نگرانی ها از اقدامات هسته ای آمریکا و فرانسه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:54 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۰۳۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، طی سخنانی، نسبت به اقدامات اخیر آمریکا و فرانسه در نقض معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای عمیقا ابراز نگرانی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«کاظم غریب آبادی» امروز (پنجشنبه) در پنجاه و چهارمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای در وین، ضمن تایید مجدد موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد لزوم حذف کامل سلاح‌های هسته ای، گفت: متأسفانه، بیش از دو دهه پس از تصویب این معاهده، رسیدن به هدف اصلی آن که پایان دادن به توسعه و پیشرفت سلاح‌های هسته‌ای است، دست نیافتنی‌تر شده است.

وی با ابراز تأسف از اینکه اخیراً جامعه بین المللی شاهد رویکرد مخربی در مورد خلع سلاح هسته‌ای و معاهدات عدم اشاعه توسط برخی کشور‌های هسته‌ای بوده است، افزود: نوسازی و آزمایش سلاح‌های هسته‌ای، معاهده ان. پی. تی به عنوان سنگ بنای خلع سلاح هسته‌ای و رژیم عدم اشاعه و همچنین صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.

سفیر کشورمان در همین راستا تصریح کرد: پرتاب اخیر موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای قادر به حمل چندین کلاهک هسته‌ای (M ۵۱) از یک زیردریایی فرانسوی در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۰، با تعهدات بین المللی پاریس ناسازگار است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات آمریکا اظهار داشت: خروج یکجانبه و غیرقانونی از بسیاری از موافقت نامه‌های بین المللی از جمله معاهده آسمان‌های باز، پیمان موشک‌های هسته‌ای میان برد و برجام، به سیاستی رویه‌ای برای ایالات متحده تبدیل شده که نه تنها مغایر با چندجانبه گرایی بوده، بلکه صلح و امنیت بین المللی را نیز تضعیف می‌کند.

غریب‌آبادی در همین راستا، نگرانی عمیق خود را از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مقامات ارشد آمریکا در مورد احتمال انجام انفجار‌های آزمایش هسته‌ای گفتگو کرده، ابراز و تصریح کرد: انجام چنین آزمایشی موجب تضعیف خلع سلاح هسته‌ای و رژیم عدم اشاعه و در نتیجه، تضعیف صلح و امنیت بین المللی می‌شود.

وی همچنین از اینکه سنای آمریکا بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته‌ای را تصویب کرده، به شدت ابراز نگرانی کرد و از آمریکا و فرانسه خواست تا به تعهدات خود در حفاظت از اهداف و مقاصد معاهدات خلع سلاحی، احترام بگذارند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۳°