اجرای طرح حمایت از مستاجران تا دو هفته دیگر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:40 - دوشنبه 30 فروردين 1400
کد خبر : ۷۹۷۰۳۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه گفت: با ارائه طرحی برای حمایت از مستاجران به هیئت وزیران، تا دو هفته آینده این طرح مصوب و اجرایی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

پروانه اصلانی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی اجتماعی شبکه خبر با بیان غیرمتعارف بودن تفاوت قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران، افزود: زمانی که در یک منطقه از تهران رشد قیمت مسکن کمتر از دیگر نقاط است سیل خرید و فروش به آن منطقه سرازیر می شود و با ازدیاد معاملات در آن منطقه متوسط قیمت تغییر پیدا می کند.

وی گفت: کلیه اتفاقات بازار مسکن ناشی ار انتظارات تورمی متاثر از افزایش قیمت ارز و بازارهای داخلی است که آثار تخریبی آن در جامعه و بازار مسکن مشاهده می شود.

افزایش قیمت خانه

اصلانی با بیان اینکه قیمت های درج شده در سایت های اینترنتی قیمت های واقعی معامله شده نیست، گفت: قبلا در سامانه اطلاعات املاک ایران، اطلاعات املاک معامله شده املاک ثبت می شد. این سامانه مدتی راکد بود اما ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده این سامانه مجدد راه اندازی خواهد شد و هر فردی که در تهران قصد خرید خانه دارد با مراجعه به این سایت، قیمت های واقعی معامله شده را در هر منطقه و هر کوچه مشاهده کند و بتواند تصمیم منطقی تری بگیرد.

او با اشاره به نوسانات قیمت در بازار اجاره و افزایش نرخ های اجاره در چند هفته اخیر گفت: این تغییرات باعث شده مردم در پرداخت و تمدید اجاره ناتوان باشند و ناچار به تغییر مکان زندگی خود باشند.

وی گفت: با بررسی اقدامات  35 کشور جهان در دوران کرونا به این نتیجه رسیدیم که تقریبا همه ی این کشورها در شرایط خاص کرونایی مقررات کوتاه مدت مثل ممنوعیت جابجایی را اجرا کردند. در برخی از این کشورها، نرخ های افزایش اجاره مسکن متناسب با نرخ ترم اعلام شده است. ما هم طرحی را در هیئت دولت مطرح کردیم که مراحل نهایی آن در هیئت وزیران در حال طی شدن است و انشاء الله تا دو هفته آینده مصوب و اجرایی خواهد شد.

 
مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه گفت: برای کمک به اجاره نشینان در تامین ودیعه اجاره مسکن اولویت با خانواده هایی است که واقعا نیازمند این تسهیلات هستند. این تسهیلات هم در مدل های مختلف با نرخ سودهای متفاوت در نظر گرفته شده است که در اسرع وقت اطلاع رسانی خواهد شد.
 
وی در ادامه درباره تسهیلات دولت برای موجران و کسانیکه امکانات لازم برای ساخت مسکن های ارزان قیمت را دارند گفت:

دکتر روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن مهمان حضوری برنامه با اشاره به وجود سه مرجع رسمی مانند بانک مرکزی، دفتر اقتصاد مسکن و اتحادیه معاملات املاک که ماهانه اطلاعات معاملات را منتشر می کنند، افزود: وجود این بانک های اطلاعاتی و انتشار اطلاعات آنها، خریداران را برای تصمیم گیری صحیح و منطقی کمک می کند.

وی گفت: افرادی با ایجاد جوهای ناخواسته، مردم را به سمت معامله با قیمت های کاذب سوق می دهند.

افزایش قیمت خانه

این کارشناس مسکن گفت: در دراز مدت تنها کاری که می تواند به بازار مسکن کمک کند ساخت مسکن اجاره به شرط تملیکِ دارای معافیت های مالیاتی قابل توجه و تخفیفات در بخش های مختلف و ارائه آن به متقاضیان است.

دکتر روانشاد با بیان اینکه در 20 سال گذشته دولت ها خیلی به این موضوع توجه نکرده اند گفت: در این برهه که مشکل مسکن مجددا مطرح شده بهتر است روی این موضوع بیشتر تمرکز شود.

او راه حل ها و اولویت های اصلی برای برون رفت از معضل کنونی در بحث مسکن را اینگونه بر شمرد:

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۹°