آزمایش موفقیت‌آمیز داروی جدید سرطان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۷۹۶۹۸۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
داروی جدیدی آزمایش شده که اجازه نمی‌دهد سلول‌های سرطانی خود را ترمیم کنند. این دارو بخشی از روش «درمان کاملا دقیق» است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از بی بی سی، محققان انگلیسی با آزمایش یک داروی سرطان متوجه قابلیت آن برای متوقف کردن فرایند ترمیم سلول‌های سرطانی شده‌اند.

۴۰ بیمار در آزمایش بالینی دارو شرکت کردند که بیش از نصف آن‌ها داروی «برزوسرتیب» (berzosertib) را دریافت کردند.

آزمایش بالینی این دارو توسط انستیتو تحقیقات سرطان و رویال مارسدن ان اچ اس تراست انجام شد و نشان داد حتی مصرف داروی همزمان با انجام شیمی درمانی نیز تاثیرگذار است.

این نخستین دارو از یک خانواده جدید است که آزمایش‌ها نشان می‌دهد فعالیت پروتئین دخیل در ترمیم دی ان‌ای را متوقف می‌کند. متوقف شدن فعالیت این پروتئین سبب می‌شود سرطان نتواند خسارت وارد شده به سلول‌های خود را ترمیم کند.

داروی مذکور بخشی از یک روش درمانی جدید به «درمان کاملاً دقیق» (precision medicine) است که ژن یا تغییرات ژنتیکی خاصی را هدف می‌گیرد.

در آزمایش بالینی بیمارانی شرکت داده شدند که تومور‌های سرطانی پیشرفته داشتند و هیچ داروی دیگری برای آن‌ها کارآمد نبود. این نخستین مرحله آزمایش بالینی دارو است که برای بررسی ایمنی یک دارو انجام می‌شود.

اما انستیتو تحقیقات سرطان اعلام کرده نشانه‌هایی از قابلیت «برزوسرتیب» برای متوقف کردن رشد تومور‌های سرطانی مشاهده کرده است.

کریس لورد پروفسور ژنومیک سرطان در این انستیتو و یکی از مولفان تحقیق می‌گوید: این نشانه‌های اولیه بسیار نوید بخش هستند. البته مشاهده چنین واکنشی در مرحله اول آزمایش بالینی عجیب است.

البته برای بررسی تاثیرگذاری دارو باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود. این تحقیق روی گروه کوچکی از بیماران انجام شد و بنابراین هنوز زود است که «برزوسرتیب» را یک داروی تاثیرگذار در حوزه درمان سرطان به حساب بیاوریم. با این وجود تاثیرگذاری عجیب آن به خصوص در کنار شیمی درمانی، محققان را نسبت به آینده تحقیقات آتی خوش بین کرده است.
برچسب ها: محققان ، دارو ، سرطان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۵۹°    ۷.۹۹°