کشف سیاره فراخورشیدی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:36 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۷۳۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
دانشمندان ناسا یک سیاره فراخورشیدی جدید را کشف کرده‌اند که حدود ۴۰ برابر کره زمین حجم دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این سیاره که TOI-۸۴۹b نام گرفته است حجمی دو تا سه برابر سیاره نپتون دارد و به دور ستاره‌ای واقع در ۷۳۰ سال نوری از کره زمین می‌چرخد. دمای سطح این سیاره به ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

سیاره TOI-۸۴۹b چنان به ستاره خود نزدیک است که هر سال آن ۱۸ ساعت طول می‌کشد. به این معنی که در هر ۱۸ ساعت زمینی می‌تواند یک دور کامل دور ستاره خود بزند، این در حالی است که این میزان برای کره زمین ۳۶۵ روز به درازا می‌کشد.

سیاره جدید به وسیله «ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران» (TESS) کشف شده است. این تلسکوپ فضایی که محصول ناسا است در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و وظیفه دارد به جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی بپردازد.

دیوید آرمسترانگ، محققی که تیم رصد را هدایت کرده است، می‌گوید: «کشف این سیاره نشان می‌دهد که نحوه شکل‌گیری و تحول این سیاره متفاوت با آن چیزی است که تا کنون در منظومه شمسی دیده‌ایم. چیزی است که می‌تواند ما را به شناخت بیشتر از نحوه شکل‌گیری سیاره‌ها رهنمون کند.»

در حالی که دانشمندان انتظار داشتند با سیاره‌ای گازی نظیر مشتری روبرو باشند، با این حال شواهد نشان می‌دهد که این سیاره از سنگ و خاک تشکیل شده است.

کریستوف مورداسینی، از محققان این پروژه، می‌گوید: «انتظارمان این بود که سیاره‌ای در این حجم از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده باشد.»

ماهواره TESS تا کنون ۵۰ سیاره فراخورشیدی را یافته است و انتظار می‌رود بتواند تا ۲ هزار سیاره دیگر را نیز شناسایی کند.

نتایج یافته‌های جدید دانشمندان روز چهارشنبه در نشریه معتبر «نیچر» به چاپ رسیده است.
برچسب ها: خورشید ، سیاره ، ناسا ، ستاره ، نجوم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°