیل اثربخشی و اهمیت آن در بهره وری منابع آب، تا ۸۵ درصد کمک بلاعوض انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به مناطق ساحلی جنوب کشور خاطر نشان کرد: درد بزرگی است که مهمترین سواحل آبی را در جنوب کشور در اختیار داریم، اما فقیرترین مردمان کشور در این مناطق ساکن هستند و این در حالی است که اگر هر کیلومتر از این سواحل در اختیار کشور‌های دیگر بود، بهترین طرح‌های صنعتی و توسعه‌ای را اجرا می‌کردند.

جهانگیری ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت نیرو باید این موضوع را با جدیت دنبال کنند و طرح‌های صنعتی نیازمند منابع آب نظیر طرح‌های فولاد را در این گونه مناطق ساحلی اجرا کنند.

معاون اول رئیس جمهور مسئله آب را یک موضوع پراهمیت منطقه‌ای، ملی و جهانی توصیف کرد و گفت: کشور‌های مختلف باید از طریق گفتگو به راهکار‌های مشترک متناسب با جایگاه پراهمیت منابع آب دست پیدا کنند.

وی افزود: در منطقه ما نیز موضوع آب جدی‌تر است و باید با کشور‌های منطقه نظیر افغانستان، عراق، ترکیه، ترکمنستان و سایر کشور‌های اطراف در خصوص آب گفتگو و به راهکار‌های مشترک دست پیدا کنیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید در داخل کشور نیز درباره مسئله آب گفتگو کنیم، تصریح کرد: اینکه موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای فقط برای آب شرب پذیرفته شده است یک موضوع راهبردی است که در شورای عالی آب به تصویب رسیده که بر اساس آن انتقال آب بین حوضه‌ای فقط باید در صورت ضرورت و برای مصرف شرب انجام شود تا به مردم این اطمینان را بدهیم که آب شرب مورد نیاز آن‌ها را تأمین خواهیم کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای استفاده از آب شیرین کن جهت تبدیل آب دریا به آب شرب، افزود: دلیلی ندارد که تا فاصله‌ای مشخص، آب شرب مورد نیاز را از مرکز به سواحل انتقال دهیم. باید در این مناطق از آب شیرین کن استفاده شود و دولت باید به تضمینی که به بخش خصوصی برای شیرین کردن آب می‌دهد، متعهد باشد.

وی با تاکید بر اینکه خوش قولی دولت با مردم دستاورد‌های فراوانی به همراه دارد، گفت: یکی از این دستاورد‌ها این است که امسال که قرار است دولت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت عرضه کند، به دلیل اطمینانی که مردم نسبت به پرداخت‌های دولت دارند، کمترین دغدغه‌ای نسبت به فروش این اوراق وجود ندارد.

جهانگیری افزود: در هفته‌های گذشته به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی عرضه شد و بانک مرکزی اعلام کرد که برای این اوراق به میزان ۲۲ هزار میلیارد تومان متقاضی وجود داشت و این در حالی است که عرضه اوراق در سال‌های گذشته با نرخ سود ۲۶ تا ۲۷ درصد بود، اما اوراق عرضه شده اخیر با نرخ سود ۱۵ درصد عرضه شد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه خوش قولی دولت با مردم سرمایه مهمی برای دولت محسوب می‌شود، تصریح کرد: بخش خصوصی باید احساس کند دستگاهی که مسئولیت پذیرفته و قول داده، خود را به آب و آتش می‌زند تا به تعهدات خود عمل کند. البته ممکن است گاهی دولت با محدودیت‌هایی روبرو شود، اما با اندکی تأخیر به تعهدات خود عمل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو سالانه گاهی به چند هزار روستا آبرسانی می‌کند، گفت: گاهی نظیر آنچه در استان خوزستان رخ داد ممکن است تأخیر در انجام برخی تعهدات تبدیل به مسئله سیاسی شود که نمونه آن مشکل آب شرب غیزانیه بود که البته باید از تأخیری که در این زمینه صورت گرفته از مردم عذرخواهی کنیم.

جهانگیری افزود: البته بهترین اقدام که از سوی وزارت نیرو و مسئولین ذیربط در استان انجام شد همین بود که به مردم این منطقه قول دادند که در مدت زمان مشخصی مشکل آب شرب را حل کنند که خوشبختانه در موعد مقرر این مشکل مرتفع شد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دستگاه‌های بخشی در حوزه آب باید بسیار فعال عمل کنند، گفت: شورای عالی آب و شورا‌هایی که برای کارون، ارومیه و زاینده رود ایجاد شده‌اند باید جلسات خود را به صورت مستمر برگزار کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در بخش برق با وجود محدودیت منابع کار‌هایی که وزارت نیرو انجام داده شاهکار است، گفت: چندی پیش اعلام کردم که درآمد نفت در سال ۹۸ حدود ۸ میلیارد دلار بوده و در سال‌های گذشته این درآمد‌ها بعضاً تا ۱۰۰ میلیارد دلار نیز رسیده بود که عده‌ای با انتقاد از طرح این موضوع گفتند که می‌خواهید به دشمن علامت دهید.

