حداکثر افزایش اجاره بها، تعیین شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:19 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۱۵۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
رئیس جمهور گفت: افزایش اجاره بها نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد، در کلانشهر‌ها ۲۰ درصد و در بقیه جا‌ها ۱۵ درصد بیشتر نمی‌تواند، باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای روحانی در ادامه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا یکی از محور‌های جلسه امروز را کمک به مستأجر‌ها اعلام کرد و افزود: در روز‌های اخیر هم قیمت مسکن و هم نرخ اجاره بها افزایش یافته و این برای مردم طاقت فرسا شده است.

رئیس جمهور گفت: امروز از وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور خواستیم تا طرح‌هایی را بیاورند که مسئله مسکن حل شود و اگر لازم بود در این جلسه تصویب شود.

آقای روحانی افزود: زمین ارزان قیمت همراه با مصالح و تسهیلات باید در اختیار سازنده قرار بگیرد و تشریفات شهرداری باید به حداقل برسد و حتی الامکان غیرحضوری شود.

رئیس جمهور گفت: در یک مقطعی اعلام کردیم که به دلیل بسته بودن بنگاه‌ها اجاره بها دو ماه تمدید شود که اجرا شد.

آقای روحانی افزود: اجاره‌ها امروز مستأجران را خیلی تحت فشار قرار داد بنابر این هر جا که اجاره‌ای تاکنون منعقد نشده است و موجر و مستأجر متنی را تا امروز امضا نکرده اند فردا که این مصوبه ابلاغ می‌شود باید این مقررات رعایت شود.

رئیس جمهور گفت: براساس این مقررات، اضافه اجاره بها نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد بیشتر، در کلانشهر‌ها از ۲۰ درصد بالاتر و در بقیه جا‌ها هم ۱۵ درصد بیشتر نمی‌تواند باشد.

آقای روحانی افزود: این سه سقف اجاره بها را به عنوان مصوبه اعلام می‌کنیم و از فردا باید به آن عمل شود و این مبنایی برای افزایش اجاره بها است.

رئیس جمهور گفت: اینکه این قرارداد اجاره بهایی که از فردا منعقد و امضا می‌شود تا کی معتبر است؟ اینجا محل بحث بود و تصمیم گرفته شد که این اجاره بها تا زمانی که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از شرایط اضطرار خارج کنند، معتبر خواهد بود.

آقای روحانی افزود: وقتی وزارت بهداشت ما اعلام کند که شیوع بیماری کرونا آنچنان گسترده نیست از آن تاریخ که وزارت بهداشت به ما اعلام کرد تا ۳ ماه بعد این قرارداد اجاره بها تمدید می‌شود و بعد از ۳ ماه می‌توانند با توافق جدید موجر و مستأجر براساس قرارداد جدید به تفاهم برسند.

رئیس جمهور گفت: درباره انتخابات هم در ۱۱ حوزه انتخابیه گفته شد که با چه مقرراتی می‌توانند دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را برگزار کنند.

 
از 15 تیر تا پایان تیر استفاده از ماسک اجباری است 
 
رئیس جمهور استفاده از ماسک در اماکن پرتجمع را از پانزدهم تا پایان تیر طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا الزامی دانست.
 
آقای روحانی در سخنانی در ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره افزود: در جلسه امروز مقرر شد ترتیبات اجرایی این مصوبه برای ارائه به جلسه آینده این ستاد تهیه شود.

رئیس جمهور اضافه کرد: در جلسه امروز مقرر شد زمان اجرای این مصوبه در صورت نیاز، تمدید شود.

آقای روحانی با تاکید بر این که همه باید بر اجرای این مصوبه نظارت کنند، گفت: فهرست تمام محل‌های تجمع که وزارت بهداشت آن را محل قرمز می‌داند مشخص است.

وی افزود: برای اجرای این مصوبه اتحادیه‌ها، تعزیرات و دیگر نهاد‌های ذیربط علاوه بر وظایف دیگری که دارند باید مواد قانونی لازم را تا هفته آینده ارائه کنند تا در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شود.

