مبارزه با تروریسم در سوریه باید ادامه یابد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:25 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۲۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
رئیس جمهور گفت: مبارزه با تروریسم درسوریه تا محو کامل تروریسم در این کشور و منطقه ادامه خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در نشست فوق العاده مجازی روسای جمهور کشور‌های ضامن صلح آستانه (ایران، ترکیه و روسیه)، افزود: موضوع آوارگان و پناهجویان سوریه مهم است و ما و جامعه جهانی باید به بازگشت آوارگان سوری کمک کنیم.
 
رئیس جمهور، تصریح کرد: این موضوع یک موضوع انسانی است و هم به بازگشت صلح و ثبات و اعتمادسازی میان مردم سوریه کمک خواهد کرد. هر گونه مشروط نمودن کمک‌های انسانی به تحقق اهداف سیاسی این روند را مختل خواهد کرد.
 
روحانی در ادامه گفت: امروز با گذشت بیش از ۹ سال از آغاز بحران سوریه، جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه حل رفع بحران سوریه سیاسی است و راه حل نظامی نخواهد داشت.
 
رئیس جمهور افزود: ما به عنوان کشور‌های ضامن روند آستانه، همواره از گفتگو‌های سوری - سوری در چارچوب تعاملات ایجاد شده در روند آستانه حمایت می‌کنیم و بر عزم خود برای مبارزه با تروریسم داعش و القاعده و سایر مجموعه‌های ذیل آن‌ها در تمامی منطقه از جمله سوریه تاکید می‌نمائیم.
 
ایران به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه ادامه می‌دهد

رئیس جمهور تحریم‌های جدید آمریکا علیه مردم سوریه را نوعی تروریسم اقتصادی خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.
آقای حسن روحانی در نشست فوق العاده مجازی روسای جمهور کشور‌های ضامن صلح آستانه (ایران، سوریه و ترکیه)، با تاکید بر لزوم حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال سوریه، تصریح کرد: سرنوشت این کشور تنها به دست مردم آن و از طریق گفتگو‌های سوری - سوری و بدون مداخله خارجی تعیین می‌شود.

رئیس جمهور افزود: امروز درحالی اجلاس مجازی سران روند آستانه را برگزار می‌کنیم که جهان با معضلی به نام پاندمی ویروس کرونا مواجه است و مردم سوریه نیز از این بیماری مستثنی نیستند.
آقای روحانی گفت: در شرایطی که شروع این ویروس مشکلات بهداشتی و اقتصادی گسترده‌ای در سوریه ایجاد کرده است، نیاز به اقدامات بشردوستانه از جمله اقلام پزشکی و دارویی به منظور مقابله با این پاندومی و تسکین آلام مردم سوریه را ضروری می‌کند، رژیم آمریکا در ادامه تحریم‌های گذشته و تلاش‌های مذبوحانه خود برای فشار بر مردم سوریه، تحریم‌های یکجانبه و غیرانسانی تازه‌ای موسوم به سزار را با هدف رسیدن به امیال نامشروع سیاسی خود تحمیل کرده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: این اقدام رژیم آمریکا نوعی تروریسم اقتصادی که ناقض حقوق بشردوستانه و حاکمیت ملت‌ها است.
آقای روحانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم نمودن هرگونه تحریم علیه ملت‌ها در جهان خصوصا سوریه تاکید می‌کند که به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور گفت: این اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچگونه خللی در اراده کشور‌های دوست و متحد سوریه ایجاد نخواهد کرد و آمریکا مطمئن باشد که به آنچه که از طریق فشار نظامی و کمک به گروه‌های تروریستی دست نیافته است، نمی‌تواند آن را از طریق ابزار فشار تحریم و مجازات مردم سوریه به دست آورد.

نیرو‌های تروریست آمریکایی از منطقه خارج شوند

رئیس جمهور بر ضرورت خروج نیرو‌های آمریکایی از منطقه و به ویژه سوریه تاکید کرد.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست فوق العاده روسای جمهور کشور‌های ضامن صلح آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: در این جا لازم می‌دانم از تمامی شهدای مبارزه با تروریسم به ویژه در راس آن‌ها شهید سپهبد قاسم سلیمانی یاد کنم به عنوان کسی که قهرمان مبارزه با تروریسم شناخته می‌شد و شهادت او به دست نیرو‌های آمریکایی نشانه ادعای دروغین رژیم آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم است.

رئیس جمهور تاکید کرد: مبارزه با تروریسم تا محو کامل آن از سوریه و به طور کلی منطقه ادامه خواهد یافت.

