روحانی: بدون کمک خارجی ها، موفق شدیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:09 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۰۲۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
رئیس جمهور راه اندازی طرح های تولید لوله، ورق و پمپ های ویژه صنعت نفت در ایران، بدون کمک خارجی ها را مایه فخر کشور توصیف کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت در استان‌های آذربایجان غربی، مرکزی و هرمزگان گفت: امروز از پنج‌شنبه‌های بسیار خوشحال کننده برای مردم ایران و برای خود من بود. باور کنید از دولت یازدهم که به فکر این طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم با توجه به اینکه از لحاظ امنیت ملی بسیار برای ما مهم است، همیشه این دغدغه را داشتم که این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد.

وی ادامه داد: دلیل آن این بود که آقای زنگنه اشاره کرد که قرار بود کارخانه لوله‌سازی برای نفت ترش و گاز ترش به وسیله یک شرکت خارجی در ایران تاسیسات آن ایجاد شود و تولید کنیم که به خاطر تحریم سال ۹۷ این طرح متوقف شد. هنگامی که طرح متوقف شد، دچار تردید شدیم که آییا می‌توانیم این کار را با صنعت داخلی می‌توانیم انجام دهیم یا نه؟

ریس جمهوری گفت: امروز اولین تبریک به مردم ایران این است که طرح ورق این لوله و خود این لوله توسط شرکت‌های ایرانی به اتمام رسیده است که برای ما بسیار مهم است. همه آن شرکت‌های خارجی که در این زمینه می‌خواستند ما را یاری کنند و متوقف کردند و تحریم کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها امروز به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.
 
روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت نفت با اشاره به توان متخصصان داخلی در اجرای طرح‌های بزرگ این وزارتخانه، افتتاح این طرح‌ها را از نظر امنیت ملی و اقتدار کشور بسیار حائز اهمیت دانست.

رییس جمهور با اشاره به دغدغه خود برای اجرا و بهره برداری از طرح لوله گذاری جاسک گفت: ما قرار بود یک کارخانه لوله سازی برای نفت و گاز تُرش به وسیله یک شرکت خارجی در ایران ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه به خاطر تحریم‌ها اجرای این طرح در سال ۹۷ متوقف شد خاطرنشان کرد: خوشبختانه طرح ورق و لوله با تلاش شرکت‌های ایرانی به اتمام رسیده و این برای ما بسیار مهم است.
رییس جمهور گفت: تمام شرکت‌های خارجی که در این زمینه می‌خواستند ما را یاری کنند کار خود را متوقف کردند و همه تحریم کنندگان یعنی آمریکاییان و صهیونیست‌ها امروز به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در مسیر جهش تولید و فناوری باشند.

وی اضافه کرد: فولاد مبارکه، شرکت اوپسین و بخش لوله سازی با هم توانستند لوله‌های مورد نیاز مارا تولید کنند و تحویل دهند.
آقای روحانی افزود: از هزار کیلومتر لوله مورد نیاز، ۴۴۰ کیلومتر آن آماده شده و به تدریج تحویل می‌شود و لوله گذاری شروع شده است همچنین ۸ ایستگاه پمپاژ داریم که این پمپ‌ها نیز در ایران به همت صنعت داخلی ساخته می‌شود.

رییس جمهور گفت: تمام بخش‌های این طرح عظیم را که باید به دست خارجی‌ها ایجاد می‌کردیم و پیش از این چنین فکری در ذهن می‌آمد به برکت تحریم با تلاش نیرو‌های داخلی انجام شد.
آقای روحانی ادامه داد: تحریم علاوه بر مشکلاتی که برای کشور ما دارد نقاط فرصتی هم در بعضی زمینه‌ها برای ما ایجاد و ما را وادار کرد این طرح عظیم را به دست نیرو‌های خودمان به ثمر برسانیم و نهایی کنیم.

رییس جمهور همچنین با اشاره به راهبردی بودن این طرح تصریح کرد: بسیاری از کشور‌های منطقه برای صادرات نفت توانستند راه دومی برای خود ایجاد کنند تا در شرایط خطر برای تنگه هرمز، قادر به صادرات نفت خود باشند.
 