رئیس جمهور گفت: در نشست امروز اعلام شد که این موضوع با هماهنگی قوه قضائیه انجام و موادی تهیه شود که دستگاه قضا در چه مواردی می‌تواند خارج از نوبت به این موضوع رسیدگی و کمک کند که بتوانیم در اماکن سرپوشیده و پرجمعیت در شهرستان‌ها و اماکن قرمز، ماسک را الزامی کنیم.

سال سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی بود 
 
رئیس جمهور سال ۱۳۹۹ را به عنوان سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی و تحریم‌ها و ویروس کرونا برای کشور عنوان کرد.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با تاکید بر اینکه دهه ۶۰ سخت‌ترین سال کشور از لحاظ امنیتی بود، افزود:​ سال ۱۳۹۹ سخت‌ترین سال کشور از لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالم گیر است و این هم در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده است.

وی گفت: همانطور که مسئله امنیتی دهه ۶۰ که نظیر آن را کمتر می‌توان در تاریخ کشورمان پیدا کرد، از لحاظ فشار اقتصادی، فشاری که از سال ۹۷ آغاز و در سال ۹۸ بیشتر شد و شدت گرفت و امروز شدیدترین فشار اقتصادی بر کشور ما وارد می‌شود و خطرناک‌ترین بیماری به آن ضمیمه شده، حداقل در یک قرن اخیر مشابه این بیماری در کشور ما و در دنیا ازسال ۱۹۱۸ بی نظیر بوده است، بیماری که جهان شمول باشد و دنیا را فرا بگیرد.

رئیس جمهور افزود: کمتر سراغ داریم که یک بیماری بر روی اجتماع، مردم، ​ سیاست و روابط بین الملل اثر گذار باشد.

آقای روحانی به وضع اقتصادی کنونی کشور‌های جهان اشاره کرد و گفت: کشور‌هایی که تحت هیچ تحریم و هیچ فشار اقتصادی نبوده مانند کشور‌های اروپایی و آمریکا مشاهده می‌کنیم بعد از کرونا با چه وضعیتی روبرو شدند.

رئیس جمهور ادامه داد: چه شرایطی پیش آمد که در آمریکا امروز ۲۵ درصد افزایش بیکاری دارند، این کشور که تحریم نبودند بر اثر این بیماری این مشکل برای آن‌ها پیش آمده است.

آقای روحانی گفت: کاهش تولید ملی در تمام کشور‌های صنعتی و بزرگ را نیز کم یا زیاد مشاهده می‌کنیم، از سوی دیگر برخی مشاغل به طور کامل مانند حمل و نقل، گردشگری، ​ تالارها، اجتماعات دو تا سه ماه در سراسر دنیا تعطیل شد و شما ببینید که چه تبعات عظیمی بر اقتصاد جهانی وارد شده است.

رئیس جمهور افزود: صادرات در ماه آوریل و می‌در برخی از کشور‌های صنعتی برخی ۲۵ درصد، برخی پتروشیمی ۲۹ و خودرو ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده و این یک حادثه جهانی است.

آقای روحانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: اینکه ایشان فرمودند کسی نباید این ویروس را عادی تلقی کند و عمدتاً از لحاظ سلامت و بهداشت مدنظرشان بود که البته درست است، از لحاظ اقتصادی نیز همین گونه است، هیچ سابقه بیماری نداریم که در طول یک قرن پیش دربخش اقتصاد اثر گذار باشد.

رئیس جمهور افزود: تورم‌ها افزایش پیدا کرده، جی پی‌ها کاهش پیدا کرده و تولید ناخالص داخلی، ارزش پول ملی و بورس را به پایین کشیده است، خوشبختانه کشور ما از این مسئله مصون بوده و بازار سهام در بیشتر کشور‌ها لطمه خورده است.

