افزایش ۴۷ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:15 - سه‌شنبه 12 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۰۸۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی گفت: قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به قیمت سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته و متوسط ۲۵ هزار ۲۳۵ ریال بابت خرید هر کیلو گندم پرداخت شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعادتی کیا در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با اعلام این مطلب افزود: قیمت خرید تضمینی گندم امسال ۲ هزار ۵۰۰ تومان تعیین شده که ما کیلویی ۲۳ تومان بیشتر از نرخ مصوب گندم را خریداری کرده ایم.

او گفت: تاکنون ۳ میلیون و ۹۱۱ هزار تن گندم به مبلغ ۹ هزار و ۷۰ میلیارد تومان خریداری کرده ایم که نسبت به همین مقطع زمانی در سال گذشته از نظر وزنی ۷ درصد بیشتر است و به لحاظ ارزشی ۵۷ درصد بیشتر و از نظر متوسط بها حدود ۴۶ درصد بیشتر.
سعادتی کیا با بیان این که گندم را بر اساس کیفیت ظاهری آن خریداری می‌کنیم گفت: گندم یک کیفیت ذاتی دارد از نظر میزان پروتئین و گلوکن و یک کیفیت ظاهری و از سال ۶۸ گندم بر اساس مشخصات ظاهری آن خریداری شده است.

سعادتی کیا با بیان این که قیمت را ما تعیین نمی‌کنیم بلکه ما فقط مجری هستیم گفت: میانگین زمان پرداخت به کشاورزان ۱۰ روز است که نسبت به سال گذشته که ۱۵ روز بود بهتر است و به رغم افزایش قیمت خرید، ۷۲ درصد بهای گندم خریداری شده پرداخت شده است.

او گفت: صادرات نداریم، اما واردات به دلیل بحث ذخایر استراتژیک داریم و برای ذخیره سازی مناسب سیلو‌های استاندارد و بلند داریم با ظرفیت ۲۰ میلیون تن که ۱۴ میلیون تن آن برای ذخیره سازی بلند مدت است.

سعادتی کیا درباره خرید توافقی نیز گفت: تاکنون ۱۳۷ هزار تن خرید توافقی داشته ایم که بخش خصوصی انجام داده و از این میزان حجم عمده آن (۸۸ هزار تن) گندم دروم بوده که مورد استفاده کارخانجات ماکارانی سازی است و به ازای هر کیلوگرم ۳ هزار و ۹۲ تومان خریداری شده.

ایمانی نایب رئیس بنیاد گندمکاران نیز با بیان این که امسال شرایط مان نسبت به سال‌های گذشته به دلیل بارندگی‌ها بهتر و مطلوب است گفت: قریب ۶ میلیون هکتار اراضی گندمکاری کشور است که پیش بینی می‌شود قریب ۱۴ میلیون تن برداشت داشته باشیم.

او از این که  گندم بر اساس کیفیت خریداری نمی‌شود انتقاد کرد و گفت: مشکل این است که گندم هر کیفیتی که داشته باشد قیمتش یکسان است، اما گندم را باید بر اساس کیفیت (ذاتی) آن و میزان پروتئین و گلوکن آن خرید.

ایمانی کیفیت گندم ایران را خوب ارزیابی کرد و درباره قیمت تضمینی گفت: قیمتی که دولت اعلام کرد مورد رضایت گندمکاران نیست، ۲ سال متوالی قیمت تضمینی تغییری نکرد و امسال یکباره ۴۷ درصد افزایش دادند، اما این میزان افزایش کفاف هزینه‌های کشاورز را در مراحل مختلف نمی‌کند.

او با انتقاد از تاخیر در پرداخت بهای گندم خریداری شده گفت: تاخیری که اتفاق می‌افتد هم به خرید تضمینی گندم آسیب می‌زند هم به کشاورز الان بیش از یک ماه است که مطالبات حدود ۴۰ درصد از گندمکاران پرداخت نشده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°