ضربه سیاسی به برجام را تحمل نمی کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:51 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۲۸۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
رئیس جمهور با اشاره به نشست روز گذشته سازمان ملل گفت: ما ضربه سیاسی به برجام را تحمل نمی کنیم و اقدام قاطع خود را در این زمینه نشان خواهیم داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیأت دولت با اشاره به سالروز شلیک ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران اظهار کرد: آن‌ها اعلام کردند که اشتباه شده است، ولی عذرخواهی نکردند و به کسی که این اقدام را انجام داد مدال شجاعت دادند. ما می‌دانیم آن‌ها اشتباه نکردند، اما اگر واقعا معتقدند که اشتباه کرده‌اند، باید خاطی را محاکمه می‌کردند، ولی به او مدال دادند. این همان شیوه و اخلاق آمریکایی‌ها است که تا امروز ادامه داشته است.

وی ادامه داد: دیروز سازمان ملل محل نمایشی برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر ایران بود. در طول سه سال و نیم گذشته با اقدامات ضد قانونی و ضد حقوق بشری دولت آمریکا علیه ایران مواجه بودیم. شاید آن‌ها اعلام کنند که در زمینه اقتصادی موفق بوده و توانسته‌اند ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهند، اما به لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی بار‌ها و بار‌ها هم شکست خورده‌اند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در روز‌های گذشته آمریکا دو شکست سیاسی بزرگ خورد، اولی راجع به پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران بود که با مخالفت افکار عمومی دنیا و شورای امنیت مواجه شد و در شب گذشته هم ۱۴ عضو شورای امنیت از برجام تعریف کرده و آن را تأیید و پشتیبانی کردند. این ۱۴ عضو از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت کردند.
 
هر زمان ۴+۱ به تعهداتش در برجام عمل کند، بلافاصله به تعهداتمان بازمی‌گردیم
روحانی تاکید کرد: هر ساعتی که طرف ۱+۴ حاضر شود به تمام تعهدات خود عمل کند، جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات برجامی خود عمل می‌کند و به این تعهد بازمی‌گردد. طرف مقابل نتوانست تعهدات خود را اجرا کند، ولی ما یک سال تعهدات خود را اجرا کردیم و سپس به صورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دادیم. اگر ۱+۴ به تعهدات خود بازگردد، همان روز ما تعهدات خود را اجرایی می‌کنیم. ایران به تعهدات سیاسی، اخلاقی و حقوقی خود همیشه پایبند بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا تاکنون به برجام ضربه اقتصادی زده است، گفت: اگر آمریکا بخواهد به برجام ضربه اقتصادی بزند جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد. در این مدت روسیه و چین مواضع سیاسی بسیار خوبی داشته‌اند و شب گذشته هم همین مواضع را اتخاذ کردند.

روحانی با اشاره به جلسه ویدئوکنفرانسی عصر امروز با روسای جمهور روسیه و ترکیه خاطر نشان کرد: قرار بود ایران میزبان این دیدار باشد، اما به لحاظ مسائل بهداشتی این دیدار به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.
 
مسکن و اجاره بها، یکی ازمشکلات اینروزهای مردم
رئیس جمهور درجلسه هیات دولت گفت: یکی از مشکلات اینروز‌های مردم مسکن و اجاره بهاست که اولین قدم ایجاد چارچوب در اجاره بها بود.
آقای روحانی گفت: قدم اصلی که شروع کرده ایم اینست که زمین کافی وارزان برای ساخت مسکن در اختیار مردم قرار گیرد.
 
گلایه رئیس جمهور ازبرخی وزرا و بانکها
رئیس جمهور در جلسه هیات دولت گفت: امروز در جلسه دولت از برخی وزرا و بانک‌ها گله کردم که چرا در پرداخت تسهیلات مصوب کرونا به کسب و کار‌هایی که از کرونا صدمه دیده اند تاخیر شده است؟
 
افراط و تندروی داخلی را نمی‌پسندیم
آقای روحانی گفت: یکی از تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم این بوده است که همواره به گفتمان خودش در برابر مردم پایبند باشد؛ گفتمان ما از ابتدا اعتدال و نیز تعامل سازنده در جهان بوده که این گفتمان دوبعدی همواره مدنظر ماست.
 وی تاکید کرد: ما در داخل افراط و تندروی را نمی‌پسندیم و می‌دانیم که به ضرر کشورمان خواهد بود؛​ از همه دوستان درخواست می‌کنیم که در این شرایط بسیار پیچیده و سخت برای کشورمان راه وحدت، تعامل، برادری و مهربانی را میان قوای سه گانه، ارکان کشور، نیرو‌های مسلح، جناح‌های سیاسی و مردم برگزینیم.
 
 رئیس جمهور در ادامه جان باختن شماری از هموطنانمان در حادثه آتش سوزی دیشب در کلینیک سینا اطهر تهران را به خانواده‌های آنان تسلیت گفت.
 وی افزود: در حادثه دردناکی که دیشب در این مرکز درمانی در تهران پیش آمد متاسفانه عده‌ای از مردم عزیز و شماری از عوامل درمانی جان عزیزشان را از دست دادند که خدمت خانواده‌های این عزیزان تسلیت می‌گویم و برای مصدومان شفای عاجل آرزو می‌کنم.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°