بازی زور آمریکا در شورای امنیت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:48 - سه‌شنبه 12 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۰۷۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل با موضوع بررسی قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی آغاز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور کشورمان پیشتر درباره تمدید این تحریم‌ها هشدار داده بود.
آقای محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه، مرداد پارسال درباره احتمال تمدید تحریم‌های ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل گفته بود: «نمی‌توانند اقدامی علیه ما در شورای امنیت انجام دهند، مگر اینکه بخواهند بازی زور انجام دهند که بازی زور با بازی قانون، دو بازی کاملا متفاوت است.»
برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزرات امورخارجه آمریکا گفته است: «ایالات متحده امریکا در پی آن است تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به طور نامحدود تمدید شود».
آمریکا درحالی که دیگر عضو برجام نیست، می‌خواهد از بند پنجم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت "که بعد از برجام به تصویب رسید"، استفاده کند. بند پنجم این قطعنامه می‌گوید: «ایران به مدت پنج سال از خرید و فروش تسلیحات منع شده است».
این مهلت پنج ساله، پاییز امسال به سرمی آید و باید تحریم‌های ایران لغو شود؛ اما آمریکا به دنبال بهانه‌ای برای تمدید این تحریم هاست و برای رسیدن به این هدف، قطعنامه‌ای نوشته و به شورای امنیت سازمان ملل برده است. براساس آنچه خبرگزاری رویترز به عنوان جزئیات متن پیش نویس قطعنامه منتشر کرده: «فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی توسط ایران ممنوع خواهد شد و کشور‌های دیگر نیز فقط در صورت تایید کمیته‌های کارشناسی شورای امنیت می‌توانند به ایران اسلحه و تجهیزات نظامی بفروشند.»
تصویب هر قطعنامه‌ای در شورای امنیت مستلزم ۹ رای موافق و در عین حال وتو نشدن آن از سوی آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس است. حالا روسیه و چین مخالفتشان را با این قطعنامه اعلام کرده اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°