آقای روحانی گفت: خروج سرمایه بسیاری از کشور‌های آسیایی و غیر آسیایی سرمایه از این کشور‌ها خارج شده به طوری که از چند کشور ۷۰ میلیارد دلار سرمایه خارج شده است، به عنوان کشوری که دچار بیماری و تحت فشار هستیم، دولت تا امروز یک ریال از بانک مرکزی در سال ۹۷ و ۹۸ استقراض، نکرده است و تا پایان سال نیز ان شاءالله استقراض نخواهیم داشت.

رئیس جمهور افزود: در کشور‌های اروپایی ببینید وضعیت استقراض چگونه است و استقراض انگلیس این ایام بعد از کرونا ۲۷۳ میلیون پوند است و تازه در بسیاری از کشور‌های دنیا بیماری که بستری می‌شود بابت هزینه‌های درمان از آن پول دریافت می‌کنند، در صورتی که در ایران مواردی که پزشک برای آزمایشات ضروری بداند ما از بیماری پولی دریافت نمی‌کنیم، ببینید دنیا چه وضعیتی دارد و ما چه وضعی را امروز در کشور داریم.

آقای روحانی ادامه داد: در موضوع حمل و نقل در برخی کشور‌ها ۸۰ درصد هزینه‌های حمل و نقل کاهش پیدا کرده و برخی جا‌ها ۵۸ و یا ۴۰ درصد و آثار اجتماعی این بیماری بسیار زیاد بوده است و این آثار از جمله مواردی مانند روانی، ​خشونت، اجتماعی و خانوادگی و این بیماری مردم در ذهن آن نیاید که تنها یک آنفلوآنزای ساده است ممکن است از جهاتی به آنفلوآنزا شباهت داشته باشد، اما ببینید این بیماری دنیا را متحول کرده و مشکلات اقتصادی ایجاد کرده است.
 
وحدت و پیوند ما را به پیروزی می‌رساند

رئیس جمهور  در ابتدای سخنان خود هم گفت: اگر همه با هم پیوند لازم را داشته و متحد و منسجم باشیم، خداوند پیروزی را نصیب ما خواهد کرد.

آقای روحانی، با اشاره به اینکه سال ۱۳۶۰ سخت‌ترین سال از نظر امنیتی برای کشور ما بود، افزود: حوادث بسیار سختی در آن سال اتفاق افتاد که شاید تلخ‌ترین آن در سال ۶۰، ماجرای انفجار دفتر حزب جمهوری در سرچشمه تهران بود.

رئیس جمهور گفت: در این حادثه یک شخصیت بسیار والای ما شهید بهشتی به همراه ۷۲ تن از یارانش به شهادت رسیدند و برخی هم زخمی شدند.

آقای روحانی افزود: آنقدر آن حادثه مهم بود که مخالفان و ضد انقلاب فکر می‌کردند توانسته اند، ضربه نهایی را به نظام جمهوری اسلامی وارد کنند.

رئیس جمهور گفت: آن‌ها تصور می‌کردند مجلس شورای اسلامی از حدنصاب و اکثریت افتاده است، رئیس جمهور هم عزل شده بود و دیگر شرایطی برای انتخابات فراهم نیست.

آقای روحانی افزود: امام (ره) با توان و بیان قوی شان همراه با مردم به صحنه آمدند و ۷ تیر کشور را عوض کرد.

رئیس جمهور با اشاره به شعار "ایران پر از بهشتی" آن روز‌های مردم ایران، گفت: این شعار یک تحول عظیم و بزرگی را بوجود آورد.

آقای روحانی، افزود: در آن دوران یک مثلث شوم خطرناکی بالای سر کشورمان بود، آمریکایی‌ها همراه با صدام و منافقین همراه با تعدادی از کشور‌های دیگر، مثلث شومی را بوجود آوردند و کشور را دچار مشکلات عظیم کردند.

رئیس جمهور گفت: در حادثه ۷ تیر، ما یک شخصیت والای کم نظیری را از لحاظ علمی، مدیریتی و جامع بودن و مسلط بودن به شرایط سیاسی دنیا و مسلط بودن به چند زبان زنده دنیا از دست دادیم.