جهانگیری ادامه داد: این نحوه برخورد در واقع پاک کردن صورت مسئله است. وقتی درباره محدودیت منابع سخن می‌گویم و اعداد و ارقامی را به کار می‌برم هدف اصلی این است که پیام دیگری به جامعه بدهم، اما برخی افراد با حاشیه سازی و منحرف کردن موضوع اجازه نمی‌دهند که پیام اصلی به جامعه منتقل شود.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: پیام اصلی این سخنان این است که باید شاخص‌های خدمت رسانی در بخش‌های مختلف را در سال‌های پردرآمد و کم درآمد بررسی و مقایسه کنیم و این موضوع را مدنظر قرار دهیم که تعداد طرح‌ها و پروژه‌های مختلف در زمان درآمد‌های سرشار نفتی چقدر بوده و حالا که این منابع با محدودیت مواجه شده چقدر است؟ باید به مدیران فعلی کشور افتخار کرد که با وجود محدودیت‌ها در اقصی نقاط کشور طرح‌های بزرگی را اجرا کردند.

وی با اشاره به گزارش وزیر نیرو مبنی بر سرمایه گذاری ۵۵ هزار میلیارد تومان برای بهره برداری از ۲۵۰ طرح در سال جاری گفت: این در شرایطی است که درآمد‌های نفتی سال جاری محدود است، اما مشخص است که ابتکار، تدبیر و مدیریت به خرج داده شده تا بتوان با منابع ورودی بسیار محدود، خروجی افتخار آمیز حاصل کرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت فقط به دنبال اجرای طرح‌های بزرگ نبوده و به طرح‌های کوچک نیز توجه دارد، به اقدامات صورت گرفته در روستا‌ها طی چند سال اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید تعداد روستا‌های برخوردار از گاز ۱۴ هزار روستا بود که امروز این عدد به بیش از ۳۰ هزار روستا رسیده است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به توانمندی‌های فراوان متخصصین و مهندسین وزارت نیرو در حوزه برق، گفت: خوشبختانه به توانمندی بالایی در ساخت نیروگاه دست یافته‌ایم و امروز کشور ما سرآمد صدور خدمات فنی و مهندسی در بخش برق و ساخت نیروگاه در منطقه است و اگر شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های مناقصه بین المللی حضور پیدا کنند، اگر مانعی برای آن‌ها ایجاد نکنند، قطعاً برنده مناقصه خواهند بود.

وی افزود: ایران می‌تواند با توانمندی‌های ایجاد شده در بخش برق، به هاب انرژی منطقه تبدیل شود چرا که ظرفیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد و کشور‌های اطراف نیز به برق ایران نیازمند هستند.

جهانگیری با یادآوری اینکه ایران از نظر منابع طبیعی، منابع اقتصادی و دارایی‌های دولت جزو کشور‌های ثروتمند است، گفت: ایران کشوری است که می‌تواند از شرایط سخت عبور کند و فقط نیازمند استفاده مناسب از مدیریت، سرمایه اجتماعی و اقتضائات همبستگی ملی است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: البته گاهی سوءتفاهم‌ها باعث شکاف‌ها و گسست‌های بیشتر می‌شود که باید تلاش کنیم با کمک نخبگان این مسائل را از پیش رو برداریم.

وی افزود: اقداماتی که کادر درمانی کشور در دوران کرونا انجام دادند نشان داد اگر قشر تحصیلکرده جامعه برای حل مشکلات کشور به صحنه بیایند قادر خواهیم بود مشکلات را پشت سر بگذاریم.

پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور وزیر نیرو با ارائه گزارشی از نحوه اجرای پویش هر هفته الف ب ایران به نتایج این طرح در افزایش امید اجتماعی و اعتماد مردم و تبیین خدمات دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: در این مدت به ۸۵۹ روستا با جمعیت بیش از نیم میلیون نفر آبرسانی شد و علاوه بر افتتاح ۱۸ نیروگاه حرارتی، بهره برداری از آبرسانی به ۱۷ شهر، ۲۱ تصفیه خانه آب و فاضلاب، ۴۳۱ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و مقیاس کوچک و ۱۰۳ پروژه انتقال و توزیع انجام شد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹، ۲۵۰ طرح با ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان در حال اجرا است به طرح‌های بزرگ " ساخت و ساز" و " ساز و کار" در سال جهش تولید اشاره کرد و خواستار پرهیز از بخشی نگری و تصمیم سازی درباره اقتصاد صنعت برق و آب به منظور دستیابی به موفقیت‌های بیشتر شد.

همچنین تعدادی از معاونان این وزارتخانه گزارش‌های جداگانه‌ای در خصوص مقابله با کرونا همزمان با ارائه خدمات به مردم، برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله با سیلاب‌ها، افزایش راندمان نیروگاه حرارتی مطابق اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی، تک رقمی شدن تلفات شبکه توزیع برق کشور و جلوگیری از خاموشی، میزان دسترسی مردم به برق و آب توأم با هوشمند سازی و تحول دیجیتال، تأمین آب شرب مناطق شهری و روستایی، ایجاد فاضلاب شهری و ایجاد آمادگی برای مقابله با پیک مصرف برق و آب در سال ۱۳۹۹ ارائه کردند.

در این مراسم از دو کتاب "وعده‌هایی که وفا شد" مشتمل بر گزارش پویش هر هفته الف ب ایران و " اولین‌های برقی " در خصوص دستاورد‌های صنعت برق در سال ۹۸ که از سوی مقام معظم رهبری مورد تقدیر قرار گرفته‌اند، با حضور معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °