صنعت اجاره داری متحول می‌شود!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:30 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۱۸۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای کنترل اجاره بها لازم است در کنار صنعت اجاره داری سنتی، شرکت های اجاره ای هم تعریف کنیم .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمود محمودزاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: بر اساس مصوبات امروز در راستای صنعت اجاره داری باید بتوانیم تحول بنیادین در صنعت اجاره داری ایجاد کنیم و علاوه بر شرایط سنتی که توسط بخش خصوصی ساری و جاری است بتوانیم شرکت های اجاره ای هم تعریف کنیم و راه اندازی بشوند با هدف تامین مسکن اجاره ای بلند مدت و میان مدت و کوتاه مدت پیشنهادی را به هیئت دولت دادیم که خوشبختانه تصویب شد دولت بر اساس این مصوبه می تواند زمین به عنوان 99 ساله در اختیار شرکت های اجاره ای حرفه ای یا نهادها و دستگاه های عمومی بگذارد که اینها تولید مسکن اجاره ای بکنند این واحدها در هر شهر خصوصا با اولویت کلان شهرها و شهرهای مراکز استان ها ابزاری خواهند بود برای کنترل بازار اجاره.

محمودزاده گفت: مصوبه بعدی در این رابطه موضوع فروش اقساطی زمین بود . در طرح اقدام ملی بخشی از اراضی به عنوان 99 ساله واگذار می شود و بخشی از آن به عنوان فروش اقساطی که با مصوبه دولت به صورت ده ساله اقساط می شود برای متقاضیان حقیقی بدون کارمزد یعنی با قیمت کارشناسی روز ولی تا 10 سال اقساط پرداخت می شود که 2 سال به عنوان دوران ساخت تنفس دارد و این زمین ها مستقیما به مردم واگذار می شود.

او در خصوص تعیین سقف برای اجاره بها هم گفت:
پروین پور کارشناس بازار مسکن گفت: به نظر من این که سقف گذاشته اند برای اجاره بها هیچ فایده ای ندارد و سیاست غلطی است که سال های قبل هم اجرا شد و هیچ فایده ای نداشت

این کارشناس راهکار حل این مسئله را صرفا تولید مستمر،با کیفیت و به اندازه کافی مسکن و جمع آوری بساط سوداگران بازار مسکن دانست و گفت: التهاب بازار مسکن ناشی از سوداگری است که برنامه و سیاست مناسبی برای برخورد با آن مشاهده نمی شود.

این کارشناس گفت: بازار مسکن و زمین بدون اعمال حاکمیت دولت سرو سامان نمی یابد و باید اجاره داری حرفه ای برای کنترل اجاره بها راه بیفتد.

ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان هم گفت: انتظار بخش خصوصی ثبات قوانین و مصوبات حداقل در 10 سال است زیرا سرمایه گذار باید بر اساس آن برای سرمایه اش برنامه ریزی کند.

او همچنین اهمیت اعتمادسازی را یادآور شد و افزود: اعتمادسازی مهم است در مسکن مهر مشکلاتی داشتیم دستگاه ها با هم هماهنگ نیستند برای همین اعتمادسازی مهم است و باید قول و قرار هایی که بین بخش خصوصی و دولت گذاشته می شود اجرایی شود.

در ادامه محمودزاده درباره جزئیات طرح مسکن ملی و آورده متقاضیان و ساخت واحدهای 25 متری هم توضیح داد: 

برچسب ها: تیتر امشب ، مسکن
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°