وی افزود: تنها کشوری که در صورت بسته شدن تنگه هرمز صادرات نفت آن کلا قطع می‌شد جمهوری اسلامی ایران بود یعنی شعاری که ما می‌دادیم ما در کنار تنگه هرمز هستیم و آبراه در اختیار ماست این حرف کاملا درست بود، اما برای روز مبادا مشکل عظیمی برای خودمان به وجود می‌آمد و ما از این مشکل عبور کردیم.
رئیس جمهور گفت: ۱۷ طرح مهم پتروشیمی را تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد که امروز نخستین طرح از این طرح‌ها افتتاح شد.
 
آقای روحانی در ادامه سخنان خود افزود: در دولت یازدهم طرح لوله گذاری گوره - جاسک را خدمت مقام معظم رهبری توضیح دادم و ایشان فرمودند استراتژیک‌ترین طرح دولت شما این طرح است، این طرح مهمترین طرح نه تنها از لحاظ اقتصادی بلکه از لحاظ امنیت ملی و امنیت اقتصادی و امنیت انرژی است.

رئیس جمهور گفت: بنابراین مشتریان ما را می‌تواند کاملا به ما مطمئن کند و کسی که از ما نفت می‌خرد باید مطمئن باشد که در هر شرایطی می‌تواند نفت ما را برداشت کند.
 
آقای روحانی افزود: امروز روز اعتماد خریداران ما و روز بسیار مهمی در تاریخ انرژی کشورماست و این که جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم و فشار امروز قادر است از استان بوشهر و منطقه گوره تا استان هرمزگان و جاسک هزار کیلومتر این طرح را ادامه دهد کار بسیار مهمی است که ما امروز انجام می‌دهیم و این نشان توانمندی ملت ایران و محققین و صنعتگران ما و بخش انرژی ماست که این کار عظیم و بزرگ را انجام داده است.

وی گفت: سواحل مکران برای ما مهم است و جزء توصیه‌های مقام معظم رهبری از روز‌های اولیه دولت یازدهم بود و ایشان برای این که ما سواحل مکران را آباد کنیم توصیه‌هایی داشتند و این ساحل بسیار ارزشمندی هست از بندرعباس تا چابهار را محاسبه کنیم ساحل بسیار مهمی است که از آن کمتر استفاده شده است.
آقای روحانی اضافه کرد: من در اولین سفری که در دولت یازدهم به بندرعباس و استان هرمزگان رفتم سفری به جاسک داشتم و در آن جا در جمع مردم جاسک سخنرانی کردم و به آن‌ها گفتم که جاسک آینده بسیار درخشانی خواهد داشت وبه یک پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل خواهد شد و شما امروز می‌بینید.

رئیس جمهور افزود: در طرح قبلی هم که افتتاح شد گروه باختر گفتند که ما طرح‌هایی داریم برای سواحل مکران و جاسک بنابراین آبادانی سواحل مکران برای ما بسیار مهم است.
وی گفت: شما اکنون در نقشه ایران دو تا خط می‌بینید یک خط از جنوب تا تقریبا شمالی‌ترین نقطه ایران که این خط لوله گاز است و از این به بعد نیز یک خط دیگر می‌بینید در جنوب ایران از بوشهر تا جاسک و این خط هزار کیلومتری نفت است که میعانات نیز می‌تواند در صورت لزوم جایگزین شود بنابراین این دو تا خط بسیار مهم است.

رئیس جمهور افزود: این خط غرب آباد و پتروشیمی هایش افتتاح می‌شود و طبق قولی که وزیر نفت امروز اعلام کرد ۱۷ طرح مهم را تا پایان سال در پتروشیمی انشاء الله به افتتاح خواهیم رساند که امروز اولین آن را افتتاح کردیم و با پایان این ۱۷ طرح تا پایان سال توان تولید پتروشیمی ما به دو برابر از لحاظ ارزشی افزایش پیدا می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°