اندیشکده‌ها واسط مراکز علمی و دستگاه‌های تصمیم ساز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:10 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۳۰۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
یک نماینده مجلس: اندیشکده‌ها ضمن اینکه به مجلس در ارزیابی و نظارت کمک می‌کنند، در طراحی ایده‌ها و تصمیم سازی هم همکاری می‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ابوالفضل عمویی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اشاره به دیدار امروز مدیران اندیشکده‌ها با رئیس مجلس شورای اسلامی و آغاز تعامل مجلس با آن‌ها گفت: اندیشکده‌ها شکاف بین عرصه علم و اجرا را پر می‌کند و اندیشکده‌ها در حقیقت واسط بین نهاد‌های دانشگاهی و علمی و دستگاه‌های اجرایی و تصمیم ساز است.

او گفت: حکمرانی روند تصمیم سازی است و اندیشکده‌ها به امر تصمیم سازی کمک می‌کند و رویکرد مجلس این است که این فرصت را برای اندیشگاه‌ها فراهم کند.

عمویی با بیان این که دیدار رئیس مجلس با مدیران اندیشکده‌ها، اعلام آمادگی و آغاز تعامل گسترده مجلس یازدهم با اندیشکده‌ها بود گفت: این همکاری و تعامل در سه سطح شخصی نمایندگان و بحث مشورت گیری فردی و سطح میانی یعنی در کمیسیون‌ها و در سطح بالایی یعنی در سطح و صحن کلان مجلس تعیین شده است.

او گفت: در سطح کلان مجلس همچنان، مرکز پژوهش‌ها مرکزیتش را به عنوان اندیشکده‌ای مهم و کارآمد حفظ خواهد کرد.

این نماینده با بیان این که ماهیت اندیشکده‌ها ماهیتی غیر رسمی است توضیح داد:
محسن دنیوی مدیر اندیشکده معنا هم با اشاره با دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه پیشنهادات متعددی برای همکاری با مجلس مطرح شد، یکی کمک به مرکز پژوهش‌های مجلس و دوم همکاری در تدوین برنامه هفتم توسعع و سوم ایجاد شبکه مشاورین اندیشگاهی برای تک تک نمایندگان.

او یکی از کاکرد‌های اندیشکده‌ها را شناسایی مسائل گلوگاهی کشور و دسته بندی دانست و گفت: یکی از ورود‌های موفق اندیشکده‌ها مسئله استانی شدن انتخابات بود که باعث شد تصویب نشود و مورد اخیر که مربوط به حوزه مناطق آزاد بود.

مجید فولادگر مدیر پژوهشکده چشم انداز هم با تعریف اندیشکده به چشم بیدار تصمیم گیری کشور گفت: اندیشکده‌ها می‌توانند به حاکمیت کمک کننند تا تصمیمات صحیح بگیرد و هم می‌توانند مانع تصمیمات غلط شوند.

او با تاکید بر این که اندیشکده‌ها باید تقویت شوند افزود: هم حاکمیت و هم نخبگان و مردم و حتی خیران می‌توانند به تقویت اندیشکده‌ها کمک کنند.

فولادگر درخصوص ترجمه راهبرد‌های کلان در اندیشکده‌ها با مثال توضیح داد:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°