اخبار مشروح ۱۳ یکشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۹
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 31 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۷۱۶۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
مصوبات مهم ستاد ملی کرونا: حداکثر افزایش اجاره بها، تعیین شد؛ بزرگ‌ترین مرکز داده‌ی منطقه غرب و شمال غرب کشور افتتاح شد؛ آمار جهانی مبتلایان کرونا، هشت رقمی شد؛ و هشدار گروه‌های مقاومت فلسطین، به رژیم صهیونیستی؛ عناوین مهمترین اخبار مشروح ۱۳ امروز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مشروح اخبار ۱۳ امروز به این شرح است:

* ستاد ملی کرونا، امروز چند مصوبه‌ی مهم داشت. در زمینه اجاره بها، الزام استفاده از ماسک و اعمال محدودیت در شهر‌های با وضع قرمز. بر این اساس، از فردا، اضافه شدن اجاره‌بها در تهران، بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهر‌ها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهر‌ها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است. این مقررات تا سه ماه بعد از اعلام پایان کرونا در کشور، معتبر و جاری است. همچنین، با مصوبه ستاد ملی کرونا، از ۱۵ تیر، استفاده از ماسک، در مکان‌های سرپوشیده و پرجمعیت، اجباری خواهد شد. رئیس جمهور همچنین درباره‌ی شهر‌های با وضعیت قرمز هم گفت: در این شهر‌ها، محدودیت‌های یک هفته‌ای اعمال می‌شود. محدودیت‌هایی که اگر نیاز باشد، تکرار خواهد شد.
 

* همانطور که دیدید، استفاده از ماسک از یک هفته‌ی دیگر، در مکان‌های شلوغ و مسقفی که، وزارت بهداشت اعلام خواهد کرد، الزامی خواهد شد. مهمترین راه، برای پیشگیری از گسترش کرونا در فعالیت‌های روزانه، استفاده از ماسک است.
 

* تکمیل زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات، یک گام به پیش ... بزرگ‌ترین مرکز داده‌ی منطقه غرب و شمال غرب کشور، با حضور رئیس مجلس افتتاح شد. این مرکز با سه هزار مترمربع مساحت با ظرفیت ۲۵۰ رَک، قابلیت نصب هزار و پانصد سِرورء فیزیکی، و شانزده هزار سِرور مجازی، دارد. با راه اندازی این مرکز، زیرساخت‌های خدمات متنوع مخابراتی و فناوری اطلاعات، ارتقا می‌یابد.
 
 
- رئیس مجلس شورای اسلامی مهمان ویژه این مراسم بود.

 

-رئیس قوه مقننه گفت: مجلس یازدهم به همه بخش‌های دولتی و خصوصی که در زمینه‌های تولیدی فعال هستند کمک می‌کند. آقای قالیباف با اشاره به اوضاع اقتصادی کشور، بر لزوم رفع مشکلات معیشتی مردم تاکید کرد.
 

* هدفگذاری برای افزایش تولید محصولات راهبردی گندم، جو، برنج، ذرت و کلزا در مدت ۳ سال ... این هدف طرح نهضت سراسری جهش تولید در عرصه کشاورزی و دامپروری است. طرحی که سازمان بسیج مستضعفین و وزارت جهاد کشاورزی، با کمک هم، مجری آن خواهند بود.

* لزوم هم‌افزایی همه دستگاه‌ها برای صیانت از حقوق عامه... دادستان کل کشور گفت: در حوزه حقوق عامه خلا قانونی وجود دارد، اما ظرفیت‌های زیادی هم هست. آقای منتظری افزود برخورد قضایی با تخلفات کافی نیست و احیای حقوق عامه نیازمند توجه همه دستگاه‌هاست.
 

-دادستان کل کشور درباره طرح تحول در قوه قضائیه هم گفت: شفافیت و اقناع افکار عمومی از مفاهیم کلیدی این طرح است.
 

* سیاهپوست ۱۸ ساله آخرین قربانی خشونت پلیس در اعتراضات آمریکا.
 
 


* اروپا همچنان عرصه تظاهرات ضد بی عدالتی و نژاد پرستی است ... هزاران نفر در پایتخت انگلیس، با برپایی تظاهرات، رفتار‌ها و سیاست نژاد پرستانه را محکوم کردند.

-معترضان در برلین آلمان هم با تجمع برابری نژاد‌ها را خواستار شدند.

-در لیسبون پایتخت پرتغال نیز مردم با تجمع و سر دادن شعار‌هایی ضد تبعیض نژادی، برقراری عدالت را خواستار شدند.