آقای روحانی افزود: به خاطر اهمیت این ایام، هفته قوه قضائیه در همین ایام نامگذاری شده است و ما خدمت همه قضات کشور و مسئولان قوه قضائیه این هفته بسیار مهم را تبریک می‌گوییم و این قوه بسیار مهم را گرامی می‌داریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در شرایط فعلی کشور تنها راه موفقیت ما روابط بسیار صمیمانه و نزدیک بین سه قوه است و راه دومی برای وجود ندارد.

آقای روحانی گفت: در شرایط فعلی حتماً باید این وحدت و اتحاد و یگانگی بین همه قوا باشد.

رئیس جمهور افزود: پیوند ما را به پیروزی می‌رساند و اگر همه با هم پیوند لازم را داشته و متحد و منسجم باشیم، خداوند پیروزی را نصیب ما خواهد کرد.

آقای روحانی گفت: جالب است که این چند ماه در تاریخ ما پشت سر هم قرار گرفته است، خرداد متعلق به مجلس است، یعنی ۷ خرداد افتتاح مجلس است، تیر ماه و ۷ تیر متعلق به هفته قوه قضائیه است، ۱۲ مرداد ماه متعلق به ریاست جمهوری و رئیس جمهور جدید کار خودش را آغاز می‌کند و ۸ شهریور هم هفته دولت آغاز می‌شود.

رئیس جمهور افزود: بنابراین سه قوه همان گونه که ماهشان به هم متصل است کارشان هم به هم متصل باشد و در کنار همدیگر باشند.
 
دولت نیازی به استقراض خارجی و داخلی ندارد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز دولت نیازی به استقراض خارجی و داخلی ندارد، گفت: امروز وقت دعوای مجلس و دولت و یا قوه قضائیه و مجلس نیست، بلکه امروز به اتحاد نیاز داریم.

آقای روحانی در ادامه جلسه ستاد مقابله با کرونا، با اشاره به کار‌های افتخارآمیز بخش‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان، تولید، حمل و نقل، بورس و ... گفت: لازم است کسی بیاید این‌ها را جمع و تفریق کند و با دنیا مقایسه انجام دهد؛ کار عظیمی انجام شده است و همه دویده اند.

رئیس جمهور ادامه داد: من شهادت می‌دهم همه مسئولینی که من آن‌ها را می‌شناسم، ۶ ماه است حتی یک روز استراحت نکرده اند و شبانه روز تلاش می‌کنند.

آقای روحانی گفت: البته این بدین معنا نیست که همه مشکلات مردم حل شده، هنوز یکسری مشکلات باقیمانده و کار بزرگی نیز انجام شده است، به عده‌ای که مشاغلشان تحت فشار بوده است وام داده ایم و آنجا‌هایی که امکان پذیر بوده بسته معیشتی ویژه داده شده است.

رئیس جمهور همچنین گفت: این بسته‌های معیشتی و کمک‌هایی که انجام می‌گیرد و اضافه حقوق این‌ها حداکثر توان دولت بوده است؛ دولت توان خودش را به کار گرفته است و امروز بحمدالله نه نیاز به استقراض خارجی و نیاز به استقراض از بانک مرکزی داریم؛ البته به وحدت، اتحاد، تعامل و همکاری نیاز داریم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در این شرایط سخت و با وجود ویروس کرونا که تا پایان سال با آن روبرو هستیم و حتی شاید آنفولانزا هم به آن اضافه شود باید متحدتر و متشکل‌تر باشیم، گفت: الان موقع دعوا نیست؛ الان وقت دعوای مجلس و دولت و یا قوه قضائیه و مجلس نیست این‌ها باید همدیگر را یاری کنند نیرو‌های مسلح هم در کنار این‌ها و رهبری معظم بالای سر این‌ها باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت حضور مردم در صحنه اظهار داشت: بدون حضور مردم موفق نخواهیم بود و با یاری مردم حتما موفق خواهیم بود، چون اگر یاری مردم آمد، مصداق یدالله مع الجماعه خواهد بود و ان شاالله دست خدا
بالای سر ما خواهد بود و ما از این شرایط عبور خواهیم کرد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°