توصیه هایی برای خرید لوازم خانگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:13 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۶۹۹۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توصیه کرد: خریداران لوازم خانگی هنگام خرید، حتما کد رهگیری ۱۳ رقمی روی بسته بندی کالا را بررسی کنند. کالایی که شناسه رهگیری ندارد، حتما قاچاق است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمیدرضا دهقانی‌نیا در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه در حوزه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی گلوگاهی به نام "خدمات پس از فروش" وجود دارد، گفت: سامانه شناسه کالا به همراه سامانه گارانتی ذیل سامانه جامع تجارت برای درج شناسه رهگیری، گلوگاه را مدیریت می‌کنند.

اوادامه داد: ۹۶۰ هزار کد هگیری تاکنون برای لوازم خانگی صادر شده و به مرحله ایی رسیده ایم که برای ادامه مراحل بعدی می‌توانیم اقدام کنیم.
 
او افزود: تولیدکنندگان و مصرف کنندگان حدود ۸۰ درصد شناسه کالا و شناسه رهگیری را ثبت کرده اند و این روند فزاینده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توصیه کرد: خریداران لوازم خانگی هنگام خرید، حتما کد رهگیری ۱۳ رقمی روی بسته بندی کالا را بررسی کنند.

او گفت: با اجرای این طرح ابزار تشخیص برای مردم و بازرسان ایجاد شده و کالایی که شناسه رهگیری ندارد، خدمات پس از فروش به آن تعلق نمی‌گیرد و کالای قاچاق محسوب می‌شود.

حمید محله‌ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت در ادامه گفتگو درباره تعیین مهلت زمانی برای همه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی برای درج شناسه بر کالا گفت: در این طرح، کل زنجیره تامین قابل رصد می شود و با توجه به کافی بودن میزان تولیدات لوازم خانگی در کشور، امیدواریم این امر به زودی محقق شود.

او افزود: از شنبه گام نهایی را در این باره برمی داریم و با این اقدام، ابتدای زنجیره تامین مواد اولیه کالا و انتهای آن را که به تولید کالا منجر می شود، به هم متصل کرده ایم.


بخشعلی عربلویی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی نیز در ادامه الزام درج کد رهگیری روی لوازم خانگی را در جلوگیری از قاچاق کالا‌ها موثر دانست و گفت: اگر این طرح شفافیت داشته باشد و به طور صحیح اجرا شود تاثیر خوبی بر بازار و کاهش میزان قاچاق خواهد داشت. 
 
او ادامه داد: در حال حاضر لوازم خانگی قاچاق به وفور در بازار وجود دارد و متاسفانه در زمینه مبارزه با این پدیده اقدام مهمی صورت نگرفته است.

عربلویی تصریح کرد: برخی تولیدکنندگان اقدام به شناسه دار کردن کالا‌های خود کرده اند و ما پیگیر هستیم تا تمامی تولیدکنندگان و فروشندگان این کار را انجام دهند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی بیان کرد: شناسه دار کردن کالا‌ها برای واحد‌های تولیدی بزرگ آسان‌تر است، اما در واحد‌های کوچک به دلیل اینکه تیم اداری ضعیفی دارند این روند سخت‌تر انجام می‌شود.

گردان، مدیرکل دفتر لوازم‌خانگی وزارت صمت در ادامه برنامه تلفنی اعلام کرد: با توجه به توانمندی تولید داخلی در زمینه لوازم خانگی، از خرداد ۱۳۹۷ ورود نوع خارجی این کالاها به کشور ممنوع شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۵°