* آمار جهانی مبتلایان به کووید-۱۹ هشت رقمی شد. تعداد مبتلایان به کرونا به ده میلیون و صد هزار نفر نزدیک شده. آمار بهبود یافتگان به حدود پنج و نیم میلیون رسیده و بیش از پانصدو یک هزار نفر هم فوت کرده اند.

-آمریکا با ثبت حدود دو میلیون و ششصد هزار ابتلا و بیش از ۱۲۸ هزار فوتی، همچنان بالاترین آمار جهانی را دارد. آمار ابتلای روزانه در آمریکا چندمین بار بیش از ۴۰ هزار نفر بوده. در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده اند. در حالیکه کرونا در آمریکا تشدید شده، اما توجه ترامپ به گلف و سرنگون کردن مجسمه‌های نماد برده داری است.

-رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته: ترامپ هیچ برنامه‌ای جز توصیه به نوشیدن مواد ضد عفونی کننده ندارد.

- بسیاری از شهر‌های آمریکا همچنان با کمبود شدید تجهیزات بیمارستانی مواجه اند.

- با افزایش مرگ ناشی از کرونا در آمریکای لاتین، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: این منطقه در بدترین شرایط همه‌گیری است. برزیل با بیش از یک میلیون و سیصد هزارابتلا و بیش از ۵۷ هزار فوتی بعد از آمریکا قرار دارد.

- اروپا هم شاهد افزایش روزانه مبتلایان به کروناست. هزاران نفر از مردم اسپانیا در تظاهرات، تقویت خدمات عمومی را برای مقابله با کرونا خواستار شدند. کرونا بشدت به اقتصاد اسپانیا لطمه زده. بنا بر اعلام دولت، بیکاری در این کشور تا پایان سال به ۱۹ درصد می‌رسد.

- تعداد مبتلایان به کرونا در هند، کره جنوبی و ژاپن نیز افزایش یافته. آمار مبتلایان در هند از ۵۳۰ هزار نفر گذشته. بیش از ۱۶ هزار نفر هم فوت کرده اند. در شبانه روز گذشته ۶۲ نفر در کره جنوبی به کرونا مبتلا شده اند. آمار مبتلایان ژاپن نیز ۵۷ مورد بوده. این ارقام بعد از موج نخست کرونا در این دو کشور بی سابقه است. اما کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته فقط ۱۴ نفر در پکن به کرونا مبتلا شده اند.

* ششمین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات اکبر طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه برگزار شد. پرونده‌ی طبری، ۲۱ متهم دیگر هم دارد. تشکیل شبکه ارتشا، پولشویی و اعمال نفوذ، مهمترین اتهامات طبری است.

* مرور چند خبر داخلی:

- رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: توزیع مرغ ۱۵ هزار تومانی از امروز آغاز شده. قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی، هم حدود ۲۰ هزار تومان اعلام شد. سازمان حمایت تاکید کرده: با هرگونه افزایش قیمت تخم مرغ بیش از نرخ مصوب، برخورد قانونی میکند.

-سازمان امور مالیاتی مهلت پرداخت مالیات مقطوع عملکرد پارسال صاحبان مشاغل خودرویی را، تا پایان مرداد تمدید کرد.

-ثبت سفارش اینترنتی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پایه‌های اول دبستان، هفتم و دهم متوسطه آغاز شد. مهلت ثبت سفارش، تا ۱۵ شهریور است. اصلاح سفارش همه دوره‌های تحصیلی هم، از ۱۷ تیر تا ۳۱ شهریور امکان پذیر خواهد بود. امسال کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در کتاب‌فروشی‌ها توزیع نمی‌شود.

-سایت‌های متخلف خرید و فروش اموال تاریخی، با حکم رسمی، در کمتر از ۴۸ ساعت؛ فیلتر می‌شوند. فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی گفت:: پارسال ۱۸۰ سایت متخلف فیلتر و ۴۰ هزار قلم شی‌ء تاریخی کشف شد.

-دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی متهم ردیف اول پرونده گروه عظام و سایر متهمان در دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی و برگزار شد. اتهام عباس ایروانی، از افساد فی الارض به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور تغییر کرده است.

-روند مصرف برق دیروز از ۵۴ هزار مگاوات گذشت. این رقم در مقایسه با روز قبل از آن ۲ هزار و ۸۵۵ مگاوات افزایش داشته است. همچنین این میزان مصرف نسبت به زمان مشابه پارسال ۴ هزار و ۹۸۴ مگاوات بیشتر شده است. میزان مصرف برق در زمان مشابه سال گذشته ۴۹ هزار و ۲۴۱ مگاوات بوده است.

