دارورسانی هوشمند برای سرطان با عصاره زرشک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:26 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۲۰۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند با فناوری نانو، دارورسانی هدفمند و هوشمند را با یک داروی طبیعی از زرشک در راستای درمان سرطان اجرایی کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خانم مهشید گیوریان دانش آموخته کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی پزشکی در خصوص طرح خود با عنوان «سنتز و مشخصه یابی نانوذرات حساس به اولتراسوند با ساختار هسته پوسته به منظور دارو رسانی کنترل شده» گفت: این طرح ادامه یک طرح دکتری بوده و در راستای دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان اجرایی شده است.
وی با تأکید بر اینکه در این طرح از داروی طبیعی که از عصاره زرشک با خاصیت ضد سرطانی، آنتی باکتریایی، ضد الزایمر و ... است بهره بردیم، خاطر نشان کرد: در این طرح از داروی «بربرین کلراید» استفاده کردیم.
وی با بیان اینکه دارورسانی هدفمند در دنیا با دارو‌های مختلف مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته گفت:، اما تاکنون از این داروی طبیعی که از عصاره زرشک بوده در دارورسانی هوشمند استفاده نشده است.
خانم گیوریان با تأکید بر اینکه درمان هدفمند سرطان از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: به دلیل اینکه این بیماران در درمان‌های دارویی با عوارض زیادی مواجه می‌شوند از این رو لازم است که میزان دارو کم شود تا میزان عوارض جانبی ناشی مصرف آن‌ها به حداقل ممکن برسد.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: وقتی دارو به صورت هدفمند استفاده شود و از طریق ورید وارد بدن شود میزان مصرف دارو کم خواهد شد که هدف ما در این طرح همین بوده است.
وی با تأکید بر اینکه این طرح هم با هدف هوشمندسازی پیش رفته است، گفت: در این طرح از فناوری نانو بهره بردیم.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به این تحقیقات و نتایج آن گفت: این سامانه زیست تخریب پذیر است، حساسیت بالایی نسبت به امواج اولتراسوند دارد و به دلیل سایز نانومتری می‌تواند با کمک اولتراسوند به راحتی به بافت هدف نزدیک شود و در آن اثر گذار باشد.
خانم گیوریان با اشاره به مراحل طرح گفت: پس از اتمام آزمایش‌های حیوانی سامانه که نتایج قابل انتظاری تاکنون از آن دریافت شده است، وارد مرحله‌ی تجاری سازی خواهد شد که در دسترس قرار گیرد. امید است که با کمک این سامانه هوشمند و کنترل شده، درمان مؤثرتر با عوارض خیلی کمتر برای سرطان فراهم شود.
برچسب ها: داروسازی ، درمان ، سرطان ، زرشک
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۳°