دومین نشست مجازی ستاد خیرین وزارت علوم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:56 - سه‌شنبه 19 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۶۸۷۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
دومین نشست مجازی خیرین آموزش عالی با مشارکت صندوق رفاه دانشجویان و بنیاد‌های خیریه دانشگاه‌ها برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
پس از برگزاری اولین نشست مجازی خیرین آموزش عالی با محوریت طرح ارتقای خوابگاه‌های دانشگاهی با مشارکت صندوق رفاه دانشجویان و بنیاد‌های خیریه دانشگاه‌ها، دومین نشست مجازی این ستاد برگزار شد.

پیش از این، اولین نشست مجازی خیرین آموزش عالی با محوریت طرح ارتقای خوابگاه‌های دانشگاهی با مشارکت صندوق رفاه دانشجویان و بنیاد‌های خیریه دانشگاه ها، ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری در محل ستاد خیرین وزارت علوم برگزار شده بود و در این نشست بر سهم ۴۰ درصدی صندوق رفاه دانشجویان در ارتقای سرا‌های دانشجویی و احداث ۱۰۰ کارگاه به منظور اشتغالزایی دانشجویان در خوابگاه‌ها تاکید شد.

نشست دوم با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان، روسای دانشگاه‌ها و جمعی از خیرین در حال برگزاری است. این نشست جلسه همفکری خیرین و وزارت علوم برای ارتقای ظرفیت‌های خدمات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور است.

۹۱۹ خوابگاه در سطح کشور ارتقا یافت

در این نشست، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم اظهار داشت: ۹۱۹ خوابگاه در سطح کشور ارتقا یافته که ۵۹ خوابگاه در سطح پنج قرار دارند و در نظر داریم این تعداد باقی مانده را در سال جاری با کمک خیرین ارتقا دهیم.

وی تاکید کرد: هیچ دانشجویی نباید به خاطر مشکلات رفاهی و نداشتن سرپناه از تحصیل در دانشگاه‌های خوب محروم شود و عملکرد پنج تا شش سال اخیر آموزش عالی برای کاهش دغدغه خوابگاه و اسکان دانشجویان بود.

به گفته رییس سازمان امور دانشجویان، در سال ۹۳ ارتقای سطح خوابگاه‌ها آغاز شد و خوابگاه‌ها بین رتبه یک تا پنج تقسیم بندی شدند. اما دو عامل فرسودگی ساختمان خوابگاه‌ها و تراکم در خوابگاه‌ها باعث عقب ماندگی این برنامه شده است؛ از سال ۹۵ تا سال ۹۸ مبلغ ۲۰۹ میلیارد تومان صرف تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها کردیم.

صدیقی گفت: برای ساخت خوابگاه از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنیم و صندوق رفاه هم در پرداخت سود این تسهیلات کمک کرده است. امسال هم اجازه دریافت وام به منظور ساخت خوابگاه برای ۲۸ دانشگاه صادر شده است. به روز کردن ساختمان خوابگاه‌های موجود زمان و منابع کمتری می‌خواهد.

۲ میلیون و ۳۷۵ هزار مترمربع مساحت خوابگاه‌های دانشجویی

صدیقی گفت: مساحت خوابگاهی ۲ میلیون و ۳۷۵ هزار مترمربع است و برای ارتقا به ۲۳۶ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم تا به رتبه یک یا دو برسند. از تعداد ۹۱۹ خوابگاه ارتقایافته، ۲۷۸ خوابگاه در رتبه چهار، ۱۴۶ خوابگاه در رتبه سه، ۱۲۱ خوابگاه در رتبه ۲ و ۲۹۶ خوابگاه در رتبه یک قرار دارد. برای ارتقای خوابگاه‌های رتبه چهار هم ۷۳۸ میلیارد تومان بودجه نیاز است. اولویت ما این است که خیرین با همکاری وزارت علوم به ارتقای خوابگاه‌های سطح پنج با اولویت ساخت در شهر‌ها و دانشگاه‌های محروم کمک کنند و سامانه حامیان صندوق رفاه دانشجویان امروز افتتاح شد.

اعطای ۳۴۴ میلیارد تسهیلات دانشجویی

رئیس سازمان امور دانشجویان از اعطای ۳۴۴ میلیارد تسهیلات دانشجویی در سال ۹۸ خبر داد.

