ساخت دستگاه هوا ساز ضد کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:44 - چهارشنبه 13 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۲۷۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
یک شرکت دانش بنیان ایرانی با استفاده از توان متخصصان داخلی، دستگاه هواساز با قابلیت از بین بردن ویروس کرونا را طراحی، تولید و به بازار عرضه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
قلی زاده مدیر اجرایی این شرکت دانش بنیان امروز چهارشنبه، درباره تولید دستگاه هواساز بومی گفت: این دستگاه با استفاده از لامپ"یو وی سی"، خاصیت از بین بردن ویروس کرونا را دارد.

قلی زاده افزود: ما در طراحی و تولید این دستگاه از فیلتر‌های نانو، هپا و کربن برای گرفتن ذرات معلق و بوی نامطبوع در هوا استفاده می‌کنیم.
 
وی گفت: استفاده از فیلتر‌های موجود، یون‌های منفی که باید تولید شود، به یون‌های مثبت فضا متصل شده و هوا را از ذرات معلق پاک  می کند.

قلی زاده افزود: در این دستگاه علاوه بر فیلتر‌های معمولی از دو لامپ" یو وی سی" نیز استفاده کرده ایم و  فضایی طراحی شده که وقتی هوا به داخل دستگاه مکش وارد می‌شود، در اطراف این لامپ‌ها گردانیده(سیرکوله) و موجب می‌شود که ویروس کرونای داخل هوا تحت تاثیر لامپ یو وی از بین برود و شکست ساختار سلولی و ژنتیکی پیدا کنند.

وی گفت: در این فرآیند این شکست سلولی و ژنتیکی که ایجاد شد، مجددا هوا از طریق دمنده‌ای که بالای دستگاه طراحی شده به سمت فیلتر هپا و بعد فیلتر کربن برای بوزدایی مکش شده و سپس هوای داخل به فضا دمیده می‌شود.

مدیر اجرایی این شرکت دانش بنیان گفت: این فرآیند، چون به صورت دایم وجود دارد، موجب می‌شود در فضا‌های عمومی مثل بانک ها، مطب ها، داروخانه‌ها و اماکنی که امکان ورود فرد آلوده است، هوا به صورت مستمر پایش و نیز آلودگی باکتری و ویروسی بودن فضا از بین برود.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه یکی از بهترین دستگاه‌هایی که در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محیط‌های سر بسته و عمومی می‌توان از آن استفاده کرد، گفت: طراحی این دستگاه کاملا داخلی است، با استفاده از خاصیت لامپ یو وی محاسبات مربوط به زمان لازم برای از بین رفتن ویروس موجود در هوا بر اساس گردش هوا در اطراف لامپ و نیز سرعت انتقال هوا به داخل دمنده محاسبه و طراحی شده است.

قلی زاده گفت: با گسترش ویروس کرونا در کشور این دستگاه تولید و در بازار داخلی عرضه شده و عملکرد دستگاه توسط آزمایشگاه همراه سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو تائید و تست‌های باکتری و ویروسی آن نیز انجام شده است.

وی در ادامه افزود: اما در ایران به دلیل اینکه کشت ویروس کرونا انجام شده برای دریافت تائیدیه اثربخشی دستگاه از کشت ویروس‌های دیگری از قبیل ویروس‌های مشابه شامل ویروس سارس و آنفلوآنزا‌های مقاوم استفاده و تائیدیه مربوطه را اخذ کرده است.

این دستگاه در خرداد ماه در نمایشگاه جهش تولید و دستاورد‌های فناورانه مقابله با کرونا در محل نمایشگاه بین المللی تهران در پاویون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارایه شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°