آقای روحانی گفت: در این راه در حالی که نباید امنیت و جان غیرنظامیان به خطر بیافتد، نباید اجازه دهیم تا تروریست‌ها از مردم به عنوان سپر انسانی سوء استفاده کنند.
رئیس جمهور افزود: در حالی که سخن از مبارزه با تروریسم زده می‌شود، اما احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه نیز اصلی خدشه ناپذیر است.

آقای روحانی گفت: سوریه متحد، مستقل و بدون حضور نامشروع قدرت‌های خارجی نه تنها منجر به بازگشت آرامش به این کشور پس از سال‌های رنج مردم خواهد شد، بلکه به ثبات و امنیت همسایگان نیز کمک خواهد کرد.
رئیس جمهور افزود: حضور نامشروع نیرو‌های اشغالگر رژیم آمریکا در خاک سوریه به عاملی بی ثبات کننده برای سوریه و کل منطقه تبدیل شده است و در کنار آن با افزایش پایگاه‌های نظامی غیرقانونی در مناطق نفت خیر سوریه در شرق فرات در حال غارت منابع طبیعی این کشور است.

آقای روحانی تاکید کرد: ضروری است هرچه سریعتر نیرو‌های تروریست آمریکایی از کل منطقه به ویژه سوریه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در تمامی سرزمین آن گسترش یابد.
رئیس جمهور گفت: همچنین لازم است به افزایش دامنه تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه اشاره و این قبیل اقدامات تجاوزگرانه شدیدا محکوم شود.
آقای روحانی افزود: اقدامات رژیم صهیونیستی در کنار اشغال منطقه جولان علاوه بر نقض حاکمیت سوریه، به عنوان بی ثباتی و تهدیدکننده صلح و امنیت منطقه است و پیامد‌های آن متوجه این رژیم اشغالگر خواهد شد.
 
بیانیه مشترک نشست مجازی سران روند آستانه
روسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در یک بیانیه مشترک بر تعهد قوی خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین به اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید کردند.
آقایان حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در این بیانیه مشترک که روز چهارشنبه در نشست مجازی سران روند آستانه در ۱۴ بند تدوین شده است، با تاکید بر اینکه بر اینکه منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نداشته و تنها از طریق روند سیاسی سوری ـ سوری با تسهیل گری سازمان ملل وفق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل قابل حل و فصل خواهد بود، عزم خود را برای مقابله با دستور کار‌های جدایی طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نیز تهدید امنیت ملی کشور‌های همسایه ابراز کردند.
متن بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به این شرح است:

رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسن روحانی، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، جناب آقای ولادیمیر پوتین و رئیس جمهوری ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان نشست مجازی سه‌جانبه سران را در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار کردند.
رؤسای جمهور:

۱. در خصوص اوضاع کنونی در صحنه سوریه بحث کردندو به بررسی تحولات پس از آخرین نشست خود در آنکارا در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ پرداخته و بار دیگر بر عزم خود برای تقویت هماهنگی‌های سه جانبه بر اساس توافقات فی ما بین تصریح کردند.

۲. بر تعهد قوی خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین به اهداف و اصول منشور ملل متحد تأکید و تصریح کردند که این اصول باید مورد احترام همگان بوده و هیچ اقدامی، فارغ از عاملان آن، نباید این اصول را تضعیف کند.

۳. در این راستا تمامی تلاش‌ها برای ایجاد واقعیات جدید میدانی را به بهانه مبارزه با تروریسم، از جمله ابتکارات غیرمشروع خودمختاری را مردود دانسته، و عزم خود را برای مقابله با دستور کار‌های جدایی طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نیز تهدید امنیت ملی کشور‌های همسایه ابراز کردند.

۴. شرایط شمال شرق سوریه را بررسی و تأکید کردند که دستیابی به امنیت و ثبات در منطقه تنها در سایه حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشور ممکن است و به این منظور توافق نمودند تلاش‌های خود را هماهنگ نمایند. رؤسای جمهور مخالفت خود را با تصرف و انتقال غیرقانونی درآمد‌های نفتی که متعلق به جمهوری عربی سوریه است، ابراز کردند.

۵. بار دیگر بر عزم خود مبنی بر تداوم همکاری به منظور نابودی نهایی داعش، جبهه النصره و تمامی دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش و سایر گروه‌های تروریستی مشخص شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل تأکید کردند و بر طبق حقوق بین‌الملل بشردوستانه، خواستار محافظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی شدند.