در حاشیه این مراسم هم منصور غلامی وزیر علوم با اشاره به شروع سال تحصیلی از ۱۵ شهریور گفت: با توجه به تاخیر افتادن زمان برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور در نیمه دوم مهرماه، سال تحصیلی برای دانشجویان نوورود دیرتر از پایان مهرماه آغاز نمی‌شود. بلافاصله در اولین فرصت نیمسال تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود شروع خواهد شد که قطعا دیرتر از آخر مهر نخواهد بود.

غلامی افزود: با توجه به اینکه اواخر ترم تحصیلی جاری هستیم و باقی مانده آن به صورت مجازی در حال برگزاری است، امسال ترم تابستانی نداشتیم. اگر هر دانشگاهی بخواهد ترم آینده خود را زودتر آغاز کند منعی برای آن وجود ندارد، اما قطعا باید تلاش کنیم دیرتر از ۱۶ شهریور دانشگاه‌ها بازگشایی نشود. برای دانشجویان فعلی سال تحصیلی به صورت مجازی و حضوری آغاز می‌شود و دانشگاه‌ها درباره نحوه برگزاری کلاس‌ها تصمیم گیری می‌کنند. باید ظرفیت خوابگاه‌ها از نظر تعداد دانشجو کاهش یابد و به حداقل یک سوم تقلیل یابد. هر دانشگاه باید وضعیت ظرفیت خوابگاه را اعلام و دانشجو باید نحوه آموزش ترکیبی را پیگیری کند.

برنامه عمومی نحوه فعالیت خوابگاه‌ها در ترم بعدی اعلام نخواهد شد

وی گفت: برای دانشگاه‌ها یک نسخه مشخص نمی‌پیچیم و برنامه عمومی برای نحوه فعالیت دانشگاه‌ها در ترم بعدی اعلام نخواهد شد؛ بلکه هر دانشگاه اختیار دارد بسته به وضعیت و امکانات دانشگاه، حضور دانشجویان در خوابگاه را مدیریت کند؛ دانشجویان باید اطلاعات درباره اینکه آموزش آن‌ها با چه ترکیبی شروع خواهد شد را از دانشگاه خود کسب کنند.

وضعیت آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی

وزیر علوم گفت: دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که مشغول رساله و یا پایان نامه خود هستند در حال حاضر در دانشگاه‌ها حضور دارند و کسانی که نیاز به آزمایشگاه و کارگاه دارند برنامه ریزی‌های لازم انجام شده است. امیدواریم در ترم بعدی دانشجویان ارشد و دکتری که واحد‌های درسی دارند در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

وزیر علوم همچنین در خصوص احتمال افزایش اجاره بهای خوابگاه و ژتون تغذیه گفت: در جلسه‌ای که به این منظور تشکیل خواهد شد حساسیت‌ها را درک کرده و آن‌ها بررسی خواهیم کرد. در عین حال که عموما صندوق رفاه حداقل هزینه‌ها را پیشنهاد می‌کند و در این زمینه مراقب دانشجویان است.

رویکرد ترم آینده، استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت خوابگاه‌ها است

همچنین مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم هم در حاشیه این نشست، گفت: محور اصلی برنامه ریزی وزارت علوم برای سال تحصیلی آینده، تاکید رییس جمهوری مبنی بر برقراری کلاس و خوابگاه خلوت است و طرح اصلی وزارت علوم حضور نداشتن همه دانشجویان در محیط خوابگاه و دانشگاه است و حضور دانشجویان در دانشگاه برای تکمیل آموزش‌های مجازی است.

وی گفت: در ترم بعد، رویکرد استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت خوابگاه‌ها در دستور کار است و مقرر شد دانشجویان از ۱۵ شهریور به صورت چرخشی از خوابگاه‌ها استفاده کنند و دانشجویانی که واحد‌های عملی دارند یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پایان نامه دارند، برای حضور در دانشگاه و خوابگاه در اولویت هستند. فقط یک طبقه از تخت‌های دو طبقه قابل استفاده است.

معاون وزیر علوم گفت: دانشجویان کارشناسی با تشخیص دانشگاه و برای گذراندن واحد‌های عملی می‌توانند در دانشگاه حاضر شوند.

معاون وزیر علوم افزود: در ترم آینده غذا به صورت بسته بندی و بیرون بر و در صورت نیاز با رعایت فاصله گذاری در رستوران سرو می‌شود؛ اما درباره نرخ ژتون غذا هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۷°