-پارسال ۱۱۵ هزار خانوار، با اجرای طرح‌های اشتغال، خودکفا شده و از پوشش حمایتی کمیته امداد خارج شدند. رئیس کمیته امداد برنامه سال ۹۹ کمیته امداد را ایجاد ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای مددجویان اعلام کرد.

* مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی درباره اجرای طرح الحاق بخشی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی هشدار داد. جنبش‌های حماس، جهاد اسلامی و جبهه مردمی برای آزادی فلسطین بر همکاری و هماهنگی بیشتر برای مقابله با اشغالگران صهیونیست تاکید کردند. گروه‌های مقاومت افزودند: هر وجب از خاک فلسطین که هدف طرح اشغال باشد، میدان درگیری با دشمن صهیونیستی خواهد بود.

-با گسترش مخالفت‌ها ضد اشغالگری صهیونیست‌ها، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از پذیرش تماس تلفنی وزیر امور خارجه آمریکا خودداری کرد. تشکیلات خودگردان دیدار با نمایندگان سازمان سیا را هم رد کرد.

-ارتش رژیم اشغالگر قدس برای سرکوب اعتراض‌ها علیه طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری آماده می‌شود

-نخست وزیر رژیم صهیونیستی در صدد است از یازدهم تیر بخش‌هایی از کرانه باختری را به سرزمین‌های اشغالی ملحق کند. در این مناطق شهرک‌های غیر قانونی صهیونیست نشین ساخته شده است.

* جنگنده‌های رژیم سعودی ده‌ها بار مناطق مختلف یمن را بمباران کردند. همزمان رئیس هیأت مذاکره کننده یمن، ادعای آمادگی سعودی را برای صلح در یمن دروغ محض دانست. «محمد عبدالسلام» گفت: تجاوز به یمن با دستور و سلاح آمریکا و انگلیس بوده و این کشور‌ها صلاحیت صحبت درباره صلح را ندارند. عبدالسلام تجاوز و محاصره را انکار صلح دانست و گفت: صلح فقط با از بین رفتن نقیض آن حاصل می‌شود. پیشتر هم عبدالسلام تاکید کرده بود: صنعا آتش‌بسی را که ضامن رفع محاصره و توقف تجاوز نباشد، نمی‌پذیرد.

* برگزاری دور نخست انتخابات ریاست جمهوری لهستان ... این انتخابات قرار بود ۲۱ اردیبهشت برگزار شود، اما به علت شیوع کرونا به تعویق افتاد. زمان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان ۱۲ ژوئیه (۲۲ تیر) است. آندژی دودا رئیس جمهور ۴۸ ساله کنونی به دنبال دوره دوم ریاست جمهوری اش است.
* مرور چند خبر خارجی:

- قاضی لبنانی با صدور حکمی، سفیر آمریکا در لبنان را از هرگونه اظهارنظر رسانه‌ای منع کرد. سفیر آمریکا پیشتر مواضع خصمانه‌ای علیه حزب‌الله لبنان اتخاذ کرده بود. مجمع وکلای حزب‌الله لبنان از حکم قاضی مازح علیه سفیر آمریکا قدردانی کرد

-تیراندازی در یک فروشگاه والمارت در ایالت کالیفرنیا آمریکا دو کشته و چهار زخمی برجا گذاشت. حوادث مرتبط با تیراندازی در آمریکا سالانه هزاران کشته برجا می‌گذارد. تاکنون تلاش گروه‌های مخالف آزادی حمل و استفاده از سلاح با سنگ اندازی مافیای اسلحه این کشور شکست خورده است.

-باران‌های موسمی در ایالت آسام هند جان ۱۶ نفر را گرفت. به علت سیل ساکنان مناطق درگیر وادار به ترک خانه شدند. دو روز پیش هم دست کم ۱۱۰ نفر براثر اصابت رعد و برق در دو ایالت بیهار و اوتارپرداش جان خود را از دست دادند.

-هواپیمای کاملا برقی در اسلوونی موفق به اخذ مجوز سازمان ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا شد. این هواپیمای کوچک با باتری کار می‌کند و سرعت آن حداکثر به ۱۸۰ کیلومتر برساعت می‌رسد.

-تاکسی‌های خودران و بی راننده در شانگ‌های چین با مسافر آزمایش شدند. برای به کارگیری این تاکسی‌ها زیرساخت‌هایی از جمله مسیر ویژه و اینترنت نسل پنجم فراهم شده است (م یک ۶۴۶۰۸۱۶)
برچسب ها: اخبار ، مشروح ، مشروح 13
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °