همتی: شوک بازار ارز موقتی و گذراست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:29 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۶۸۹۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اتفاقات اواخر سال گذشته و اوایل امسال به خاطر شیوع کرونا، موجب شوک به بازار شد که البته موقتی و گذراست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای عبدالناصر همتی با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره نوسانات بازار ارز در چند ماه اخیر افزود: سیاست‌های پولی به نحوی برنامه ریزی شده است که نقدینگی را کنترل کنیم و هدف گذاری تورمی برای یکسال آینده را ۲۲ درصد اعلام کردیم.

وی گفت: در سال گذشته رشد نقدینگی ۳۱ درصدی داشتیم که با مقایسه میانگین بلندمدت ۶ دهم درصد اضافه شده است که این مقدار نمی‌تواند این التهاب را در بازار ارز ایجاد کند.

آقای همتی افزود: اتفاقاتی که در اواخر سال گذشته و اوایل امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا در کشور روی داد موجب شوک در بازار شد که این شوک طبیعی و گذراست.

وی گفت: از نظر ارزش، بسیاری از محصولات و فرآورده‌ها و نفت، پتروشیمی و کالا‌هایی که صادر می‌کردیم دچار کاهش شدند و بعد از بازگشایی مرز‌ها یک ناترازی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد.

آقای همتی افزود: شوک‌های روانی بعد از قطعنامه‌ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی به ناحق علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد به یک جو روانی در بازار ارز کمک کرد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: قیمت ارز در سامانه نیما ملاک است که تجارت کشور را تأمین می‌کنیم و قیمت امروز آن زیر ۱۶ هزار تومان مبادله می‌شود که نزدیک به ۱۲۰ میلیون دلار امروز عرضه انجام شد و در روز گذشته بالاتر از این میزان عرضه اتفاق افتاد و میانگین یک ماه "درهم " حدود ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و دلار زیر ۱۶ هزار تومان است.

وی افزود: بانک مرکزی تلاش خواهد کرد که بازار ارز را کنترل کند که تا حدودی اتفاق افتاده است و در روز‌های آینده تلاش می‌کنیم تعادل بین عرضه و تقاضا را در سامانه نیما به اقتصاد برگردانیم.

آقای همتی درباره نقش صادرات غیر نفتی گفت: ایفای تعهدات صادر کنندگان بسیار مهم است و در سال گذشته حدود ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم که بخشی از آن از طریق بانک مرکزی و درآمد‌های نفتی تأمین شد، ولی بخش عمده آن از صادرات غیرنفتی باید تأمین شود و صادر کنندگان غیر نفتی باید به تعهدات خودشان عمل کنند.

وی افزود: در سال گذشته حدود ۷۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم که از این میزان حدود ۴۵ میلیارد دلار به کشور برگشت و حدود ۲۷ میلیارد دلار هنوز بازنگشته است و ما تا پایان تیرماه فرصت دادیم که در این مدت صادر کنندگان برای برگرداندن ارز، شتاب بیشتری داشته باشند.

رئیس کل بانک مرکزی از شخصیت‌های حقوقی یا حقیقی که ۴۵ میلیارد دلار را وارد کشور کردند تشکر و از افرادی که به هر دلیل نتوانستند باقیمانده ارز صادراتی را وارد کنند خواست سریع‌تر ارز صادراتی را بازگردانند و به وظیفه ملی خود عمل کنند.

وی درباره اعلام اسامی بدعهدان ارزی نیز گفت: وزارت صمت دیروز اعلام کرد کسانی که ارز صادراتی را وارد نکردند دیگر کارت بازرگانی به آنان تعلق نخواهد گرفت و با ابزار شورای هماهنگی اقتصادی این اسامی را ارجاع به قوه قضاییه خواهیم داد که بخشی از آن را در سال گذشته ارجاع دادیم و مابقی اسامی را اعلام خواهیم کرد.

وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال بخش اعظم این ارز وارد کشور شد.

آقای همتی درباره دخالت بانک مرکزی در بازار ارز گفت: دخالت در بازار ارز دو نوع است یکی اینکه بانک مرکزی ارزپاشی در بازار کند که اگر ضروری نباشد انجام نمی‌دهیم و دوم اینکه ما دخالت را برای تأمین منابع برای واردات می‌دانیم.

وی افزود: ما ذخایر خودمان را حفظ می‌کنیم و ثبات بازار و تأمین کالا با قیمت مناسب برای ما بسیار مهم است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تأمین کالا‌های اساسی در کشور گفت: اولویت اول تأمین کالا‌های اساسی و داروی مردم و اولویت دوم تأمین مواد اولیه و قطعات کارخانجات و اولویت سوم کالا‌های ضروری که مردم به آن نیاز دارند وظیفه مهم بانک مرکزی است که ما حدود ۱۵ میلیارد دلار کالای اساسی و دارو برای مردم باید تهیه کنیم که از هر طریقی این کار را انجام خواهیم داد که این تعهد ما در برابر مردم است.

وی گفت: برای بانک مرکزی، مهم کنترل تورم است و بانک مرکزی با برنامه پیش می‌رود و سیاست‌های پولی را انجام خواهد داد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۵°