همتی: در کنترل نقدینگی و نرخ ارز، آگاهانه عمل می‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:38 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۰۹۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱
رئیس‌ کل بانک مرکزی در فضای مجازی نوشت: بانک مرکزی در هر دو مقوله کنترل نقدینگی و نرخ ارز، آگاهانه عمل می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در یادداشت فضای مجازی همتی آمده است: بانک مرکزی و سیاستگذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده است، البته این به معنی انجام ندادن بیان آنچه بانک مرکزی انجام می‌دهد، نیست و من همواره تلاش کرده ام تا صادقانه، سیاست‌ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات را کاهش دهم. این بخشی از وظیفه من است.

۱- درمقوله رشد نقدینگی، علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید، کانال انتقال سیاست پولی، حجم نقدینگی نیست، ولی در هر صورت بار دیگر یادآور می‌شوم که رشد نقدینگی از ابتدای امسال تا نیمه خرداد، در مجموع با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت، به ۶.۲ درصد رسیده است.
 
حتی اگر در بدبینانه‌ترین حالت همین روند را تا آخر سال داشته باشد(که بسیار بعید است)، نرخ رشد نقدینگی کمتر از رشد سال گذشته بوده و در راه همان هدف تورمی است.
 
بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دستاویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی شود.

۲- دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم. بدیهی است برای چنین دوره‌هایی که تکانه‌های کوتاه مدت را در اقتصاد تجربه می‌کنیم، هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خود را در بازار «نمی پاشد».
 
بانک مرکزی، قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می‌کند و روند سه روز اخیر نیز نشان داد که بازار سازی قدرتمند در بازار، از هرگونه بی ثباتی و تلاطم جلوگیری خواهد کرد.
 
خیرخواهان می‌دانند که ارز پاشی با مقابله با جریانات سفته بازی متفاوت است.
 
تکانه اخیر موقتی است و در حال گذار و بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی، حرکت بازار ارز را رصد کرده و همانند دو سال گذشته با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°