۶. اوضاع منطقه کاهش تنش ادلب را به تفصیل مورد بررسی قرار دادند و بر لزوم تأمین آرامش در این منطقه با اجرای کامل تمامی توافقات مرتبط تأکید کردند.

۷. نگرانی عمیق خود را نسبت به شرایط انسانی در سوریه و تأثیر همه‌گیری کووید-۱۹ ابراز نمودند و اذعان داشتند که این همه‌گیری می‌تواند نظام سلامت و شرایط اجتماعی-اقتصادی و انسانی سوریه را با چالش جدی مواجه سازد. رؤسای جمهور کلیه تحریم‌های یکجانبه مغایر با حقوق بین الملل، حقوق بین الملل بشردوستانه و منشور ملل متحد را بویژه در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹ مردود دانستند. در این راستا، بر ضرورت حیاتی فراهم نمودن دسترسی بشردوستانه سریع، امن و بلامانع در سراسر سوریه برای تسکین آلام مردم سوریه تأکید کردند و از جامعه بین الملل بویژه سازمان ملل و نهاد‌های بشردوستانه آن خواستند به دور از تبعیض، سیاسی کاری و پیش شرط، کمک‌های خود به تمام سوری‌ها را افزایش دهند.

۸. بار دیگر بر این عقیده خود تصریح کردند که منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نداشته و تنها از طریق روند سیاسی سوری ـ سوری با تسهیلگری سازمان ملل وفق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل قابل حل و فصل خواهد بود. در این راستا، بر نقش مهم کمیته قانون اساسی در ژنو که تشکیل آن حاصل مشارکت مسلم ضامنین آستانه و اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی است، تأکید کردند. رؤسای جمهور از توافق حاصله در خصوص برگزاری سومین نشست کمیته قانون اساسی در آگوست ۲۰۲۰ استقبال و بر آمادگی خود مبنی بر حمایت از کار کمیته از طریق تعامل مستمر با اعضای آن و فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، گیر اُ. پدرسون به عنوان تسهیل‌گر برای اطمینان از عملکرد پایدار و مؤثر کار کمیته مجدداً تأکید نمودند.

۹. بر عزم خود مبنی بر تداوم عملیات آزادسازی متقابل بازداشت شدگان/ربوده شدگان در چارچوب کارگروه ذیربط در روند آستانه تصریح کردند. رؤسای جمهور تأکید کردند که این کارگروه سازوکار منحصربفردی است که در اعتمادسازی بین طرف‌های سوری، مؤثر بوده و وجود آن ضروری است و نیز توافق کردند اقداماتی برای تداوم فعالیت آن اتخاذ کنند.

۱۰. ضمن تصریح بر برخورداری پناهجویان و مهاجران اجباری داخلی از حق بازگشت و حق حمایت، بر لزوم تسهیل بازگشت داوطلبانه و ایمن آنان به اقامتگاه‌های اصلی خود در سوریه تأکید کردند. در این راستا، از جامعه بین الملل خواستند به منظور استقرار مجدد و بازگشت آنان به زندگی عادی، کمک‌های مناسب ارائه دهند و مسئولیت بیشتری در راستای مشارکت در تقویت کمکرسانی به سوریه از جمله در طرح‌های بهبود سریع شامل زیرساخت‌های اساسی – تأسیسات تأمین آب و برق، مدارس و بیمارستان‌ها و مین زدایی انساندوستانه –عهده‌دار شوند.

۱۱. بر لزوم احترام به تصمیمات حقوقی شناخته شده بین‌المللی از جمله مفاد قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل در رد اشغال جولان سوریه بویژه قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل تأکید و تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه را که نقض فاحش حقوق بین‌الملل محسوب شده و صلح و امنیت منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد محکوم کردند. رؤسای جمهور حملات نظامی رژیم صهیونیستی را در سوریه بی‌ثبات کننده و ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور و تشدید کننده تنش در منطقه تلقی کردند.

۱۲. علاوه بر موضوع سوریه، بر قصد خود مبنی بر تقویت هماهنگی‌های سه جانبه در عرصه‌های مختلف به منظور افزایش همکاری‌های مشترک اقتصادی تأکید کردند.

۱۳. توافق نمودند نمایندگان خود را مکلف نمایند تا جلسه آتی نشست بین المللی سوریه در چارچوب روند آستانه را در اولین فرصت ممکن برگزار کنند.

۱۴. توافق کردند جلسه آتی نشست سه‌جانبه سران را به دعوت رئیس جمهوری اسلامی ایران جناب آقای حسن روحانی در اولین فرصت ممکن در جمهوری اسلامی ایران برگزار کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۳°