کمیسیون امنیت ملّی و رد قطعنامه شورای حکام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:16 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۶۹۴۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳
کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رد قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران در بیانیه ای اعلام کرد: پاسخ مثبت به این قطعنامه رویه غلطی را بنیان گذاری می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، امروز (سه‌شنبه) در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه سیاسی و غیرحرفه‌ای خود علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در روز ۳۰ خردادماه (۱۹ژوئن ۲۰۲۰)، که فاقد وجاهت حقوقی و فنی است، مرتکب اشتباهی فاحش شد.

این بیانیه تاکید کرد: قطعنامه GOV/۲۰۲۰/۳۴ آژانس که پیش‌نویس آن از سوی سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان ارائه شد، در حالی درخواست دسترسی به اماکن ایرانی را مطرح کرده است که کشور ما در سال‌های اخیر مقصد بیشترین و شفاف‌ترین بازرسی‌های آژانس بوده و در بین کشور‌های دنیا بیشترین همکاری را با این نهاد بین‌المللی داشته است. اما در مقابل، آژانس تحت فشار‌های سیاسی و غیرکارشناسی آمریکا و متحدانش، مبادرت به صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران کرده است.

کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رد قطعنامه شورای حکام آژانس تصریح کرد: طبق مقررات، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجاز نیست داده‌های سرویس‌های جاسوسی، علی‌الخصوص آنچه بر مبنای ادعا‌های واهی رژیم نامشروع صهیونیستی باشد، را پایه درخواست‌های خود برای دسترسی قرار دهد. جهانیان بدانند که در صورتی که ایران به درخواست دسترسی بر مبنای این اطلاعات پاسخ مثبت دهد رویه غلطی علیه همه کشور‌ها بنیان گذاشته خواهد شد.

این بیانیه خاطرنشان کرد: سه کشور اروپایی با پیشبرد خواسته‌های آمریکا در پیشنهاد و تصویب قطعنامه اخیر نشان دادند که در کینه‌ورزی با ایران، دست کمی از آمریکا ندارند و این در حافظه تاریخی ملت ایران خواهد ماند.

کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در ماده ۶ از «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب سال۱۳۹۴، همکاری دولت ایران با آژانس را منوط به رعایت مصالح ملی کرده است، گفت: اکنون با توجه به قطعنامه مغرضانه شورای حکام، کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در راستای صیانت از حقوق مسلم ملت ایران طرح «الزام دولت جمهوری اسلامی ایران به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاق» را تهیه و برای تصویب به صحن علنی مجلس ارائه می‌کند.

این بیانیه تاکید کرد: بار‌ها اعلام شده است که طبق فتوای رهبر معظم انقلاب، سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد؛ در عین حال ملت ایران به نهاد‌های بین‌المللی اجازه نخواهد داد که تحت فشار آمریکا و متحدانش و به بهانه‌های واهی، حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران را نقض کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۴°