هشدار عفو بین‌الملل درباره خشونت پلیس در اروپا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۶۹۹۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که پلیس اجرای تدابیر قرنطینه کرونایی در ۱۲ کشور اروپایی، اقلیت‌های نژادی و گروه‌های حاشیه‌نشین را به‌طور نامتناسبی هدف خشوت و سواستفاده از قدرت قرار داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا یه نقل از پایگاه خبری عفو بین الملل، این سازمان با استناد به اسناد و مدارکی از اتحادیه اروپا و کشور‌های همسایه، تاکید کرد که اعمال پلیس، مناطق فقیرتر و افرادی را که سهم بیشتری از اقلیت‌های نژادی دارند بیش از سایرین هدف قرار می‌دهد.

طبق گزارش عفو بین الملل، به عنوان نمونه، در منطقه «سن سن دونی» که فقیرترین منطقه در فرانسه است و اکثریت ساکنان آن را سیاهپوستان یا افرادی با اصالت آفریقای شمالی تشکیل می‌دهند، تعداد جرایم نقض قرنطینه سه برابر بیش از مناطق دیگر این کشور بوده است، حتی با وجودی که مقام‌های محلی رعایت تمهیدات قرنطینه‌ای در این منطقه را مشابه مناطق دیگر اعلام کرده اند.

در این میان، بین ماه‌های مارس تا آوریل (اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹) در انگلیس عملیات تجسس پلیس لندن ۲۲ درصد افزایش یافته که سهم سیاهپوستان به میزان یک سوم افزایش داشته است.

عفو بین الملل در گزارش خود عنوان کرد ویدئو‌های پخش شده از اسپانیا و فرانسه نیز افسران پلیس را در حال کتک زدن مردمی با نسب آفریقای شمالی نشان می‌دهد.

دو افسر پلیس در فرانسه پس از آنکه مشخص شد فردی را کتک زده و به وی توهین کرده اند، تعلیق شدند.

«مارکو پرولینی» محقق سازمان عفو بین الملل گفت: خشونت پلیس و نگرانی درمورد نژادپرستی بنیادی، مساله جدیدی نیست، اما کووید – ۱۹ و اجرای تمهیدات قرنطینه ای، متداول بودن آن را به نمایش گذاشته است.

براساس این گزارش، اقدام‌های اجباری علیه اقلیت روما و گروه‌های دیگر نیز مشکل ساز شده است. در جریان قرنطینه کرونا در بلغارستان، ارتباط بیش از ۵۰ هزار اقلیت روما از دیگر بخش‌های این کشور قطع شد و این افراد با کمبود شدید مواد غذایی مواجه شدند.

همچنین در صربستان، قبرس، آلمان، فرانسه و یونان گزارش‌هایی از رفتار متفاوت و غیرمنصفانه با پناهجویان منتشر شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °