۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:23 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۸۸۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
معاون فنی گمرک گفت: حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی موجود در بنادر داریم که حدود ۵۰ درصد آن ذرت است که در بندر امام خمینی موجود است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مهرداد جمال ارونقی در برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر افزود: ۵۰ درصد مابقی مربوط به ۲۵ گروه کالا است که در سایر بنادر مهم کشور وجود دارد.

معاون فنی گمرک گفت: در بحث کالای غیر اساسی ۳.۵ میلیون تن در بنادر مهم کشور کالای غیر اساسی غیر کانتینری داریم که باید تشریفات گمرکی آن‌ها طبق روال قانونی انجام شود و گمرک هیچ حساسیتی برای ترخیص آن‌ها ندارد.

او موجودی کالا‌های کانتینری را ۹۲ هزار کانتینر اعلام کرد و گفت: این‌ها کالا‌هایی هستند که در رویه صادرات، واردات و ترانزیت لحاظ شده اند و طبیعتا تعداد کانتینر‌های موجود از نظر TU کانتینرهای پر وارداتی ما زیر ۵۰ هزار TU خواهد بود و از نظر باکس، حدود ۲۸ یا ۲۹ هزار باکس کالای موجود ما در بنادر خواهد بود و باید توجه کرد که 92 هزار فقط  کانتینرهای وارداتی ما نیستند که آمده اند و رسوب پیدا کرده اند.

معاون فنی گمرک با اشاره به علل و مقاطع چهارگانه رسوب کالا‌ها در گمرکات گفت: برخی از دلایل رسوب کالاها مربوط به قبل از اظهار کالا به گمرک است که در این مورد گمرکات طبق قانون وظیفه‌ای ندارد، عللی هم بعد از اظهار کالاست و برخی مشکلات هم بعد از صدور پروانه ژیش می آید و عللی هم بعد از ترخیص کالا وجود دارد.
او در توضیح مقطع پیش از اظهار کالا و ثبت سفارش نشدن کالا یا منقضی شدن تاریخ ثبت سفارش گفت:
مهرداد جمال ارونقی همچنین در خصوص ترخیص درصدی کالا‌ها و مشکل اخذ مجوزها ظرف 7 روز گفت:

او درخصوص راهکار‌های اندیشیده شده برای ترخیص کالا‌هایی که اظهار شده، اما صاحب کالا تمکن مالی برای ترخیص آن ندارد نیز گفت:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°