برنامه ریزی برای ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:28 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۰۱۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
سرپرست وزارت صمت از برنامه ریزی برای صادرات ۴۱ میلیارد دلاری تا پایان سال خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مدرس خیابانی، امروز روز پنجشنبه در بازدید سرزده از یکی از واحد‌های تولیدی و صنعتی در منطقه کمالشهر کرج با بیان اینکه هم اکنون ۸۰ درصد مرز‌های تجاری کشورمان باز شده، افزود: با شیوع بیماری کرونا تمام مرز‌ها مسدود شد که از حدود یک ماه پیش پایانه‌های مرزی یکی پس از دیگری باز شده و تجارت هم به حالت عادی برگشته است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شکاف عمیقی بین صادرات ۲ ماهه اول سال جاری وجود داشت که این شکاف در خرداد ماه کاهش یافت و در حال جبران عقب افتادگی ناشی از کرونا هستیم.

وی با اشاره به قابلیت رفع مشکلات در حوزه اجتماعی از محل افزایش تولید، افزود: برای اینکه بتوانیم تحقق جهش تولید را در سال ۹۹ داشته باشیم و به آن برسیم، تامین مواد اولیه کارخانه‌ها مهم است.

مدرس خیابانی ادامه داد: کارخانه‌ها به دلیل محدودیت‌های حوزه ارزی با مشکل تامین مواد اولیه روبرو هستند که وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش می‌کند تا بتواند از منابع دیگر مانند منبع ارز حاصل از صادرات مواد اولیه را تامین کند.

وی به موضوع صادرات نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل مزیت صادرات و نرخ ارزآوری آن درکشور، برای تمام واحد‌های تولیدی مسیر صادرات باز شده است ضمن آنکه در این مسیر افزون بر ارزآوری می‌توان به تامین مواد اولیه و خرید تجهیزات کارخانه‌ها همت گماشت.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع ساخت و تولید داخل نیز اشاره کرد و افزود: بخشی از تولید ما از لحاظ مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات صنعتی دارای وابستگی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام تلاش خود را می‌کند که از ظرفیت تولید داخلی برای رفع این وابستگی استفاده شود.

مدرس خیابانی گفت: در این زمینه نشست‌های مختلفی با نهاد‌های پیشرو و صنایع دفاعی برگزار شده، زیرا کشور ما در حوزه صنایع نظامی و دفاعی استقلال صنعت دارد.

وی به میزان حمایت از ساخت داخل اشاره کرد و گفت: برای حمایت از تولید داخلی حدود ۳.۲ میلیارد دلار هدفگذاری کرده ایم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در بخش تامین مواد اولیه، صادرات و ساخت محصولات داخلی در بخش خودرو، صنایع فولادی، غذایی، لوازم خانگی و صنایع ماشین سازی برنامه‌های ویژ‌ای در دست اقدام داریم.

وی بیان داشت: بخش عمده‌ای از ارقام تولیدی صنعتی کشور با وجود محدودیت‌ها در سه ماهه اخیر روند افزایشی داشته است که به عنوان مثال در بخش خودروسازی ۲۷ درصد و لوازم خانگی بین ۵۰ تا ۱۵۰ درصد رشد تولید داشته ایم.

همچنین کشور در زمینه تولید مواد شیمیایی و پتروشیمی افزایش تولید داشته است.

مدرس خیابانی پس از بازدید سرزده از کارخانه مواد غذایی دلپذیر به سمت استان قزوین حرکت کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۳°